Česku ujíždí západní vlak. Nestíhá tempo inovací, kulhá na trhu práce

  10:54aktualizováno  10:54
V konkurenceschopnosti Česká republika drtí Visegrád, ale selhává v pokusu dohánět země západní Evropy. Největší propast vznikla v inovacích a v nabídce pracovní síly. Za Západem Česko pokulhává i v daních a kvalitě silnic. Ukazuje to nová studie Světového ekonomického fóra.

Česko zaostává za evropskou elitou v inovacích i na trhu práce. | foto: Univerzita Palackého

Česká republika si nepatrně globálně polepšila o 0,3 procenta, spíše tedy stagnuje. Získala 71,2 ze sto možných bodů a obsadila 29. místo ze sto čtyřiceti zemí.

V žebříčku studie s názvem Global Competitivness Report 2018-2019 vedou Spojené státy americké (85,6 bodů), Singapur a Německo, Česká republika je na tom ze zemí Visegrádské čtyřky nejlépe. Pokulhává však až na jedinou výjimku ve všech ohledech za patnácti zeměmi západní Evropy včetně Německa, Francie a Velké Británie. Touto výjimkou je makroekonomická stabilita.

Nejvýrazněji Česku chybí inovační schopnosti, různorodost pracovní síly, kvalitní silnice a dálnice. Podnikání v zemi zatěžují i složité daně, nižší objem půjček podnikatelům vůči HDP (bankovní sektor je nicméně zdravý), ale i neschopnost školského systému pružně reagovat na technologický vývoj.

Kde ČR nejvíce zaostává za EU15

Jednu z nejhorších příček obsadilo Česko v oblasti vnitrostátní pracovní mobility. Je na 137. místě ze 140 zemí. Trh práce přitom dusí nejen český potenciál, ale i možnosti zahraničních ekonomik. Ve zdanění práce je Česko až na 134. místě a v lehkosti najmutí zahraniční pracovní síly na 126. místě.

Na elitu ztrácíme

„Vlak nejlepších nám ujíždí. Situace se oproti loňsku v zásadě nezměnila,“ uvedl Pavel Kafka, prezident České manažerské asociace, která se dlouhodobě v ČR podílí na sběru dat pro Světové ekonomické fórum. „Není čas opíjet se naším stávajícím kvantitativním růstem, když kvalita růstu pokulhává,“ dodal.

Fotogalerie

Slábne aktivita v oblasti informačních technologií, to naznačuje i klesající podíl vývozů high-tech výrobků. „Česká republika podle dostupných dat zaostává v inovačním procesu za EU a podíl vývozu high-tech výrobků na celkových vývozech v čase nevykazuje významnou růstovou tendenci,“ konstatovala zpráva. Mezi takové výrobky patří například letecké a kosmické produkty, počítačové zařízení, elektronika a telekomunikace. Firmám stále chybí dostatečné využití high-tech technologií či vlastních patentů.

Ve srovnání s Visegrádem ale není Česko na prvním místě všude. Překvapivě například zaostává v oblasti osvojení ICT (informačních technologií) za Slovenskem v počtu mobilních telefonů, resp. SIM karet na osobu, ale i v míře používání internetu a připojení s využitím optického vlákna, které je považováno za technologii budoucnosti.

Na trhu produktů se Česko umístilo za Polskem zejména kvůli negativnímu vlivu systému daní a dotací na konkurenci. ČR je celosvětově až na 124. místě.

Bolavým místem Česka jsou podle zprávy také instituce, zejména břemeno administrativní zátěže a pružnost vlády reagovat na nové impulsy.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

VIDEO: Britové hledají vědce na bankovky. Newtona z toho bolí za krkem

Isaac Newton ve videu Bank of England

Britská centrální banka odložila škrabošku nudných bankéřů a pomocí vtipného videa vyzývá Brity, aby navrhli vědce,...

Vyberte si pistoli. Firma připravila pro zaměstnance neobvyklý benefit

Ilustrační foto

Netradičního vánočního benefitu se dočkali zaměstnanci americké společnosti BenShot, která prodává ručně vyráběné...

Mexičané chrání svou pálenku, Muskova Teslaquila se setkala s odporem

Elon Musk

Plány Elona Muska na výrobu alkoholického nápoje značky Teslaquila narážejí. Podle mexických regulátorů tento název až...

Najdete na iDNES.cz