Americké město Flint ve státu Michigan čelí exodu obyvatel.

Americké město Flint ve státu Michigan čelí exodu obyvatel. - Flint, USA. | foto: Profimedia.cz

Srovnejme se zemí části průmyslových měst, plánují Američané

  • 104
Buldozery mohou srovnat se zemí zchátralá předměstí desítek amerických průmyslových měst, jako je Detroit či Pittsburgh. Radikálním plánem, který by se mohl stát jedním z úsporných opatření v době krize, se zabývá administrativa prezidenta Baracka Obamy.

S informací přišel server Telegraph.co.uk. Pilotním místem experimentu, který by se mohl rozšířit i na další města, je michiganský Flint. Kromě toho, že je Flint jedním z nejchudších amerických měst, je také rodištěm automobilky General Motors a její rozsáhlé odborové sítě.

Zchátralá továrna v Detroitu.

Účelem projektu je srovnat se zemí zchátralé a opuštěné městské čtvrti a pustit sem opět přírodu. Místní politici chtějí, aby město Flint tímto způsobem zhublo o čtyřicet procent a aby se ubývající populace a obchod koncentrovaly do oblastí, kde je život.

Radikální experiment se zrodil v hlavě Dana Kildeeho, správce financí v oblasti Genesee, kde leží i město Flint. Kildee představil svou myšlenku Baracku Obamovi během jeho prezidentské kampaně. Nyní si na něho americká vláda vzpomněla a pohrává si s možností rozšířit projekt na celou zemi.

Města duchů

Pozornost se soustředí na padesát amerických měst ze středozápadu a severovýchodu USA. Mezi nimi jsou Detroit, Filadelfie, Pittsburgh, Baltimore, Memphis a další místa.

Například předměstí Detroitu připomínají město duchů. Na obrovských plochách se rozkládají opuštěné a zchátralé domy či zrezivělá nepojízdná auta, která evokují zašlou slávu průmyslového města, kam se kdysi za lepším životem nastěhovaly tisíce Američanů z chudého jihu.

Opuštěné nádraží v Detroitu.

Tato města čelí dlouhodobě velkému odlivu obyvatel. V roce 1950 žilo v Detroitu 1,8 milionu lidí, na přelomu tisíciletí to byl necelý milion. Pittsburgh zhubl za stejnou dobu z téměř 700 tisíc obyvatel na polovinu a Filadelfie z dvou milionů na milion a půl. Někde po odstěhovaných zbyly poloprázdné nebo prázdné čtvrti.

Krach GM dál potápí Detroit

Bankrot kdysi největší automobilky zhorší situaci města - více čtěte zde

Automobilka GM zaměstnávala svého času ve městě Flint 80 tisíc lidí, dnes je to jen desetina. Počet obyvatel Flintu se ztenčil bezmála o polovinu na 110 tisíc a dva z deseti nemají práci. V tomto exodu, který navíc urychlují rychle padající ceny majetku, jsou prvními, kdo odchází, mladí lidé.

Zchátralá továrna v Detroitu.

Ve městě, kde se Dan Kildee narodil, se nyní propouštějí i hasiči či policisté a jeho rozpočet je zatížen dluhem patnáct milionů dolarů.

Co říkáte na plán USA zbourat opuštěné části měst?

celkem hlasů: 6307

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 20. června 2009. Anketa je uzavřena.

Je to nejlepší řešení
Je to nejlepší řešení 5572
Spíše bych se snažil/a čtvrti oživit
Spíše bych se snažil/a čtvrti oživit 372
Nedovedu si to představit
Nedovedu si to představit 363