Liberecká čerpací stanice Alfa Station prodává benzin až o tři koruny levněji

Liberecká čerpací stanice Alfa Station prodává benzin až o tři koruny levněji než konkurence. U stojanů má proto stále plno. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Stačí nám nižší marže, tvrdí pumpař s benzinem levnějším o tři koruny

  • 396
Před čerpací stanicí Alfa Station v Liberci pravidelně stojí fronty aut. Litr benzinu tu totiž stojí až o tři koruny méně než u konkurence. Ta tvrdí, že pumpa podvádí. Česká obchodní inspekce ale na nic nepřišla.

"Rozdíl dvě až tři koruny trochu nahrává podezření, že zboží, které se prodává na čerpací stanici, nebylo řádně zdaněno," uvedl předseda Sdružení provozovatelů čerpacích stanic Ivan Indráček.

Ceny benzinu v Libereckém kraji

Alfa Station Liberec - 31,90
Ex-post Smržovka - 33,60
Albert Č. Lípa - 33,90 Kč
Kontakt Jilemnice - 33,90
ČSAD Jilemnice - 33,90 Kč
Kontakt Nové Město pod Smrkem - 34,10 Kč
Pento Semily - 34,20 Kč
LukOil Jablonec nad Nisou - 34,20 Kč
Globus Liberec - 34,40 Kč
Makro  Liberec - 34,50 Kč
Městská čerpací stanice  Železný Brod - 34,50 Kč
Shell Č. Lípa - 34,50 Kč
Shell Jablonec nad Nisou - 34,90 Kč
Benzina Liberec - 35,20 Kč
zdroj: Český benzín

Podle něj to ale neznamená, že podvodníkem musí být přímo čerpadlář, podvádět může jeho dodavatel, který neodvede daň a pak prodává palivo s doklady, jež nevypadají nijak podezřele.

"Cena pohonných hmot samozřejmě nijak regulovaná není, ale žádný pumpař nebude prodávat levně jen proto, že chce ušetřit peníze zákazníkům," tvrdí Indráček.

Do ceny pohonných hmot se podle něj musí započítat přepravní náklady, které se pohybují od pětadvaceti haléřů, marže toho, kdo palivo doveze, platy zaměstnanců, energie a poplatky za bankovní karty, které činí padesát haléřů na litr.

"Pokud se nějaká stanice od průměrné ceny paliva odchyluje o několik korun, pak je to podezřelé," doplnil Indráček.

Benzin mají v pořádku, konstatovala obchodní inspekce

Předseda představenstva společnosti Alfa Station Ladislav Vodvářka tvrdí, že za nízkou cenou paliva žádný podvod není.

"Máme velký obrat a nakupujeme od renomovaných českých petrolejářských společností. Čím větší obrat, tím dostáváme lepší ceny. To je jeden důvod. Ten druhý je, že nám stačí nižší marže. Ostatní ji mají o dvě až tři koruny vyšší," poznamenal Vodvářka.

Od července navíc společnost zrušila možnost platit kartami a obsluha přijímá pouze hotovost. "Ušetříme tak. Poplatky za platební karty jsou vysoké a peníze nemám hned k dispozici. Přitom já je potřebuji co nejdříve, abych mohl nakupovat," zdůraznil předseda představenstva.

Přiznává ale, že se s narážkami na daňový únik setkává často. "Není to můj případ. Nemáme to zapotřebí, chceme se rozvíjet dál," podotkl k tomu.

Že se nízké ceny příliš nezamlouvají konkurenci, ví. "Konkurenční boj pociťujeme dnes a denně. Už jsme tu měli na kontrole také Českou obchodní inspekci. A přestože ještě neznám výsledek kontroly, tak vím, že bude vše v pořádku," prohlásil Vodvářka.

Ředitelka liberecké pobočky České obchodní inspekce Marcela Kohoutková to později potvrdila. "Řidiči si stěžovali, že tam mají nekvalitní pohonné hmoty. Když natankovali, auto jim prý nejelo. Udělali jsme tedy koncem srpna rozbor, a všechny výsledky byly v pořádku," sdělila ředitelka.