Stále víc Čechů nezvládá splácet dluhy

  1:00aktualizováno  1:00
Češi si rychle přivykli žít na dluh. Mnoho z nich však své možnosti přecenilo a mají problémy se splácením úvěrů. Od nich už není daleko do spárů exekutorů a ti si na nedostatek práce prý stěžovat nemohou.
Peníze, bankovky

Peníze, bankovky - Peníze - ilustrační foto | foto: Martin AdamecMF DNES

Půjčíme vám na cokoliv, hlásá denně reklama. A lidé na to slyší.

ČTĚTE TAKÉ:
Přílišné zadlužení
hrozí hned dvakrát

Kromě peněz na pořízení vlastního bydlení si půjčují na spotřební zboží, dárky, ale i na dovolenou.

Ke svým závazkům se však poté staví vlažněji a mnohdy své staré dluhy platí tak, že udělají nové.

Banky a splátkové společnosti se před takovými klienty brání a ve společných registrech evidují ty, kteří už dříve z nejrůznějších důvodů své závazky včas neplnili. Chrání se tak před návštěvami problematických dlužníků.

"Do registru se dostává klient pouze v případě, že nesplácí své závazky. Nikoliv když má více úvěrů," vysvětluje tajemník sdružení Solus Jan Stopka.

Tato organizace zastřešuje především splátkové prodejce, jako je Home Credit či Cetelem. Ke konci letošního června evidovala ve své databázi téměř 239 tisíc záznamů o klientech, kteří měli problém se splácením dluhů, což je o čtyřicet procent více než loni.

V praxi to znamená, že když si přijde zákazník požádat o úvěr do ústavu, který je členem toho sdružení, pracovníci si ho prošetří, zda nebyl někdy neplatičem. "Dotaz do registru Solus je až naším posledním krokem," říká Alena Ludrovská ze společnosti Cetelem.

Pokud má klient v rejstříku záznam, společnost podle Ludrovské ještě přezkoumává závažnost prohřešku.

Se vzrůstajícím apetitem Čechů utrácet se zvyšuje i počet dotazů, které směřují na jejich bývalou solventnost. Solus takto v prvním pololetí vyhodnocoval přes 560 tisíc dotazů.

Konkurenční Bankovní servis klientských informací, který eviduje závazky klientů bank, jich vyřídil téměř 650 tisíc, což je oproti stejnému období minulého roku nárůst o 86 procent.

S rostoucím počtem Čechů, kteří se strmě zadlužují, stoupá i počet těch, kteří přecení své síly a nezvládnou včas splácet úvěry. Hynek Filip, který řídí společnost Sampa Invest obchodující s nedobytnými pohledávkami, o tom ví své. Účastní se mnoha exekutorských řízení, dlouho také radil lidem, jak ven z dluhů.

"Vzít si spotřebitelský úvěr je ekonomický zločin," říká a na mnoha příkladech vysvětluje, že i lidem, kterým byla přiklepnuta třímilionová hypotéka, srazil vaz spotřebitelský úvěr za sto tisíc.

Podle něj mnoho lidí podléhá líbivé reklamě, ale pak se diví, do jakých situací se díky tomu mohou dostat. Počet exekucí v letošním roce odhadl na 150 tisíc, podle něj se toto číslo může až zdvojnásobit.

A uspokojit hladové exekutory není jen tak jednoduché. Výdaje na vymáhání, ale i úředně stanovované ceny učiní z tisícového dluhu desetinásobek.

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Kapři kvůli suchu podraží. Kilo vánoční pochoutky vyjde na 100 korun

Ilustrační snímek

Rybářství Třeboň navrhuje velkoobchodním odběratelům koncovou cenu při vánočním prodeji u stánků kolem 100 korun za...

Virtuální zrcadlo, kdo je nejkrásnější? Technologie mění online nákup oblečení

Rtěnku, brýle i šperky je možné si v e-shopu virtuálně vyzkoušet na vlastním...

Obchody specializující se na prodej na internetu stále usilovněji vymýšlejí, jak překonat základní nevýhodu proti...

Po šachu od Marksové opět v útoku. Firma nabízí zakázku šestkrát dráž

Ilustrační snímek

Už pátý ministr práce v řadě se snaží přesoutěžit dodavatele IT systémů na sociální dávky. Vždy to dopadne stejně –...Najdete na iDNES.cz