Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stalo se na zasedání MMF a SB - pátek

  23:07aktualizováno  23:07
Ministr financí Pavel Mertlík na páteční tiskové konferenci v Kongresovém centru Praha oznámil, že Česká republika je v poslední fázi příprav na přestup ze skupiny zemí Světové banky, které čerpají pomoc, do skupiny zemí dárcovských. Seznámil novináře také s plány na privatizaci Komerční banky a vyzval k dialogu odpůrce MMF a SB. Výkonný organizátor zasedání Zdeněk Hrubý přivítal všechny účastníky zasedání. Hovořil o bezpečnostních opatřeních a návratnosti investic do přípravy kongresu. Premiér Miloš Zeman večer oficiálně zahájil program seminářů, které probíhaly již od dopoledních hodin.

ČR se stává bohatou zemí
"Jsme v poslední fázi vyjednávání se SB o postupu ze skupiny zemí, kterým banka pomáhá do skupiny zemí dárcovských," informoval ministr financí Pavel Merlík.

"Toto zasedání je velký finanční veletrh. Bylo by ale nerozumné, abychom prozrazovali cokoli o partnerech, se kterými chceme jednat," sdělil Mertlík k hledání partnera pro Komerční banku.

K tématu KB dodal Mertlíkův náměstek pro privatizaci, že vzhledem ke stanoveným podmínkám privatizace Komerční banky, mezi které patří mj. lepší rating investora než má Česká republika, se o banku může ucházet nejvíce 30 zájemců.

Informační memorandum na prodej 60procentního státního podílu v KB začal poradce pro privatizaci - společnost Goldman Sachs - rozesílat minulý pátek. Smlouva s investorem by měla být uzavřena do konce prvního čtvrtletí příštího roku.

 "Se Světovou bankou již několik let spolupracujeme na revizi státních výdajů a změně penzijního systému. Banka vypracovala také podrobou analýzu ČR pro Evropskou unii a dále studii kapitálových trhů," řekl Mertlík.

K bezpečnostním opatřením řekl: "Česká republika se jako hostitel zaručila za to, že opatření budou na mezinárodní úrovnil. Doufám, že demonstrace, které se odehrají, povedou ke konstruktivnímu dialogu na tomto mezinárdním fóru."

Kongres je pro nás prestižní záležitost, říká Hrubý
Podle výkonného organizátora kongresu MMF a SB Zdeňka Hrubého se zatím akreditovala asi polovina z očekávaných 18 800 účastníků. Počty odpůrců globalizace by se měly podle posledních odhadů organizátorů pohybovat mezi 10 a 15 tisíci.
 
Hrubý připomněl, že tehdejší Československo bylo v roce 1944 u zrodu obou institucí, jako jedna ze 44 zakládajících zemí. V roce 1953 bylo členství ukončeno a obnoveno ihned po pádu komunismu v roce 1990.

"Pořádání výročních zasedání je jedním z nejdůležitějších milníků historie naší země. Jedná se o mimořádnou příležitost prezentovat ČR jako zemi, která má ambice dosáhnout v mezinárodním společenství stejného postavení, jaké měla v roce 1944," řekl Hrubý a vyzval účastníky, aby si našli čas i na poznávání krás Prahy a naší země.
 
Dědek: SB nám v začátcích transformace hodně pomohla
Viceguvernér České národní banky Oldřich Dědek zdůraznil roli MMF v začátcích transformace české ekonomiky. "Fond poskytl nutné prostředky pro start privatizace, které si jiné vyspělé země mohly celkem jednoduše půjčovat na mezinárodních finančních trzích,"řekl Dědek.

Vztahy s fondem jsou podle Dědka založeny na dialogu. Odborníci z MMF pomohli vychovat mnoho českých expertů. Zároveň popřel, že by působení politiky MMF a ČNB vedlo k destabilizaci měny ve druhé polovině 90. let.

Mundell: ECB by měla stanovit spodní hranici kursu eura k dolaru
"Společné evropské měně by pomohlo, kdyby Evropská centrální banka stanovila spodní hranici kursu euro vůči dolaru. Protože budoucnost může přinést problém z příliš rychlého propadu americké měny, měl by být stanoven též strop tohoto kursu."

Na dnešním semináři MMF "Směnné kursy, měnové oblasti a mezinárodní finanční architektura" to řekl nositel Nobelovy ceny za ekonomii za loňský rok Robert Mundell. Intervence by podle jeho slov měly mít i jasně stanovený cíl a být sladěny s ostatními partnery.

Česká ekonomika může růst mnohem rychleji
Představitel MMF pro Českou republiku Roger Nord věří, že české hospodářství v příštích letech poroste. "Osobně jsem přesvědčen, že růst v ČR dosáhne takových hodnot jako v Maďarsku a Polsku," řekl Nord na semináři MMF k rozšíření Evropské unie o tranzitivní země střední a východní Evropy.

G 24 chudých se bojí reforem MMF
Rozvojové země sdružené ve skupině G24 se obávají, že navrhované reformy globálního finančního systému a Mezinárodního měnového fondu by mohly ve skutečnosti jejich ekonomiky destabilizovat. Odmítají většinu návrhů, které mají zlepšit fungování finančního systému a zvýšit účinnost a transparentnost MMF.

Vyplývá to ze zprávy, kterou prezentoval poradce G24 a pákistánské centrální banky Azíz Ali Mohammed. Rozvojovým zemím doporučuje, aby silou svých hlasů MMF zabránily účtovat si na své úvěry zvýšené úroky.

To má odradit chudší země od toho, aby příliš dlouho spoléhaly na finanční podporu fondu, která se tak stává vlastně rozvojovou pomocí, což je úkol Světové banky.

Sinha: Rozvojové země nemohou hned přijmout normy vyspělých států
V současné době se navzdory prohlášením o "naslouchání chudým" rapidně zvyšuje počet antidumpingových řízení rozvinutých proti rozvojovým zemím ve všech komoditách.

Množí se snahy o omezení dovozů ze zemí třetího světa. "Standardy vyspělých zemí nemohou být náhle uplatňovány na rozvojové země," řekl dnes na zasedání MMF a SB ministr financí Indie Jašvant Sinha.

"Nemohou rozvojovým zemím říkat, takto máte vyrábět, a pokud nebudete dodržovat naše standardy, nebudeme dovážet vaše výrobky," bouřil s tím, že tento postup je pro ně zcela nepřijatelný. Důvodem je například úroveň vzdělanosti, která rovněž souvisí s obchodem.

Zeman oficiálně zahájil semináře MMF
Předseda vlády připomněl na oficiálním zahájení programu seminářů bohatou dávnou i nedávnou historii českých zemí a zmínil se také o své vizi toho, kam by se měla Česká republika v nejbližší budoucnosti ubírat.
 
"Chci, aby ČR byla šedivá a nudná a neobjevovala se na stránkách světového tisku," představil Zeman finančníkům svůj sen. "Novináři totiž mají rádi katastrofy," vysvětlil. 

Zároveň si ve vystoupení plném bonmotů posteskl na kvalitu a metody privatizace předchozí vlády a nad úrovní českých novinářů. Neopomněl ani optimisticky a pochvalně zhodnotit dva roky práce vlády sociální demokracie.

Zeman chce přitáhnout investory, kteří zde budou dlouhodobě působit. Mají v tom pomoci investiční pobídky, které jsou podle něj i pro domácí investory. Ti se ale potýkají s nedostatkem kapitálu.

Pilířem pro stabilní hospodářský růst má být podle premiéra investice do vzdělání. "Moji kolegové Vladimír Iljič Lenin a Tony Blair mají podobný názor jako já. Lenin řekl: Učit se, učit se, učit se. Blair řekl: Mám tři priority: vzdělání, vzdělání a vzdělání."

 

"Česká republika se jako hostitel zaručila za to, že bezpečnostní opatření budou na mezinárodní úrovni."

"ČR se právě nachází ve fází postupu ze zemí, kterým se musí pomáhat, do zemí dárcovských."

"Euro by mělo mít vůči dolaru podlahu a strop," říká nositel Nobelovy ceny Robert Mundell.

"Osobně jsem přesvědčen, že růst v ČR dosáhne takových hodnot jako v Maďarsku a Polsku," řekl Roger Nord na semináři MMF k rozšíření Evropské unie.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační foto
Vajec je tak málo, že se prodávají v aukcích. Zdraží až na 6 korun

Vejce v obchodech začínají zdražovat. V příštích týdnech může stát jedno vejce 5 až 6 korun. Na trhu je jich takový nedostatek, že producenti začali prodávat...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Lidé kupují solární panely včetně baterií. Jistí se tak před blackouty

Zájem lidí o solární elektrárny na střechách nastartovaly peníze z dotačního programu Nová zelená úsporám. Zároveň roste obliba baterií, které umožňují...  celý článek

Zubař, ilustrace
Lepší strava, rovnátka, nadstandardy. Češi si připlácí 5 tisíc ročně

Šetrná metoda odstranění křečových žil, speciální genetické testy v těhotenství, lepší strava v nemocnici. Čeští pacienti jsou ochotni si připlatit čím dál víc...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.