Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stalo se na zasedání MMF a SB - středa

  17:49aktualizováno  17:49
Druhý den oficiálního výročního zasedání MMF a SB přinesl překvapení v podobě předčasného ukončení plenární diskuse. Ta měla oficiálně pokračovat ještě v čtvrtek dopoledne. Delegátům se ale podařilo v rekordním čase přednést a vyslechnout 47 projevů, takže již ve středu před půl pátou mohl předsedající oznámit, že za necelou půlhodinu přečtou výkonný ředitel MMF Horst Köhler a prezident světové banky James Wolfensohn své závěrečné projevy a plenární zasedání bude ukončeno.

Likvidace škod po demonstrantech zvýší náklady na zasedání
Dopoledne se uskutečnilo krátké setkání vládního zmocněnce pro organizaci zasedání Zdeňka Hrubého s novináři. Hrubý uvedl, že program zasdání zatím probíhá plynule a bez zpoždění, delegáti se i po úterních bouřích v okolí Kongresového centra dostali ráno z hotelů bez problémů.

Hrubý samozřejmě reagoval také na úterní protesty odpůrců obou institucí v Praze. "Podle informací policie odhadů jsou čela průvodů tvořena z 90 % cizinci, kteří se také většinou tvoří agresivní jádro," uvedl Hrubý.

Do úterních akcí se zapojilo všech 11 000 policistů, kteří pro tyto účely byli přítomni v Praze. Pro další dny byl policejní sbor posílen ještě o zhruba 1800 mužů. 55 policistů bylo zraněno, 18 hospitalizováno, z nich v době konání tiskové konference bylo již 14 propuštěno do domácího ošetřování.

Zadržených aktivistů bylo v době konání TK 422, z toho 127 cizinců. S těmi bude zahájeno správní řízení o vyhoštění z území ČR, neboť porušovali místní právní normy. Ostatní jsou vyslýcháni, případně je jim sdělováno obvinění z trestných činů.

Na otázku jak demonstrace ovlivní rozpočet na zasedání odpověděl Hrubý, že náklady by se měly zvednout jen o částku nutnou na likvidaci škod po demonstrantech a mzdy pro policejní posily.

Irácký delegát vyzval ke zrušení sankcí na Irák
Představitel irácké delegace ve svém vystoupení vyzval MMF a jeho guvernéry, aby naléhali na úplné zrušení sankcí proti Iráku. "Ekonomické sankce proti Iráku, jež nemají žádné právní oprávnění, jsou proti filozofii stanov fondu," řekl guvernér centrální banky Iráku Issam Rashid Hwaish. Pokud nebudou opatření rušící sankce přijata včas, může situace v Iráku vést ke strašné humanitární katastrofě, dodal.

Již deset let trvající hospodářské sankce proti Iráku způsobují iráckému lidu obrovské utrpení. Kvůli nedostatku léků se zvyšuje úmrtnost starších lidí i malých dětí, uvedl. Lidem v Iráku se podle jeho slov nedostává pitné vody, hygienických potřeb a elektrického proudu.
  
Hwaish řekl, že pět let probíhající program výměny ropy za potraviny a léky ekonomicky, technicky i sociálně selhal. Tento program se přeměnil z humanitárního projektu na jakýsi barter, tedy poskytování ropy pro pokrytí výdajů Organizace spojených národů, dodal.

Politika blokování kontraktů na dodávky léků a zdravotnického zboží způsobuje smrt desítek tisíc především dětských pacientů, šíří se epidemie. "Utrpení iráckého lidu bude sníženo ne jen nějakou předběžnou dohodou, ale úplným zrušením sankcí proti Iráku," uzavřel Hwaish své emotivní vystoupení před poloprázdným kongresovým sálem.

Rada bezpečnosti OSN odhlasovala v srpnu 1990, krátce po iráckém útoku na Kuvajt rezoluci, jež zakázala všem členům OSN obchodovat s agresorem a poskytovat mu finanční výpomoc nebo zbraně. Pozdější rezoluce umožnila pouze dodávky potravin strádajícím civilistům, zejména Kurdům na severu země. Tyto sankce v poněkud odlišné podobě přetrvávají dodnes.

Köhler a Wolfensohn ukončili pracovní část zasedání
S půldenním předstihem skončilo plenární zasedání delegátů MMF a SB. Díky efektivnímu řízení pléna se podařilo všem 47 guvernérům, kteří se přihlásili do diskuse, přednést své projevy během dvou dnů.

Oba nejvyšší představitelé obou institucí především poděkovali všem organizátorům z ČR za to, jakým způsobem zvládli přípravu a průběh zasedání. Vyjádřili také politování nad zraněnými policisty a nepokoji v ulicích.

Zdůraznili, že tento typ protestů nemůže vést k dialogu a zároveň poděkovali za možnost zúčastnit se pokojných panelových diskusí. Vzpomněli také úterní zahajovací projev prezidenta Václava Havla, který zdůznil také etický rozměr diskusí.

"Jsme si mnohem blíž než dříve," řekl Köhler. Potom již oba řečníci opakovali dříve vyslovené závěry. MMF musí usilovat o stabilitu mezinárodního finančního systému, podílet se na solidárním zajišťování lepšího života pro všechny.

James Wolfensohn uvedl, že dohodnuté podmínky pro oddlužování zemí musí být nejen akceptovány, ale také dodržovány. Podpořil také vznik dalších "globálních" institucí řešících problémy chudoby v rámci OSN.

Okolo devatenácté hodiny se před budovou Kongresového centra objevil obrovský glóbus z podpisových archů. Byl to dar pro oba představitele od iniciativy Milostivé léto 2000, která usiluje o odpuštění dluhů a zavedení mezinárodního insolvenčního práva. Akci prý podpořilo svým podpisem 21 milionů lidí na celém světě.

Podle národního koordinátora Milostivého léta Tomáše Tožičky přišli vyjádřit svůj nesouhlas a rozhořčení nad tím, jak malého pokroku dosáhli obě instituce během pražských jednání. Zdůraznil, jak důležitým krokem bylo oddlužení pro Köhlerovu mateřskou vlast Německo po druhé světové válce.

Köhler i prezident Světové banky James Wolfensohn Tožičkovi přitakali a připomínali program Světové banky na oddlužení chudých zemí. Dluh 41 nejzadluženějších zemí dnes dosahuje 75 miliard dolarů a již letos by se měly škrtnout dluhy ve výši asi 30 miliard USD.

"Toto oddlužení je důležitým prvkem pro boj s chudobou a její snížení," řekl Köhler.

Po této krátké ceremonii se oba nejvyšší představitelé brettonwoodských institucí vydali do nemocnice navštívit zraněné policisty.

Aktivisté z Milostivého léta 2000 předali šéfům finančních institucí obří glóbus a dřevěné kříže.

Odpuštění dluhů je podle H. Köhlera nutný krok k dalšímu rozvoji.

H. Köhler hledá slova pro Milostivé léto 2000, J. Wolfensohn pozoruje vrtulník.

"Dost prázdných slibů! Zrušte dluhy HNED!" (Milostivé léto 2000)

Druhý den pléna zel sál prázdnotou, sedělo v něm jen něco přes sto delegátů.

Pracovníci KCP stěhují stoly před závěrečnými tiskovými konferencemi.

Zmocněnec vlády ČR pro organizaci zasedání MMF a SB Zdeněk Hrubý.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Petr Chmela (v popředí) z Tescomy přijal gratulace k titulu podnikatele roku od...
Nominace na Podnikatele roku se uzavírají, pošlete svůj tip

Čas pro podání přihlášek do osmnáctého ročníku prestižní soutěže EY Podnikatel roku se rychle krátí. Uzávěrka je už tuto sobotu 21. října, svůj tip můžete...  celý článek

(Ilustrační snímek)
KOMENTÁŘ: Podnikatelé mají papírování plné zuby, to sdílené ekonomice nahrává

Sdílenou ekonomiku lze vnímat jako přirozenou reakci na přeregulovanost některých odvětví na trhu. Její potenciál je obrovský. Stávající hráči na trhu si...  celý článek

Václav Vachta, šéf sítě zdravotnických zařízení EUC.
Největší síť poliklinik EUC nakupuje v Ostravě. Letos utrží 2,5 miliardy

Jeden z největších soukromých hráčů ve zdravotnickém byznysu, skupina EUC, přikupuje devatenáctou polikliniku. Cenu za ostravské zařízení Mephacentrum...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.