Odhalené a zabavené cigarety.

Odhalené a zabavené cigarety. | foto: Celní úřad pro Pardubický kraj

Celníci zničili stamiliony cigaret kvůli nové nálepce. Stát vracel půl miliardy

  • 111
Zvyšování daně z cigaret se letos zopakuje. Trafikanti se tentokrát nebudou moci předzásobit krabičkami se starou daní. Za cigarety označené starými tabákovými nálepkami dostaly letos tabákové firmy půl miliardy korun nazpět.

Jedenáct milionů krabiček cigaret se starou tabákovou nálepkou letos celníci poslali do drtičky a tabákovým firmám za ně vrátili půl miliardy korun na spotřební dani. Anabázi se stahováním krabiček z trafik si tabáčníci navíc brzy zopakují, protože se cigarety budou opět zdražovat.

Množství, které skončilo ve stoupě, odpovídá zhruba jednomu procentu ročního prodeje cigaret v Česku. Na kontrole krabiček a jejich likvidaci celý měsíc dělalo den co den deset celníků. Vše je důsledkem novely zákona, která mimo jiné zakázala trafikantům od března prodávat cigarety se starou tabákovou nálepkou „O“. Ta obsahuje loňskou nižší spotřební daň. Dnes platí kolky s označením „P“.

Za prvních osm měsíců roku stát vybral díky opatření na spotřební dani z cigaret nejvíc v historii. Důvod? Obchodníci se poprvé nemohli předzásobit na dlouhé měsíce dopředu krabičkami s levnějšími tabákovými nálepkami. Cigarety se starými kolky směly mít na pultech maximálně do konce února, pak hrozily trafikantům pokuty.

Stát tak dostal své peníze ze zvýšené spotřební daně dřív než v minulých letech. Aby si pohlídal, že nová pravidla všichni dodržují, hned v březnu a v dubnu udělali celníci speciální zátah na prodejce. V 75 případech z 646 kontrol trafikanti neobstáli a kontrola zabavila 171 tisíc krabiček.

Cigarety v Česku

Podle dvojky na českém trhu British American Tobacco mohlo být času na přípravu systému na nová pravidla víc. „Uvítali bychom, aby zákonodárci výrobcům dali dost času na výrobu, opatření kolem a včasné dodání do prodejní sítě,“ říká Lucie Ramneborn z British American Tobacco. Celníkům firma vracela 71,3 milionu kusů cigaret.

„K 28. únoru jsme museli nahlásit, kolik toho chceme spálit, takže začít stahovat jsme museli cigarety dřív,“ vysvětluje Kamil Provazník, jednatel nejmenší z tabákových firem – Imperial Tobacco.

„Společnost musela zlikvidovat množství cigaret, které odpovídá zhruba jejich jednodennímu prodeji,“ říká Danica Siváková, mluvčí Japan Tobacco International.

Celníci kontrolují každou krabičku

Náhradu za zničení samotných cigaret (po rozdrcení skončí ve spalovně) tabákové firmy nedostávají. Ostatně jejich cena tvoří někdy jen desetinu ceny krabičky.

Od celníků dostanou tabáčníci zpátky to hlavní – spotřební daň za odevzdané krabičky se starými tabákovými nálepkami. Letos to bylo 503 milionů korun. Každá krabička musí projít ruční kontrolou celníků. Nakonec skončí jako rozdrcený odpad ve spalovně.

To výrobcům a dovozcům cigaret nevadí, definitivní konec předzásobení vítají. Předtím museli vyrábět cigarety na sklad, od celní správy nakoupit kolky ještě před zdražením a hotová balení někde skladovat, aby je měli pro zákazníky připravená. Ležely jim v tom peníze.

Na přelomu roku dojde opět ke zdražení cigaret, minimálně o tři koruny za krabičku. Důvodem je loňské oslabení koruny, kvůli němuž by Česko nedodrželo minimální sazbu daně v eurech stanovenou evropskou směrnicí.

Zdražení bývá vyšší, než odpovídá zvýšení spotřební daně. Konečnou cenu krabičky cigaret totiž navrhují výrobci. Jsou v ní započítány spotřební daň, DPH i marže pro maloobchodníky. Cenu následně schvaluje Celní úřad v Kutné Hoře.