Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stárnoucí strojvůdce Českých drah mohou nahradit i Ukrajinci

  2:27aktualizováno  3:27
Strojvedoucí. Dříve spolu s kosmonautem jedno z vysněných povolání v klukovských představách. Za pár let klidně profese, kterou nebude mít kdo vykonávat. Do deseti let totiž odejde do důchodu polovina ze zhruba čtyř tisícovek strojvedoucích a České dráhy je musí nahradit. Loví proto v zahraničí.
Do konce roku nastoupí do přípravných kurzů na strojvedoucího stovka mladých Slováků. Ilustrační foto.

Do konce roku nastoupí do přípravných kurzů na strojvedoucího stovka mladých Slováků. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

"Jejich průměrný věk převyšuje 47 let, na nádraží pomalu neuvidíte mladého strojvedoucího," říká náměstek šéfa drah pro personalistiku Milan J. Ruttner.

Najít nové zájemce není nijak lehké – třeba požadavky na zdravotní stav sami strojvedoucí s oblibou přirovnávají k nárokům na piloty letadel: bezchybný zrak a sluch, psychologické testy, dlouhý seznam nemocí, které se u nich nesmějí vyskytovat, a další.

strojvedoucí musí...

– být starší 21 let
– mít střední školu s maturitou
– být odborně způsobilý v elektrotechnice
– absolvovat teoretickou výuku, odbornou praxi při opravách, výcvik v opravně a výcvik v řízení
– mít zkoušku z odborných znalostí
– znát každou trať, po které jezdí
– projít vstupní zdravotní prohlídkou, která se skládá například z vyšetření sluchu, zraku, barvocitu či psychiatrického vyšetření
– nesmí trpět cukrovkou, infekčními chorobami, zhoubnými novotvary či závislostí na návykových látkách a alkoholu

Pramen: vyhláška min. dopravy

"Už také není tolik mladých kluků, kteří by to chtěli dělat. V posledních letech více tíhli třeba k oborům zaměřeným na výpočetní techniku," dodává Josef Šlapák, ředitel SPŠ strojní a dopravní v Děčíně.

Ta podle jeho slov jako jediná v Česku v uplynulých letech nepřerušila výuku studentů v oboru strojvedoucí.

Tento obor ale nyní zažívá malou renesanci – i proto, že dráhy rozběhly stipendijní program pro studenty vybraných dopravních středních škol. Když se zaváží, že pět let po skončení studia budou pracovat u drah, firma jim kromě jiného zaplatí internát či přispěje dvěma tisícovkami kapesného měsíčně.

Přijdou první Slováci

Pouze tuzemští studenti prý však dopravci stačit nebudou. Dráhy se proto poohlížejí po nových tvářích v zahraničí.

Do konce roku nastoupí do přípravných kurzů na strojvedoucího stovka mladých Slováků, další plány směřují ještě více na východ. "Plánujeme hledat lidi i na Ukrajině, kde je dostatek dobrých škol," uvedl Ruttner.

S Ukrajinci ho však čeká práce navíc – naučit je dobře česky. "Ideální by bylo, kdyby se tak dělo už v průběhu jejich studia," zamýšlí se Ruttner. Ukrajinské strojvedoucí však nechce mít jen jako námezdní pracovní sílu, podle jeho plánů by měli přesídlit do Česka natrvalo.

Podmínky pro ukrajinské mašinfíry by měly být totožné s tím, co nabízejí dráhy Čechům. Nástupní plat by se podle Ruttnera měl pohybovat kolem dvaceti tisíc hrubého. Průměrná mzda strojvedoucího na drahách převyšuje třicet tisíc korun, avšak včetně peněz za přesčasy a různé příplatky.

Ukrajinci se však na stanoviště českých lokomotiv neusadí dříve než za několik let. Projekt je teprve v přípravě, vychovat strojvedoucího navíc trvá dva až tři roky.

"Teprve po všech kurzech a výcvicích nastoupí třeba na nějakou lokální trať. Než začne jezdit na dálkových vlacích, tak to může trvat i pět let," popisuje Ruttner. Pro každou trasu, po které jede, totiž strojvedoucí musí absolvovat speciální výcvik.

Dráhy počítají také s tím, že jim část zaměstnanců přetáhne konkurence. S nabídkou na provozování regionální dopravy obchází jednotlivé kraje firma Student Agency.

"Předpokládáme, že minimálně ze začátku by naši strojvedoucí pocházeli z řad bývalých zaměstnanců drah, později bychom si ale rádi vychovávali vlastní lidi," říká Jan Paroubek, provozní ředitel firmy pro železniční dopravu a bývalý strojvedoucí.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Kdo dodá nové vlaky za 15 miliard? ČD se chystají na otevírání trhu

Třívozová jednotka RegioPanter na kolejích VUŽ

České dráhy vypsaly soutěž na sto dvacet nových vlaků pro regionální linky. Předpokládaná hodnota dodávky by se měla...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Dopravní obr pravidelně v Praze. Dreamliner bude od října létat do Kataru

Boeing 787 Dreamliner společnosti Qatar Airways

Fanoušky dopravních letadel a především všechny příznivce pohodlného cestování čeká od konce října příjemná novinka v...

Najdete na iDNES.cz