Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Starosta Heřmanic šel na podporu, aby ušetřil obci

  • 8
Stojí v čele obce, ta však musí šetřit, a proto peníze dostává od úřadu práce. "Není to nic, čím bych se moc chlubil, ale jiná možnost nebyla," přiznává starosta Heřmanic na Liberecku Vladimír Stříbrný. "A myslím, že nás brzy bude více," předvídá.

Nedostatek peněz v obecních kasách nutí starosty malých vesnic k hodně nezvyklým krokům. Případ z Heřmanic je jedním z nich. Obec sice podle Stříbrného není kvůli nižším daňovým příjmům před krachem, musela však začít šetřit, aby jí banky půjčily na akce financované z Fondu rozvoje venkova.

Za vedení vesnice s 230 obyvateli dosud měl kolem dvaceti tisíc měsíčně. Dobrovolně se stal neuvolněným starostou a přihlásil se na úřadu práce. "Starostuju dál, ale sháním si jinou práci k obživě," popisuje Stříbrný.

Zvažuje, že si obnoví živnostenský list a o víkendech se bude živit svářečskými a zámečnickými pracemi. Obec už zaměstnává jen účetní, odměn se vzdali i všichni zastupitelé.

Banky jsou opatrné

K cestě na úřad práce starostu podle jeho slov dotlačily banky. Ty nechtějí obci půjčit peníze, které potřebuje na spolufinancování projektů z Evropské unie. Jedním z jejich argumentů bylo i to, že Heřmanice mají příliš vysoké mzdové náklady.

Obec s půjčkou, kterou potřebuje na spolufinancování dotovaných akcí, počítala a pustila se tak do opravy silnice nebo úpravy zeleně. Úvěr však nepřišel a víska s dvoumilionovým rozpočtem tak už letos dluží přes tři miliony.

Z dosud neposkytnutého úvěru ve výši 5,8 milionu korun by přitom obci 4,1 milionu zaplatila Unie. "Máme i čím ručit," dodává starosta Stříbrný.

Neochota bank nebo nižší daňové příjmy vedou starosty i k jiným nezvyklým krokům. Například Vladimír Konšel, starosta Určic na Prostějovsku, půjčil nedávno obci bezúročně dvě stě tisíc korun.

Peníze mají překonat nejhorší období do konce roku. V Pramenech na Chebsku se dokonce kvůli dluhům rozpadlo zastupitelstvo a obec spravuje státem dosazený úředník.