Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starší byty dál zlevní, nové podraží

  13:22aktualizováno  13:22
Ceny starších bytů letos ve většině krajských měst klesaly. A odborníci očekávají, že budou zlevňovat i příští rok. Novostavby podle nich naopak dále podraží. Je totiž o ně pořád zájem, a vysoká poptávka se projevuje v ceně.
O novostavby je zájem, jejich ceny rostou. Ilustrační foto

O novostavby je zájem, jejich ceny rostou. Ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

PŘÍLOHA:
Kolik stojí starší byty?

Podle průzkumu Institutu regionálních informací v Brně, který se cenami bytů v Česku dlouhodobě zabývá a nedávno zveřejnil konečné výsledky šetření za rok 2005, proti předchozímu roku o několik procent zlevnily starší byty v Hradci Králové, Karlových Varech, Praze a dalších sedmi krajských městech. Výjimkou byl jen Liberec, Ústí nad Labem a Olomouc, kde ceny stouply.

Například starší osmašedesátimetrový byt v Karlových Varech, který loni stál 1 238 000 korun, šlo letos koupit o 138 tisíc levněji.

"Narovnává se tak nadměrné očekávání před vstupem Česka do Evropské unie, kdy ceny bytů nepřiměřeně vzrostly," říká Milada Kadlecová z brněnského institutu.

To potvrzuje i realitní makléř Marcel Prát z brněnské společnosti Across reality. „Od vlny před vstupem do Evropské unie, kdy ceny bytů skokově vzrostly, jsme zaznamenali tak deseti- až patnáctiprocentní pokles cen u družstevních bytů,“ říká Prát.

Podle Kadlecové budou i nadále klesat hlavně ceny bytů v panelových domech, zejména v horších lokalitách. U panelových domů, které byly renovovány, se ceny příliš měnit nebudou.

Nové bydlení podraží
Rodiny, které si chtějí koupit nový byt a plánují využít stále výhodné hypoteční úvěry, si v příštím roce naopak mírně připlatí.

Realitní společnosti a odborníci na trh s byty hlásí, že ceny nových bytů a rodinných domků budou příští rok pokračovat v růstu. „Ceny nového bydlení porostou i kvůli očekávanému zvýšení daně z přidané hodnoty u staveb pro bydlení,“ říká Kadlecová z brněnského institutu.

Ceny stavebních prací jsou zatím daněny nižší, pětiprocentní sazbou, ale v roce 2008 mají přejít do vyšší, devatenáctiprocentní sazby. Vládě se zatím nepodařilo v Bruselu vyjednat zachování stávající výjimky pro Česko. Zvýšení daně bude mít dopad i na cenu bytů, čehož se obávají hlavně stavební firmy.

"Pokud daň vzroste, ceny bytů bychom museli zvýšit tak o jedenáct až dvanáct procent," uvedl nedávno pro MF DNES Pavel Krejčí, obchodní ředitel stavební firmy Komfort na Brněnsku. Do rostoucích cen nových bytů se podle Kadlecové také promítne příznivý růst ekonomiky a platů.

Stavební firmy budou počítat s tím, že si lidé budou moci dražší bydlení dovolit. Navíc čekají, že zájem o nové byty a domy v nejbližší době neopadne.

"Očekáváme další růst poptávky po novém bydlení," říká Pavel Rejchrt, obchodní ředitel společnosti Finep, která prodává byty v Praze. Podle analytiků realitní kanceláře Mexx Reality zdraží i rodinné domky. Nejvíce poroste cena v atraktivních lokalitách kolem Prahy, jako jsou Černošice nebo Říčany, a to až o deset procent.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz