Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát a jeho firmy udávají tón zdražování

  1:00aktualizováno  1:00
Neviditelná ruka trhu opravdu existuje. K tomu závěru mohou letos přijít Češi při pohledu na měnící se ceny zboží a služeb. Letos se zvýší méně než loni, zhruba o 2,6 procenta. Tam, kde vzrostou nejvíce, za to může ve valné většině případů stát. Přímo se vliv státu projeví přes vyšší daně u cigaret.

CO LETOS ZDRAŽÍ CO ZLEVNÍ - GRAFIKA

Krabička během léta podraží o šest korun. Zprostředkovaně pak přes regulační úřady a podniky, které ovládá, letos způsobil výrazný růst cen elektřiny, plynu, tepla a v některých regionech i vody.

Státní České dráhy zvedají jízdné a za to v městech odpovídají obce a kraje.

Tíha zdražení leží na státu i v případě léků, u některých z nichž letos ministerstvo zdravotnictví výrazně snížilo ceny pro pojišťovny, a tedy zvýšilo ceny pro nemocné.

Na druhou stranu někde stát svou regulací působí jako poklička na růst cen. Typickou oblastí jsou v posledních letech nájmy v regulovaných bytech. Zatím není i přes dlouhé diskuse jasné, jestli se letos po více než dvou letech pohnou.

Stát hraje v Česku poměrně velkou úlohu i v dalších sférách života a podnikání. Celosvětově je tuzemská ekonomika na 33. příčce takzvaného indexu ekonomické svobody, který poměřuje daňovou zátěž, vládní regulaci či obchodní politiku státu.
A poslední rok si o stupeň pohoršila.

Kam vláda nedosáhne
Na bydlení včetně energií a telefonů sice míří necelá pětina výdajů rodin, ale další třetina je mimo dosah politiků. Jde o potraviny a spotřební zboží od elektroniky po oděvy. A tam letos velké zdražování nehrozí.

"Ceny zboží budou mít spíše tendenci růst pomalu nebo někde i klesat. Tlačit na nižší ceny bude i poslední posílení koruny vůči euru a dolaru," říká Tomáš Holub, který má v České národní bance na starosti měnovou politiku.

ČNB všechny ceny bedlivě sleduje a podle toho se rozhoduje, co s úroky. Letos to zatím podle ekonomů vypadá, že vzrostou nejdříve v druhé čtvrtině roku, a to jen mírně.

Konkurence drží ceny
Cenovky v obchodech drží v klidu konkurence obchodních řetězců. Loni třeba rostly ceny zemědělských výrobků dvakrát více než ceny potravin v obchodech. "Konkurence mezi obchody a zpracovateli ztlumila dopad na spotřebitele na polovinu," říká analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

To potvrzují i dodavatelé. "Vyjednávání o cenách běží s obchodníky nepřetržitě, ale situace na trhu není změnám příznivě nakloněna," říká vyhýbavě mluvčí Delta Pekáren Jaroslav Pomp. Ceny by s rostoucími náklady zvýšili rádi, ale nemohou.

Dodavatelé do velkoprodejen tak zažívají odvrácenou stranu neúprosné konkurence a snahy přilákat více lidí na nižší ceny. Hypermarkety je svou obří silou tisknou ke zdi, a když chtějí ve velkých objemech proniknout na jejich pulty, musí jít s cenou co nejvíce dolů.

"Pokoušeli jsme se do hypermarketů dodávat, ale marně. Tlačili cenu tak dolů, že už se nevyplatilo to dělat. A navíc dají splatnost tři měsíce, to je neúnosné," říká Lukáš Krejný, majitel pštrosí farmy Studánka. Maso proto raději dodává do ciziny, kde platí více a hned, maximálně do měsíce.

Hypermarketů přibude
Obřích prodejen přitom bude nadále přibývat. Za loňský rok se v Česku podle společnosti Incoma Research otevřelo 15 hypermarketů a na tento rok je naplánováno dalších 15 až 20 velkoprodejen. "Do roku 2007 lze počítat, že v Česku bude asi 200 hypermarketů," říká František Diviš z Incomy. Jejich výstavba už není jen výsadou velkých měst, ale i těch menších pod 50 tisíc obyvatel.

Podle odhadů České národní banky dnes velké prodejny spolknou zhruba 70 procent všech útrat v maloobchodě, což činí přes 520 miliard korun ročně. Z toho pětina zůstane obchodníkům na maržích.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Hutě ArcelorMittal by se mohly prodat už do ledna 2019, tvrdí odbory

Zavážení vsázky na ocelárně do tandemové pece

Už za rok mohou mít hutě ArcelorMittal Ostrava jiného majitele. Podle odborářů, kteří jednali s premiérem v demisi...

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Najdete na iDNES.cz