Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát a jeho firmy udávají tón zdražování

  1:00aktualizováno  1:00
Neviditelná ruka trhu opravdu existuje. K tomu závěru mohou letos přijít Češi při pohledu na měnící se ceny zboží a služeb. Letos se zvýší méně než loni, zhruba o 2,6 procenta. Tam, kde vzrostou nejvíce, za to může ve valné většině případů stát. Přímo se vliv státu projeví přes vyšší daně u cigaret.

CO LETOS ZDRAŽÍ CO ZLEVNÍ - GRAFIKA

Krabička během léta podraží o šest korun. Zprostředkovaně pak přes regulační úřady a podniky, které ovládá, letos způsobil výrazný růst cen elektřiny, plynu, tepla a v některých regionech i vody.

Státní České dráhy zvedají jízdné a za to v městech odpovídají obce a kraje.

Tíha zdražení leží na státu i v případě léků, u některých z nichž letos ministerstvo zdravotnictví výrazně snížilo ceny pro pojišťovny, a tedy zvýšilo ceny pro nemocné.

Na druhou stranu někde stát svou regulací působí jako poklička na růst cen. Typickou oblastí jsou v posledních letech nájmy v regulovaných bytech. Zatím není i přes dlouhé diskuse jasné, jestli se letos po více než dvou letech pohnou.

Stát hraje v Česku poměrně velkou úlohu i v dalších sférách života a podnikání. Celosvětově je tuzemská ekonomika na 33. příčce takzvaného indexu ekonomické svobody, který poměřuje daňovou zátěž, vládní regulaci či obchodní politiku státu.
A poslední rok si o stupeň pohoršila.

Kam vláda nedosáhne
Na bydlení včetně energií a telefonů sice míří necelá pětina výdajů rodin, ale další třetina je mimo dosah politiků. Jde o potraviny a spotřební zboží od elektroniky po oděvy. A tam letos velké zdražování nehrozí.

"Ceny zboží budou mít spíše tendenci růst pomalu nebo někde i klesat. Tlačit na nižší ceny bude i poslední posílení koruny vůči euru a dolaru," říká Tomáš Holub, který má v České národní bance na starosti měnovou politiku.

ČNB všechny ceny bedlivě sleduje a podle toho se rozhoduje, co s úroky. Letos to zatím podle ekonomů vypadá, že vzrostou nejdříve v druhé čtvrtině roku, a to jen mírně.

Konkurence drží ceny
Cenovky v obchodech drží v klidu konkurence obchodních řetězců. Loni třeba rostly ceny zemědělských výrobků dvakrát více než ceny potravin v obchodech. "Konkurence mezi obchody a zpracovateli ztlumila dopad na spotřebitele na polovinu," říká analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

To potvrzují i dodavatelé. "Vyjednávání o cenách běží s obchodníky nepřetržitě, ale situace na trhu není změnám příznivě nakloněna," říká vyhýbavě mluvčí Delta Pekáren Jaroslav Pomp. Ceny by s rostoucími náklady zvýšili rádi, ale nemohou.

Dodavatelé do velkoprodejen tak zažívají odvrácenou stranu neúprosné konkurence a snahy přilákat více lidí na nižší ceny. Hypermarkety je svou obří silou tisknou ke zdi, a když chtějí ve velkých objemech proniknout na jejich pulty, musí jít s cenou co nejvíce dolů.

"Pokoušeli jsme se do hypermarketů dodávat, ale marně. Tlačili cenu tak dolů, že už se nevyplatilo to dělat. A navíc dají splatnost tři měsíce, to je neúnosné," říká Lukáš Krejný, majitel pštrosí farmy Studánka. Maso proto raději dodává do ciziny, kde platí více a hned, maximálně do měsíce.

Hypermarketů přibude
Obřích prodejen přitom bude nadále přibývat. Za loňský rok se v Česku podle společnosti Incoma Research otevřelo 15 hypermarketů a na tento rok je naplánováno dalších 15 až 20 velkoprodejen. "Do roku 2007 lze počítat, že v Česku bude asi 200 hypermarketů," říká František Diviš z Incomy. Jejich výstavba už není jen výsadou velkých měst, ale i těch menších pod 50 tisíc obyvatel.

Podle odhadů České národní banky dnes velké prodejny spolknou zhruba 70 procent všech útrat v maloobchodě, což činí přes 520 miliard korun ročně. Z toho pětina zůstane obchodníkům na maržích.Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Najdete na iDNES.cz