Únikům na dani by zamezila zřejmě odpovědnost firem za nezaplacenou DPH dodavatelem. Taková možnost však u paliv neexistuje. Ilustrační foto

Únikům na dani by zamezila zřejmě odpovědnost firem za nezaplacenou DPH dodavatelem. Taková možnost však u paliv neexistuje. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Stát bojuje proti dovozcům nezdaněného benzinu, zabavil 11 cisteren

  • 114
Stát začíná být úspěšnější v boji proti daňovým únikům u dováženého benzinu a nafty ze zahraničí. Ročně podle odhadů přichází o pět až sedm miliard na dani z přidané hodnoty. Kontrolami kamionů se ale s dovážením nezdaněného paliva daří bojovat.

Po měsíční přípravě zabavil při celodenní akci na šesti hraničních přechodech s Rakouskem a Německem celkem 400 tisíc litrů dovážených pohonných hmot, u kterých předpokládal, že by mohl být ohrožen výběr DPH.

"Šlo o dlouho připravovanou akci, na které jsme spolupracovali s celní správou a posléze i s rakouskými kolegy. Budeme v podobných raziích dál pokračovat," popsal šéf generálního finančního ředitelství Jan Knížek.

Při razii zabavili kontroloři a celníci celkem jedenáct cisteren. "Přikázali jsme jim, aby pokračovaly do míst, která jsme měli nasmlouvaná, kde byla nafta a benzin stočeny a jsou uskladněny," přiblížil Knížek. Výsledek razie mohl být ještě lepší, dopravci si ale dali nejspíš o kontrole vědět a zůstali s nákladem v Rakousku. Propříště si mají kontroloři předávat informace i o pohybu cisteren v Rakousku.

"Zabavili jsme cisterny, u kterých byla jako vlastník nákladu uvedena firma, která nám už na DPH dluží nebo je v podezření, že nezaplatí," dodal Knížek.
Byznys s dováženým benzinem z Rakouska zažívá v posledních měsících velký boom.

Funguje na podobném systému jako kdysi podvody s lehkými topnými oleji. Pohonné hmoty dovážejí spřízněné firmy, v nichž figurují často zjevně nastrčené osoby, a s dováženou látkou spolu obchodují ještě během přepravy. Někdy daň nepřiznají vůbec, někdy ji přiznají, ale nezaplatí.

Jen od ledna do května letošního roku byla doměřena těmto firmám daňová povinnost ve výši 1,5 miliardy korun. Ne vždy se tyto peníze podaří získat zpět, protože překupníci často s penězi zmizí, většinou do zahraničí.

Až 15 procent nedaněného benzinu

Na neplacení DPH mohou dovozci a následně i někteří pumpaři patřičně vydělat: celková daň z přidané hodnoty tvoří na každém litru zhruba šest korun. "Postupně zjišťujeme, kdo za celou sítí dovozců a obchodníků stojí. Jsou mezi nimi zřejmě i některé sítě čerpacích stanic," uvedl Knížek. Konkrétní ale zatím být nechtěl.

Šéf Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček odhaduje objem nedaněného benzinu u nás až na patnáct procent.

Stát teď čeká právní bitva s firmami, které o benzin přišly. Ty se už snaží argumentovat, že v době zabavení nebyly majiteli přepravované pohonné hmoty.

Únikům na dani by zamezila zřejmě odpovědnost firem za nezaplacenou DPH dodavatelem. Taková možnost však u paliv neexistuje. Česko se neustále snaží vyjednat tuto výjimku s Evropskou unií. "Pokud by něco takového existovalo, odpovědnost za daňovou povinnost na DPH by nesl poslední prodejce," vysvětlil Knížek.

Dovozy z Rakouska a následné machinace s DPH jsou jedním ze způsobů, jak stát obrat na daních.

Další oblíbenou fintou je ředění benzinu a nafty nedaněnými látkami, například biopalivem nebo některými oleji. Kvůli těmto praktikám zatkli na začátku července policisté sedm lidí kolem sítě čerpacích stanic AC Petrol. Daňový únik se pohybuje v řádech milionů korun. Firma už dříve několikrát neprošla kontrolou kvality paliv.