Stát bude šetřit, jen školám a soudům přidá

  0:01aktualizováno  0:01
Všude se musí šetřit, jen na školství a soudnictví musíme najít peníze stůj co stůj, řekla si vláda při přípravě příštího státního rozpočtu. "Podle předběžných signálů z vlády vnímám jako prioritu školství a nově i reformu soudnictví," potvrdil náměstek ministra financí Eduard Janota, který je ve státní správě už dlouhé roky mužem číslo jedna při plánování příjmů a výdajů státní pokladny.

Jen ministerstva školství a spravedlnos tak mají naději získat pro příští rok více peněz než letos. Ostatní se budou výrazně uskrovňovat.

"Myslím si, že se podařilo přesvědčit vládu o nutnosti reformovat justici," komentovala to náměstkyně ministra spravedlnosti Jana Fürstová.

Příští rok požaduje ministr spravedlnosti 16 miliard korun, což je o 2,5 miliardy více než letos. Školství, jehož rozpočet je druhý největší, žádá příští rok z rozpočtu ještě o osm miliard více, než mělo letos.

Nedokončenou reformu soudnictví označuje již dlouhodobě za problém také Evropská unie. Stejný názor má i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, podle jejíž pondělní zprávy musí vláda zejména zrychlit soudní procesy.

"Pomalá soudní rozhodnutí a jejich obtížné vynucování jsou trvalým a složitým problémem, který brání tomu, aby se projevil plný dopad reforem kapitálového trhu a bankovního sektoru na produktivitu," konstatuje OECD.

Na výzkum asi bude méně peněz
Na některé ze stanovených priorit vlády by se příští rok nemusely dostat peníze.

Vybrané příjmy mají podle kabinetu přednostně jít již tradičně na vzdělávání, výzkum a vývoj a programy souvisící se vstupem do Evropské unie.

Podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty však zatím z předběžných informací vlády vyplývá, že splnění svých výdajových představ se dočká školství a překvapivě i ministerstvo spravedlnosti.

Ostatní resorty, s výjimkou sociálních věcí, budou muset vystačit s menšími prostředky, což by se mohlo projevit i na výdajích na vědu a výzkum.

Podle loňského usnesení vlády by tímto směrem mělo jít 0,7 procenta výkonu ekonomiky,což je zhruba 15 miliard korun. Rada vlády pro vědu a výzkum se však obává, že tolik peněz nezíská.

Stejně smýšlí i náměstek ministra průmyslu a obchodu Zdeněk Vorlíček. Jeho resort byl podle něj nucen výdaje na výzkum krátit již letos. Původně na něj mělo jít 1,7 miliardy korun, ale kvůli nedostatku peněz bude konečná částka o půl miliardy nižší.

Celkové výdaje rozpočtu by měly příští rok činit 730 miliard korun. Z toho téměř třetina jde na důchody, což je důvod, proč se ostatní resorty musí uskrovnit.
Ministerstvo spravedlnosti by mělo více peněz využít na reformu soudnictví.

Ta spočívá v již přijatých rozsáhlých novelách občanského soudního a trestního řádu, ve změnách postavení soudců, jejich vzdělávání.

Posledním krokem reformy je vznik Nejvyššího správního soudu, uvedla náměstkyně Jana Fürstová s tím, že náklady na vyšší počet soudců, jejich pomocníků a na získání budovy mohou dosáhnout až 800 milionů korun.

S těmi však rozpočet na příští rok nepočítá, protože není jasné, kdy nabude zákon existující zatím ve formě věcného záměru účinnosti.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

V Česku bude víc cítit plyn. Řízená akce má odhalit úniky

Plyn (ilustrační foto)

V Česku bude příští týden více zapáchat zemní plyn, aby odběratelé mohli snadněji na začátku topné sezony zjistit...

Český export letos rekordně vzroste. Pomohla mu slabší koruna

Ilustrační snímek

Vývoz zboží z České republiky letos vzroste o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun. A to i přesto, že se čeští...

Slevomat rozjel cestovku do exotiky, do tří let chce utržit miliardu

Slevomat slibuje exotiku za ceny až o třetinu nižší než konkurence. Na snímku...

Portál Slevomat založil vlastní cestovní kancelář CK Zanzo, která od listopadu prodává zájezdy do exotických destinací...

Najdete na iDNES.cz