Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát by mohl živnostníkům vrátit daně

  8:44aktualizováno  8:44
Živnostníci už mají daně za rok 2007 zaplacené a s těmito penězi se dávno rozloučili. Nyní je možná čeká příjemné překvapení: stát zvažuje, že jim je vrátí. Nebo nebudou muset platit daně za loňský rok.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Vláda s těmito nápady přichází v rámci protikrizových kroků a pomoci podnikatelům. Celý balíček opatření chce předložit poslancům 18. února.

Premiér Topolánek včera potvrdil, že vláda uvažuje o daňových prázdninách pro živnostníky na rok 2008. Návrh se týká zhruba milionu lidí, které zákon pojmenovává jako osoby samostatně výdělečně činné.

Plán, o kterém premiér mluvil, předpokládá, že by se živnostníkům odpustily daně za loňský rok. Jenže návrh se objevil ještě v době, kdy nejsou odevzdána daňová přiznání. To by mohlo nahrávat dodatečným manipulacím v účetnictví živnostníků.

Zatímco jindy platí - vykázat co nejnižší zdanitelné příjmy, v době daňových prázdnin tomu bývá naopak. Lidé se snaží zahrnout do příjmů loňského roku i peníze z jiných období a vyhnout se tak jejich zdanění. „Tím, že to bylo zveřejněno, tak už to nemůže být v této formě,“ uvedl k daňovým prázdninám pro rok 2008 ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Podle informací MF DNES je další zvažovanou variantou to, že stát vrátí daně za rok 2007. Ty už jsou zaplacené a s jejich výší nelze nijak manipulovat. Ve zmíněném roce provozovatelé živností zaplatili státu na daních z příjmu 17 miliard korun. Podobná částka by nyní mohla v rozpočtu chybět.

ČSSD by daně vrátila všem

S odpouštěním daní jedné skupině lidí nesouhlasí ministr financí Miroslav Kalousek. "Snažím se ve všech daňových opatřeních uplatňovat rovný přístup ke všem poplatníkům a v tomto případě by byl narušen ještě víc, než je to v případě všech možných režijních jízdenek, stravenek a podobně," uvedl.

Návrhu na pomoc živnostníkům, který z úst premiéra poprvé zazněl v rozhovoru pro Deník, se brání i sociální demokracie. Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka říká, že pokud předloha do Sněmovny skutečně dorazí, hodlá ČSSD podat pozměňovací návrh.

A ten by odpouštěl daně všem lidem. Nejen živnostníkům, ale i čtyřem milionům zaměstnanců. Šlo však spíše o bonmot - bez těchto daní by stát téměř neměl z čeho žít.

Živnostníkům se návrh líbí. "To by nám pomohlo, loni jsme měli navzdory krizi příjmy vyšší," říká živnostnice Helena Konopíková, majitelka pekárny Krchlebské koláče. Příjmy její firmy se pohybují do tří milionů korun.

Autoři: , ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Průzkum: více než polovina lidí má hypotéku se sazbou do 2,49 procenta

Výdaje za bydlení by neměly přesáhnout 30 % příjmů domácnosti. (ilustrační...

Téměř 62 procent lidí s uzavřenou smlouvou na hypoteční úvěr má roční úrokovou sazbu do 2,49 procenta. Úrokovou sazbu...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Najdete na iDNES.cz