Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát chce krotit solární boom, plánuje snížit výkupní cenu sluneční energie

  3:18aktualizováno  3:18
Vznik dalších solárních elektráren brzdí spekulace s pozemky. Výroba energie ze slunce je lukrativní byznys, a tak se v potenciální plochy pro elektrárny mění pole po celém Česku, a to přestože jsou to projekty zcela nereálné. Pomoci by mělo i chystané snížení štědré výkupní ceny energie.

V solární parky se mění louky, střechy výrobních hal i nezaplněné průmyslové zóny v menších obcích. Ilustrační foto. | foto: Profimedia

Stalo se to minimálně desítkám lidí, kteří chtěli na dům malou solární elektrárnu, která by jim snížila účet za elektřinu a vydělala pár tisíc ročně. Když požádali svého dodavatele energie, aby od nich nespotřebovanou vyrobenou elektřinu odebíral, nepochodili.

Výroba sluneční energie je totiž tak lukrativním byznysem a předmětem spekulací, že ČEZ a e.ON nemají na některých místech na připojení dalších elektráren volnou kapacitu. A to i když široko daleko žádná solární elektrárna nestojí. "Hlavním důvodem nedostatku distribuční kapacity je zákonem daná možnost rezervace kapacity i pro zcela nereálné záměry," řekl mluvčí e.ON Vladimír Vácha.

Aby distributoři kapacitu zablokovali, stačí poměrně jednoduchá dokumentace. Kvůli vyšší ceně se tak v potenciální solární parky mění desítky polí v celé zemi, přestože je malá šance, že by na nich elektrárna vznikla. Jen na jižní Moravě, která patří kvůli častějšímu a intenzivnějšímu slunečnímu svitu k vyhledávaným oblastem, dostává e.ON podle Energetického regulačního úřadu (ERU) měsíčně asi tisíc žádostí o připojení sluneční elektrárny. Od začátku roku jich však připojil "jen" 425.

I tak je to extrémní číslo. Podle údajů ERU bylo na začátku roku v celé zemi 1 214 solárních elektráren, k 1. říjnu už 2 900.

"Zelenou" elektřinu přitom platí každý odběratel elektřiny v zemi ve formě příspěvku na obnovitelnou energii. Ten se od příštího roku kvůli solárním elektrárnám trojnásobí na 160 korun za megawatthodinu.

Noví zájemci mají kromě jižní Moravy nejčastěji smůlu v Polabí, kam také míří velcí developeři stavějící několikahektarová pole solárních elektráren s výkonem v řádu megawatt. V solární parky se mění louky, střechy výrobních hal i nezaplněné průmyslové zóny v menších obcích.

Drahé slunce

Plochy vhodné pro solární elektrárny nabízejí i realitní kanceláře. A všichni si jako první věc zablokují u distributora kapacitu, přestože třeba ještě nemají ani plochu vyjmutou z Pozemkového fondu. "Setkáváme se s tím teď hlavně na Hradecku. Měli jsme akci na desetikilowattové elektrárny a ČEZ nám u většiny povolil jen polovinu výkonu," popsal například Jaroslav Šafařík ze společnosti Solar-centrum, která elektrárny staví.

Příčinou problémů je především štědrá výkupní cena. Zatímco z větrných elektráren stát vykupuje kilowatthodinu za 2,34 koruny, stejnou energii ze slunce vyplatí téměř třinácti korunami. A garantuje ji na 15 let. Energie z běžných elektráren stojí ve srovnání se solární asi desetinu.

Výkupní ceny jsou tak výhodné, že se dokonce rozbíhá "burza střech". Majitelé domů mohou firmě zabývající se výrobou solární elektřiny plochu střechy svého domu pronajmout a dostávají za to ročně i několik tisíc korun.

Podle platného zákona může ERÚ s cenou na další rok pohnout vždy jen o pět procent. To by se mělo změnit a zpřísnit by se měly i podmínky pro "rezervaci" kapacity. "Pokud se toto vyřeší, tak dojde i ke značnému úbytku žádostí, bublina splaskne a dostanou se do hry jen seriózní záměry," nastínil místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček.

Dotovaná cena by měla podle něj jednorázově klesnout tak, aby se návratnost investice do solární elektrárny vrátila nad hranici deseti let.

Novelu, která by umožnila cenu snížit rychleji, by chtělo ministerstvo průmyslu a obchodu předložit poslancům ještě letos. "ERÚ by pak měl možnost snížit cenu o více než pět procent, a to tak, aby byla zajištěna patnáctiletá doba návratnosti," uvedl Slavomír Novotný z tiskového oddělení ministerstva průmyslu.

Nyní začíná elektrárna vydělávat už zhruba po šesti letech. Letošní snížení výkupní ceny o pět procent může u malé elektrárny na rodinném domě za dobu její životnosti znamenat ztrátu asi sta tisíc korun.

Poprvé by k razantnímu snížení výkupní ceny mohlo dojít v roce 2011, příští rok zřejmě klesne znovu jen o pět procent.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Kde jsou peníze, které Musk slíbil? Jestli blafuje, porušuje zákony

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk při tiskové konferenci v Chicagu....

Uplynuly dva dny od tweetu Elona Muska o převedení Tesly do soukromých rukou a kolem jeho plánu stále panují...

Další z rubriky

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Česká ekonomika prudce zpomalila, meziroční růst klesl téměř o dvě procenta

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Najdete na iDNES.cz