Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát chce přitlačit ke zdi velké obchodníky

  9:01aktualizováno  9:01
Stát chce ještě před volbami prosadit zákon, který ztíží život velkým obchodním řetězcům a zákazníkům by mohl v důsledku přinést vyšší ceny zboží na pultech. Antimonopolní úřad, v jehož čele stojí od září Martin Pecina, připravil zákon, který má za cíl omezit ekonomickou sílu řetězců.
Antimonopolní úřad navrhuje zakázat poplatky od výrobců

Antimonopolní úřad navrhuje zakázat poplatky od výrobců | foto: Profimedia.cz

Ty podle něj zneužívají své velikosti při vyjednávání s dodavateli a tlačí je ke zdi například prostřednictvím řady poplatků.

"S touto iniciativou se na nás obrátili dva poslanci. Podporujeme je a s návrhem jsme jim pomohli," řekl Pecina. Příští týden chce spolu s Hospodářskou komorou návrh představit veřejnosti.

Nový zákon zakazuje celou řadu poplatků vyžadovaných obchodníky na výrobcích. Zákaz by platil pro případy, kdy úřad rozhodne, že je dodavatel na řetězci závislý a je v nevýhodnějším postavení.

"Návrh by se měl týkat i velkých stavebních firem, které zneužívají svého postavení vůči malým dodavatelům," dodává šéf komory Jaromír Drábek.

Návrh do Sněmovny ponesou poslanci Ladislav Skopal a Petr Rafaj. „Kdy, to se ještě dohodneme s úřadem,“ říká Skopal. Sám se pokusil podobný návrh prosadit už víckrát. V roce 2003 jej schválila Sněmovna, ale zamítl Senát. Loni jej smetl ze stolu antimonopolní úřad. Podle jeho tehdejšího šéfa Josefa Bednáře překračoval rámec ochrany hospodářské soutěže.

Podle Peciny je však problém, že na řetězce dnes nemá účinnou páku. Zákaz poplatků je už sice v zákonu upraven, ale vztahuje se jen na hráče s dominantním postavením na trhu. A tím v Česku, kde působí více než deset obchodních řetězců, nikdo není.

Dodavatelé musí platit za místo v prodejně
Obvyklá praxe proto dnes je, že dodavatelé většinou musí platit za otevření nové prodejny, za umístění svého výrobku na konkrétním místě v regálu, za reklamní akci či letáky. Nejde o malé peníze.

"Jednou za čtvrt roku musíme dát do katalogu nějaký svůj výrobek a za to platíme třicet tisíc korun," řekl dodavatel mléčných výrobků. Výrobce si nepřál být jmenován, protože by pak měl s obchodníky problémy. Kromě toho platí ještě takzvané bonusy z obratu. To v praxi vypadá tak, že obchodník pošle výrobci obnos za zboží, který zkrátí o tři až čtyři procenta podle toho, jak se jej dařilo prodávat.

Každá mince má však dvě strany, připomínají obchodníci. V Česku panuje velká konkurence, jejímž důkazem je i to, že už tři obchodní řetězce trh opouštějí, a všichni se snaží mít co nejnižší ceny. A do nich tlačí i dodavatele, částečně skrze poplatky.

"Vím, že nechci koupit určitý výrobek za více než devět korun, ale dodavatel nemůže jít pod deset. Tak se dohodneme, že ho koupíme za deset a korunu pak dostanu podle prodaného množství," popsal už dříve jeden z velkých obchodníků. Nový zákon podle nich však poškodí zákazníky.

"Důsledkem bude, že se obchody obrátí více na velké zahraniční dodavatele anebo zvýší ceny," říká za hypermarkety Tesco Vesselin Barliev. Řetězce se proto budou snažit prolobovat ve Sněmovně a Senátu zamítnutí zákona.

Co zakáže nový zákon

Poplatky za uvedení výrobků do prodejny:

- za umístění na regálu

- za propagaci výrobků

- za zvláštní akce na zboží

Složení zálohy před první dodávkou zboží

Pozn.: zákaz se bude týkat případů, u nichž antimonopolní úřad rozhodne, že je dodavatel ve slabším postavení

Pramen: návrh ÚOHSNejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....Najdete na iDNES.cz