Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát chce přitlačit ke zdi velké obchodníky

  9:01aktualizováno  9:01
Stát chce ještě před volbami prosadit zákon, který ztíží život velkým obchodním řetězcům a zákazníkům by mohl v důsledku přinést vyšší ceny zboží na pultech. Antimonopolní úřad, v jehož čele stojí od září Martin Pecina, připravil zákon, který má za cíl omezit ekonomickou sílu řetězců.
Antimonopolní úřad navrhuje zakázat poplatky od výrobců

Antimonopolní úřad navrhuje zakázat poplatky od výrobců | foto: Profimedia.cz

Ty podle něj zneužívají své velikosti při vyjednávání s dodavateli a tlačí je ke zdi například prostřednictvím řady poplatků.

"S touto iniciativou se na nás obrátili dva poslanci. Podporujeme je a s návrhem jsme jim pomohli," řekl Pecina. Příští týden chce spolu s Hospodářskou komorou návrh představit veřejnosti.

Nový zákon zakazuje celou řadu poplatků vyžadovaných obchodníky na výrobcích. Zákaz by platil pro případy, kdy úřad rozhodne, že je dodavatel na řetězci závislý a je v nevýhodnějším postavení.

"Návrh by se měl týkat i velkých stavebních firem, které zneužívají svého postavení vůči malým dodavatelům," dodává šéf komory Jaromír Drábek.

Návrh do Sněmovny ponesou poslanci Ladislav Skopal a Petr Rafaj. „Kdy, to se ještě dohodneme s úřadem,“ říká Skopal. Sám se pokusil podobný návrh prosadit už víckrát. V roce 2003 jej schválila Sněmovna, ale zamítl Senát. Loni jej smetl ze stolu antimonopolní úřad. Podle jeho tehdejšího šéfa Josefa Bednáře překračoval rámec ochrany hospodářské soutěže.

Podle Peciny je však problém, že na řetězce dnes nemá účinnou páku. Zákaz poplatků je už sice v zákonu upraven, ale vztahuje se jen na hráče s dominantním postavením na trhu. A tím v Česku, kde působí více než deset obchodních řetězců, nikdo není.

Dodavatelé musí platit za místo v prodejně
Obvyklá praxe proto dnes je, že dodavatelé většinou musí platit za otevření nové prodejny, za umístění svého výrobku na konkrétním místě v regálu, za reklamní akci či letáky. Nejde o malé peníze.

"Jednou za čtvrt roku musíme dát do katalogu nějaký svůj výrobek a za to platíme třicet tisíc korun," řekl dodavatel mléčných výrobků. Výrobce si nepřál být jmenován, protože by pak měl s obchodníky problémy. Kromě toho platí ještě takzvané bonusy z obratu. To v praxi vypadá tak, že obchodník pošle výrobci obnos za zboží, který zkrátí o tři až čtyři procenta podle toho, jak se jej dařilo prodávat.

Každá mince má však dvě strany, připomínají obchodníci. V Česku panuje velká konkurence, jejímž důkazem je i to, že už tři obchodní řetězce trh opouštějí, a všichni se snaží mít co nejnižší ceny. A do nich tlačí i dodavatele, částečně skrze poplatky.

"Vím, že nechci koupit určitý výrobek za více než devět korun, ale dodavatel nemůže jít pod deset. Tak se dohodneme, že ho koupíme za deset a korunu pak dostanu podle prodaného množství," popsal už dříve jeden z velkých obchodníků. Nový zákon podle nich však poškodí zákazníky.

"Důsledkem bude, že se obchody obrátí více na velké zahraniční dodavatele anebo zvýší ceny," říká za hypermarkety Tesco Vesselin Barliev. Řetězce se proto budou snažit prolobovat ve Sněmovně a Senátu zamítnutí zákona.

Co zakáže nový zákon

Poplatky za uvedení výrobků do prodejny:

- za umístění na regálu

- za propagaci výrobků

- za zvláštní akce na zboží

Složení zálohy před první dodávkou zboží

Pozn.: zákaz se bude týkat případů, u nichž antimonopolní úřad rozhodne, že je dodavatel ve slabším postavení

Pramen: návrh ÚOHS
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Najdete na iDNES.cz