Nábytek od vězňů a propisky stejné pro všechny. Stát hledá úspory

  9:00aktualizováno  9:00
Recyklovaný papír, propisovací tužka, stolní lampička, stůl a židle - pro každého úředníka všechno podle jednoho mustru. Kancelářský nábytek pro stát navíc mohou vyrábět odsouzení v českých věznicích. Erár chce tímto způsobem ušetřit miliony korun a náměstek ministra financí Ondřej Závodský začíná se standardizací u svého resortu. Ostatním úřadům chce jít příkladem.

Pracovní síla odsouzených by podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského mohla státu pomoci. | foto:  František Vlček, MAFRA

Státní správa by mohla výrazně ušetřit na standardizovaném vybavení pro úředníky a lépe využít práci odsouzených.

„Chtěl bych, aby se rozjela standardizace veškerého vybavení pracovníků státní správy, od nejnižšího úředníka, který má mít recyklovaný papír, tužku, lampičku a stůl, až po ministra. Definovalo by se, na jaké pozici bude mít úředník vlastní tiskárnu a bude chodit tisknout na chodbu,“ vysvětluje Závodský.

Standardizaci oprášil na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který pod ministerstvo spadá. „Budeme se snažit zavést ji na celém ministerstvu, je to prevence proti tomu, aby si každý objednal, co ho napadne,“ říká Závodský. Výsledky pak chce ukázat ostatním resortům, které by se mohly dobrovolně připojit.

V cenách za vybavení úřadů jsou velké rozdíly

Dnes je běžné, že co ministerstvo, nebo dokonce podřízený úřad, to vybavení různé úrovně a ceny. „Zatímco Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pořídilo kancelářskou židli v roce 2012 v průměru za 1 950 korun, Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) stála 6 232 korun,“ uvedl loni ve zprávě z kontrolní akce Národní kontrolní úřad. Dražší ministerstvo se bránilo tím, že výrobce drahých židlí prý garantuje minimální životnost pět let a po celou dobu je servis součástí pořizovací ceny.

Podobně rozdílné byly ceny kancelářského papíru v roce 2011. Tehdy papír MMR přišel na 106 korun, kdežto MPO platilo jen 63. Argumentovalo se opět rozdílnou kvalitou a podmínkami nákupu. Nedává přitom smysl, aby jedni státní úředníci měli dražší vybavení než druzí, když vykonávají podobné činnosti.

Kdyby ve státní správě existoval jeden předepsaný standard na úřednické vybavení, na rozdíl v cenách by si úřady při nákupu daly pozor. Plýtvání penězi by totiž těžko obhajovaly.

660 lidí na plný úvazek

Ušetřit se dá ještě jinak. Vylepšilo by to navíc rozpočet českým věznicím a vězňům. Věznice na Mírově a v Jiřicích už dnes vyrábějí kancelářský nábytek, který si objednávají některé soudy, finanční úřady či úřady práce. „Rozjelo se jednání s Vězeňskou službou a ÚZSVM na téma oprav nábytku,“ říká Závodský. Podle něj se Vězeňská služba nebrání rozšíření výroby i do dalších věznic. Bude ale potřebovat investice do výroby a také zajištění odběru. Více než třetina vězňů dnes nemá ve věznicích ani práci, ani neabsolvují vzdělávací či terapeutické programy.

Počty uložených trestů v podobě obecně prospěšných prací

Úřad pro zastupování státu, o kterém je v poslední době slyšet zejména kvůli vyvlastňování opuštěných nemovitostí, pilotně zkouší i další způsoby, jak lépe využít práci odsouzených. Má například na starosti likvidaci nezdaněných cigaret, parfémů či padělků oděvů a obuvi zabavených celníky. Místo jejich pálení mají nově z oblečení vězni párat falešná loga, textil má jít na humanitární účely. „Domluvili jsme se se společností Lacoste, že netrvají na pálení, dali souhlas k odstraňování, a rozjeli jsme projekt v Pardubicích,“ říká Závodský.

Fakta

Co jsou obecně prospěšné práce
Alternativní trest, který může soud uložit v rozsahu 50 až 300 hodin (v případě dospělých) a 50 až 150 hodin (u mladistvých) za přečin, to znamená nedbalostní trestný čin a takový úmyslný trestný čin, za který trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí sazby do pěti let.

Pracovní síla odsouzených by mohla státu do budoucna přinést významné úspory. Každoročně je k alternativnímu trestu obecně prospěšných prací odsouzeno zhruba 6,5 tisíce lidí, kteří mají odpracovat 1,33 milionu hodin zdarma. To představuje kapacitu 660 lidí na plný úvazek na celý rok. Ne všechno si ale skutečně odpracují.

Jejich práci smějí využívat neziskové instituce, například obce či školy. Státní úřady tuto možnost nemají, letos se poprvé zapojil ÚZSVM. „Snažíme se zlevnit náš provoz, nedávno jsme využili prvního odsouzeného k obecně prospěšným pracím. Dělal údržbové a úklidové práce. Nyní očekáváme přidělení dalších odsouzených. Můžeme je využít například při vyklízení nemovitostí po odúmrtích bez dědice. Dnes to musíme zadávat soukromým firmám,“ vysvětluje Milan Cícer, ředitel českobudějovické pobočky ÚZSVM.

Na obecně prospěšné práce nemůže Probační a mediační služba (PMS), která odsouzené zprostředkovává, poslat kohokoliv. „Vždy se snažíme pro vytipované organizace najít člověka na míru, který bude spolehlivý,“ říká šéf českobudějovického střediska PMS.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Družstevní bydlení je na vzestupu, všímají si toho i developeři

Ilustrační snímek

Složí zhruba třetinu ceny bytu a zbytek splácejí. I takto mnozí Češi bydlí „ve vlastním“, aniž by potřebovali hypotéku....

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Najdete na iDNES.cz