Lichváře mají odradit poplatky. Půlka úvěrových firem porušuje zákon

  6:00aktualizováno  6:00
Ministerstvo financí připravuje nový zákon o půjčkách. Měl by například omezit sankce pro dlužníky, skoncovat s poplatky za předčasné splacení hypotéky nebo zajistit větší ochránu těch, kdo za půjčku ručí nemovitostí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Zákon má i další přínosy pro spotřebitele. Například promlčení pokut za prodlení se splátkou, aby věřitel nemohl donekonečna odkládat vymáhání dluhu, a tak se „napakovat“ na sankcích za nesplácení. Cílem zákona má být i jasnější a přehlednější reklama na půjčky.

Nový zákon o půjčkách připravuje jej ministerstvo financí a MF DNES má jednu z prvních verzí k dispozici.

Nejvíc neřestí na tuzemském finančním trhu se děje v nebankovních úvěrech. Půjčovat peníze totiž může téměř kdekdo. Pravidla úvěrového podnikání sice existují, ale stát nestíhá téměř 58 tisíc úvěrářů kontrolovat a za případné prohřešky trestat.

„Skoro polovina všech nebankovních poskytovatelů flagrantně porušuje zákon,“ uvádí ředitel poradny při finanční tísni David Šmejkal. Doplácejí na to lidé, kteří se kvůli podivným praktikám některých úvěrářů dostávají do neřešitelné situace a dluhové pasti. Ta často končí zabavením majetku. „Spotřebitelské úvěry patří k častým příčinám exekucí fyzických osob,“ říká mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

Stát se proto chystá zasáhnout. Jednou z nejdůležitějších změn bude výrazné snížení počtu úvěrářů. „Na trhu nepůsobí víc než dvacet férových nebankovních subjektů, takže velmi radikální redukce je v tomto případě naprosto nezbytná,“ míní Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Poplatky mají odradit lichváře

Cestou má být zpoplatnění úvěrového podnikání, požadavky na kapitál a pojištění odpovědnosti za škodu. Firma by také měla mít poctivý obchodní model. „Musí být položen na zdravých základech, tedy že podnikání je založeno na úvěrování s cílem vydělat na úrocích, nikoli na sankcích z prodlení a podobně, jak je tomu v některých případech predátorského úvěrování,“ vysvětlila mluvčí ministerstva financí Michaela Tesařová.

Zpřísnění podmínek vstupu do odvětví odborníci vítají. „Splnění domácích úkolů potenciálním poskytovatelem dává všem zvýšenou míru jistoty, že se budou dodržovat pravidla hry,“ vysvětlil David Šmejkal z poradny při finanční tísni. Jinak podle něj budou dál narůstat řady podvedených klientů zatížených neúnosnými a nepřiměřenými splátkami a smluvními sankcemi.

„Návrh chápu jako snahu postihovat nekalé praktiky firem, které předlužují nemajetné, aby pak profitovaly na obchodu s pohledávkami a exekucemi,“ přidává se šéf Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiří Šindelář. Regulaci vítají i současní největší nebankovní poskytovatelé, tedy klasické splátkové firmy. „Šéfem nebankovní finanční instituce může být dnes i člověk bez vzdělání. Pro vstup do odvětví není potřeba licence a není stanoven ani žádný minimální kapitálový požadavek,“ připomíná mluvčí společnosti Essox Miroslav Beneš.

Nepoctivci totiž berou splátkovým firmám klienty. A ti mohou zůstat pro standardní poskytovatele půjček „nepoužitelní“, protože třeba skončí v exekuci.

Cílem lichvářů jsou exekuce

„Neférové společnosti záměrně půjčují lidem ve finančních potížích, aby se co nejdříve dostaly k jejich majetku, případně aby minimální investici navýšily na sankcích na mnohonásobek. To má negativní dopad na schopnost splácení dosavadních závazků,“ vysvětluje Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Nesouhlasný tlak s některými pasážemi návrhu zákona se dá čekat například od bank. Těm totiž chce náměstek ministra financí Martin Pros zakázat účtovat si poplatek za předčasné splacení úvěrů na bydlení. Kdyby mohli klienti s hypotékou kdykoli přeběhnout jinam, byly by tyto obchody pro banky při současných nízkých úrokových sazbách spíše prodělečné.

Ministerstvo jde dokonce tak daleko, že by předčasné splacení zdarma za určitých okolností umožnilo i lidem s hypotékou uzavřenou dřív, než začne nový zákon platit.

„Věřitelé s touto úpravou přirozeně nepočítali, proto se dá očekávat vzestupný tlak na nákladovost nových úvěrů,“ míní Šmejkal.

Až ministerstvo financí návrh „vyladí“ a zapracuje do něj připomínky zvenku, předloží jej letos v červnu vládě. Předpokládá se, že nová pravidla budou platit od března příštího roku. Nová pravidla pro půjčky zpřísní podnikání pro úvěrové firmy a uleví dlužníkům.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Krácení pracovní doby firmy ohrozí, tvrdí průzkum. Odbory to považují za lež

Ilustrační foto - práce na PC

Téměř polovina větších firem je proti zkracování pracovního týdne, i kdyby zaměstnancům mohly adekvátně snížit mzdu....

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Najdete na iDNES.cz