Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát couvá z privatizace ČSA, aerolinky zřejmě zůstanou státní

  9:16aktualizováno  9:16
V době, kdy začíná leteckým společnostem tradičně slabší zimní sezona, přichází do Českých aerolinií nový management, který dosud s řízením leteckých společností nemá žádnou zkušenost. Změna vedení naznačuje, že stát už s privatizací státní firmy příliš nepočítá. Skeptický je i jediný zájemce, konsorcium Unimex/Travel Service.

Ilustrační foto. | foto: ČSA

ČSA mají před sebou nejkrušnější zimu v historii. Firmu čeká propouštění, snižování platů a další redukce flotily.

Hlavní akcionář firmy – ministerstvo financí vedené Eduardem Janotou – má před sebou dvě varianty dalšího postupu. Buď zůstane u původního plánu a ČSA prodá, nebo je ponechá ve státním vlastnictví. Poté, co vedení aerolinek přebírá dosavadní šéf státního Letiště Praha Miroslav Dvořák, se jako nejpravděpodobnější jeví druhá varianta.

Oficiálně nabídku konsorcia Travel Service – Unimex Group na jednu miliardu korun má vláda projednat příští týden. Jenže konsorcium chce ČSA s kladným vlastním jměním. Pro stát by to tak znamenalo dodatečné miliardové investice do firmy. "Můj soukromý názor je, že privatizace v té podobě, v jaké byla předložena nabídka, je velmi těžko představitelná. Je nevýhodná pro stát," říká Václav Novák, který po necelém měsíci skončil jako šéf dozorčí rady ČSA.

Šimáně: Je to guláš

Podobně mluví i někteří letečtí analytici. "Cena bude pro vládu důležitá a není důvod pospíchat s prodejem. Důležitější je restrukturalizace, pak bude snadné prodat firmu s jasnou budoucností,“ řekl MF DNES Neil Glynn z irské analytické společnosti NCB.

S prodejem už příliš nepočítá ani Jiří Šimáně z Unimex Group. Firma podle něj vylepšila nabídku a nabídla převzít aerolinky už 1. ledna, tedy uprostřed pro aerolinky nejhoršího období. "Už se v tom přestávám orientovat. Všichni se odvolávají, pak se zase sbližují. Kdo se v tom má vyznat. Je to prostě guláš,“ dodal Šimáně.

Ministři zatím mluví neurčitě. "K privatizaci se vyjádří celá vláda poté, co obdrží stanovisko meziresortní komise. V ČSA probíhají kroky za účelem finanční stabilizace společnosti,“ řekl MF DNES ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Dvořák si do vedení ČSA přivedl tři právníky z letiště, ale jejich mandát je dočasný do listopadové dozorčí rady. Jak dlouho pak zůstane ve vedení Dvořák, to není jasné. Mluví se i o tom, že stát hledá pro firmu zahraniční manažery. Včera mluvil s médii jen přes svou mluvčí Evu Krejčí. Podle Dvořáka jsou problémy aerolinek zvládnutelné.

Odcházející šéf Lašák

"Skončí dvojkolejnost, která nastala po příchodu Václava Nováka. Je to i dobrá zpráva pro klienty, že se nemusí bát si u ČSA kupovat letenky."

Prezidentem dočasně zůstává Radomír Lašák, který bude předávat svou práci společně s většinou členů představenstva, které po včerejšku rovněž končí. Podle něj je změna ve vedení dobrá.

"Skončí dvojkolejnost, která nastala po příchodu Václava Nováka. Je to i dobrá zpráva pro klienty, že se nemusí bát si u ČSA kupovat letenky,“ řekl Lašák. Často kritizovaný management svou misi v aerolinkách považuje za úspěšnou. „Dvakrát jsme tu firmu zachránili,“ dodal Lašák.

Podle nového šéfa dozorčí rady Miroslava Zámečníka bude nové vedení chtít po zaměstnancích snížení platů až o třicet procent. Odboráři zatím přišli s nabídkou na snížení o patnáct procent nebo až 33%, ale výměnou za zaměstnanecké akcie.

Úspora nákladů však není jediné, co firma potřebuje. Problém je především na straně výnosů: průměrná cena letenky klesla a počty cestujících stagnují. ČSA už vyčerpaly většinu z 2,5miliardové půjčky od státní firmy Osinek a brzy budou muset hledat nové zdroje. Část peněz má firma získat dalším rozprodejem: pryč půjdou tři letadla nebo například bezcelní obchody.

Letiště je bez konkurence, proto vydělává

Letiště Praha je sice na rozdíl od ČSA dlouhodobě ziskové, ale v zcela jiném tržním prostředí. V Praze žádné další letiště není, zatímco ČSA se potýkají s čím dál větší konkurencí jiných dopravců. Letiště tak ročně vydělává přes miliardu korun. Stát tají, jakým způsobem by mělo dojít k propojení obou firem.

Premiér Jan Fischer včera odmítl, že by došlo k fúzi, podle něj jde spíše o využití společných pozitivních efektů obou firem. Mohlo by tak dojít ke spojení handlingu ČSA s Letištěm Praha, které by mohlo ušetřit ročně desítky milionů korun. Nabízí se i možnost, že letiště půjčí ČSA další peníze. Pomoc od ziskového letiště by nebyla pro aerolinky novinkou: loni firma vylepšila své hospodaření tím, že letišti prodala za zhruba miliardu korun většinu svých nemovitostí.

ČSA mají zásadní problém: jejich vlastní byznys, tedy letecká doprava, nevydělává. Případné další nalití peněz do problémové firmy může skončit v nenávratnu a ještě dále snížit hodnotu Letiště Praha, jehož prodej poslanci nedávno vládě zakázali.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

OBRAZEM: Češi nakupují v automatech mléko, vejce, kružítka i pizzu

Nákup mléka v mlékomatu.

V zemi vycházejícího slunce dotáhli automatové šílenství k dokonalosti. Z pouličních mašin vypadne snad všechno od...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Najdete na iDNES.cz