(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jaromír Pech

PŘEHLEDNĚ: Stát dává miliardy na úspory. Jak je získat?

  • 73
Lidé mohou žádat o dotace na zateplení, nová okna i kotel. Příspěvky jdou do statisíců. Žadatelé o dotaci z programu Nová zelená úsporám, pod který spadá většina dotací pro nekomerční projekty, se nejvíc zajímají o zateplení, případně o dílčí úpravy jako výměny oken či dveří.

Během aktuální třetí výzvy už bylo na zateplení vyplaceno 638 milionů korun.

„S trendem jsme spokojeni. Program primárně cílí na komplexní snižování energetické náročnosti a renovace starších domů, až doplňkově na instalaci ekologicky šetrných zdrojů,“ říká šéf Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

„Letos přerozdělíme na dotacích pro rodinné i bytové domy zhruba dvě miliardy korun,“ dodává. Program však končí až v roce 2021 a je v něm přes 20 miliard. Konkrétní částka bude záviset na ceně emisních povolenek, z jejichž prodeje je financován. Od roku 2009 už takto stát vyplatil přes 21 miliard.

Jak změnit dodavatele energií, abyste ušetřili

Důvodem nemusí být jen snaha někde uspořit, ale třeba i touha po větší energetické nezávislosti či snaha zajistit se na déletrvající black-out. Instalace solárních panelů, které ji mohou alespoň z části přinést, se dnes vyplatí prakticky jen pro ohřev vody či přitápění. Úplné odpojení od distribuční sítě by však bylo složité.

„V tuzemsku není čistě ostrovní systém bez zásadnější změny využívání energií možný. Pokud nemá dům možnost vytápět třeba čistě krbem nebo tuhými palivy od podzimu do jara a zároveň nemá nějaký generátor pro déletrvající období bez slunečního svitu, pak čistě s fotovoltaikou nevystačí,“ říká Pavel Grochál z RWE.

Tento problém by mohlo vyřešit ukládání vyrobené energie do baterií, ty s dostatečně velkou kapacitou však zatím stojí příliš. Přesto i na tyto systémy dotace z Nové zelené úsporám myslí - na panely s baterií je možné získat až 100 tisíc korun. O takový příspěvek zatím požádal jeden člověk. Naopak o peníze na solární kolektory na ohřev teplé vody (a případně s přitápěním) požádalo téměř tisíc lidí.

Kliknutím na obrázek otevřete grafiku ve větším rozlišení.

Velcí prodejci registrují řádově stovky zájemců. Třeba ČEZ, E.On a RWE nabízejí instalaci střešních panelů včetně vyřízení dotace. Někde pomohou i získat úvěr. Instalace může proběhnout dva až tři týdny po podpisu smlouvy. „Nejdéle trvá vyřízení připojení k distribuční síti,“ říká mluvčí ČEZ Martin Schreier.

I v případě zateplení pomohou se získáním dotace specializované firmy. Sami žadatelé se podle Valdmana ne vždy dostatečně seznámí s podmínkami, a tím pádem pak předkládají nedostatečné či chybné podklady. „Mezi nejčastější chyby patří nedodržení některých závazných lhůt či absence povinných příloh požadovaných k žádosti,“ upřesňuje Valdman. Návod je na webu www.novazelenausporam.cz.

Kombinovat se vyplatí

Novou zelenou úsporám lze kombinovat s příspěvkem na výměnu kotle - „kotlíkovou dotací“. Příspěvek až 127 500 korun lze získat při výměně starého kotle za nový (předem registrovaný). Jednotlivá kola výzev vyhlašují krajské úřady a ve většině krajů byl takový zájem, že během několika dnů museli úředníci příjem žádostí zastavit. Lidé chtěli nejvíc peněz na kombinované kotle na uhlí a biomasu, nejmenší zájem byl naopak o kotle jen na uhlí.

„Už teď je jasné, že k roku 2018 bude vyměněno přes 20 tisíc kotlů za nový ekologický kotel nebo tepelné čerpadlo,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec. Jeho úřad nyní jedná s Bruselem, zda by bylo možné uvolnit další peníze nad rámec slíbených tří miliard korun. Některé kraje nicméně chystají druhé kolo kotlíkových dotací na podzim.

Jako alternativní zdroj stát stále více prosazuje kogeneraci - tedy kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. Vedle velkých tepláren se prosazují menší jednotky, které se dnes hodí i do bytových domů.

„Vychází to pro bytové domy od třiceti bytových jednotek,“ říká Miroslav Semrád, šéf společnosti OneSitePower, která zajišťuje instalaci i provoz malých kogenerací. „Volají nám ale i lidé, kteří to chtějí do rodinných domů, že by tím třeba ohřívali bazén,“ dodává s tím, že i když se kogenerační jednotky stále zmenšují, pro rodinné domy tato technologie ještě vhodná není.

I u větších domů bývá občas problém zajistit odbyt pro vyrobenou elektřinu. Stejně jako u fotovoltaiky je možné ji dodávat do sítě, podle Semráda je však nejvýhodnější spotřebovat ji přímo v objektu.

,

Elektromobil