Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát i Kapsch popírají možné zrušení smlouvy

  10:57aktualizováno  14:37
Ministerstvo dopravy údajně zvažuje, že zruší smlouvu s firmou Kapsch na výstavbu druhé etapy mýtného. Hospodářským novinám to řekl nejmenovaný zdroj. Takový krok by mohl v konečném důsledku vést až k tomu, že se Kapsch na mýtném v tuzemsku nebude vůbec podílet. Kapsch zprávy důrazně odmítl.
Mýto, mýtná brána

Mýto, mýtná brána - Mýto, mýtná brána | foto: MF DNES

Ve druhé etapě měly kamiony platit mýtné i na vybraných silnicích první třídy. Nový návrh Kapsche, jak tuto etapu postavit, však podle HN odmítla odborná komise ČVUT.

„Pokud nepostaví druhou etapu, zruší se smlouva celá. Kapsch by tedy neprovozoval systém nejen na silnicích první třídy, ale ani na dálnicích,“ řekl zdroj HN.

Pokud by stát smlouvu zrušil, zaplatil by podle informací deníku asi 2,5 miliardy korun za již vybudované části systému. Výběrem mýta a stavbou druhé etapy by pak pověřil někoho jiného.

Kapsch informace HN ostře odmítl. „Společnost Kapsch označuje spekulace v Hospodářských novinách za zcela vymyšlené. V jednáních s ministerstvem dopravy o jednotlivých detailech mýtného projektu toto nikdy nebylo tématem,“ uvedla firma v prohlášení.

„Celá I. etapa budování mýtného systému je i přes třiměsíční zkrácení doby výstavby prakticky připravena k ostrému spuštění. Už v zadávací dokumentaci tendru si stát vymínil podmínku, že dodavatel systému bude připraven na přání klienta jednat o možných úpravách v technologii,“ dodala firma.

Redakci Hospodářských novin Kapsch viní z neobjektivních a vymyšlených útoků. Za články připravuje na redakci HN žalobu.

Informaci popřelo i ministerstvo dopravy. „Naopak. Máme zájem na tom, aby systém řádně a bez právních vad fungoval,“ řekla mluvčí ministerstva Marcela Žižková.

Kapsch měl původně k prvnímu prosinci spustit pilotní provoz mýtného systému. Ministerstvo dopravy mu to ale kvůli právním vadám nedovolilo. Největším problémem podle ministerstva je, že Kapsch postavil mýtné brány jinde, než měl povolení.

Obě strany teď hledají nové řešení. Podle Erwina Toplaka z představenstva Kapsch TrafficCom je společnost Kapsch i nadále připravena spustit systém elektronického mýtného do komerčního provozu od 1. ledna 2007.

„V každém tak velkém projektu se vyskytnou nějaké formální či technické problémy, zvlášť když probíhá v takovém časovém tlaku. Pokud však existuje vůle státu a generálního dodavatele spolupracovat, vše lze rychle a snadno řešit,“ říká Toplak.

Mýtné brány bylo podle něj nutné o pár metrů posunout hlavně kvůli plánované výstavbě dopravního značení, protihlukových stěn nebo kanalizace. „K několikametrovým korekcím došlo ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic,“ tvrdí Erwin Toplak.

Při předávání stavenišť byl vždy zástupce státu. Kapsch i jeho subdodavatele tedy prý udivila neochota ministerstva dopravy povolit spuštění pilotního provozu.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Knižní obr Albatros koupil nejstarší české nakladatelství Vyšehrad

ilustrační snímek

Skupina Albatros Media, která je největší českou nakladatelskou skupinou, koupila nejstarší české nakladatelství...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Minimální mzda by měla stoupnout o 1500 korun, chtějí odbory

Odborový předák Josef Středula hostem volebního studia iDNES.cz. (21. října...

Minimální mzda by v příštím roce měla stoupnout z 12200 korun na 13700 korun. Při jednání s vládou to bude požadovat...

Najdete na iDNES.cz