Stát má Czechindustry. Nač?

Ředitel, sedm úředníků a vize stovek milionů korun od státu rozdělovaných podnikům. To je nová agentura Czechindustry, kterou před týdnem založil ministr průmyslu Miroslav Grégr a o níž nikdo jiný nic neví nebo nesmí říct. Z oficiálních zdrojů ministerstva není možné zjistit, co má vlastně agentura dělat. "Dnes vám k tomu nemohu nic sdělit," reagovala včera na dotazy ohledně činnosti Czechindustry mluvčí ministerstva průmyslu Anna Stárková.

Ředitel agentury Petr Kolář, který se do jejího čela postavil po svém odchodu z Investiční a Poštovní banky, pak uvedl, že nemá povoleno hovořit s tiskem. Stejně na dotaz ohledně činnosti Czechindustry reagovali také vysoce postavení úředníci ministerstva či jiných resortů.

Grégrovi lidé, kteří mají start agentury na starosti, se zatím v neoficiálních reakcích shodují na jediném bodu: Czechindustry bude podporovat rozvoj průmyslových zón, do nichž se snaží města přilákat zahraniční investory. Tento program už však zajišťuje nezávisle na Czechindustry  ministerstvo pro místní rozvoj a jiná agentura ministerstva průmyslu - Czechinvest. Zhruba se shodují na tom, kolik by měla agentura rozdělovat peněz - má jít až o půl miliardy korun. Roční rozpočet na provoz agentury bude kolem patnácti milionů korun.

Jak konkrétně bude nová instituce pomáhat průmyslu, to však zatím nikdo není schopen vysvětlit. Jedni úředníci tvrdí, že bude posuzovat restrukturalizační projekty jednotlivých firem a na vybrané programy poskytne příspěvek a expertní rady, druzí říkají, že to ještě zdaleka není jisté.

O pomoci Czechindustry nevědí nic ani ti, komu má sloužit - průmyslové podniky. "O této agentuře nevím nic. Ani oficiálně, ani neoficiálně," říká prezident Svazu průmyslu Petr Karas. "Takže od ní nic nečekám," dodává.

Pro pomoc průmyslovým podnikům v potížích založila vláda po velkých diskusích již loni speciální Revitalizační agenturu, do projektu se však dostalo jen několik velkých firem. Z původních neoficiálních informací z resortu průmyslu vyplývalo, že Czechindustry má být právě jakýmsi rozšířením revitalizace. Nyní však úředníci tvrdí, že půjde spíše o podporu středních a menších podniků. "Pokud se budou čerpat peníze z rozvojových fondů a pomáhat menším firmám s nutnými změnami, tak to bude prospěšné," říká náměstek generálního ředitele Revitalizační agentury Miroslav Zámečník.

Financování činnosti agentury a jejích budoucích programů je však dalším otazníkem. Peníze mají přijít jednak z vlastních rozpočtových prostředků ministerstva, hlavní část má však zajistit Evropská unie prostřednictvím strukturálních fondů. Jenomže hospodaření s penězi těchto fondů, jež jsou striktně vázány na konkrétní projekty, má na starosti ministerstvo pro místní rozvoj.

Pravidla Evropské unie navíc jednoznačně stanovují, že příjemcem jejích peněz může být pouze jedna instituce v dané zemi. "O činnosti Czechindustry jsme doposud nebyli oficiálně informováni a nemáme k dispozici ani její statut. Peníze tedy tak, jak vyplývá z rozdělení kompetencí, nadále spravuje náš úřad. Ani žádné jednání o tom, že by to mělo být jinak, nebylo," uvádí ředitelka odboru integrace a strukturálních fondů ministerstva pro místní rozvoj Drahomíra Vrbská.

Toto ministerstvo zatím s resortem průmyslu spolupracuje především na programech, jež čerpají peníze z evropského fondu PHARE, a to na rozvoj regionů nejvíce postižených nezaměstnaností, což jsou severozápadní Čechy a severní Morava. "Do každého z regionů jde letos na konkrétní projekty podpory podnikání celkem 300 milionů korun z Evropské unie a stejná suma z tuzemského státního rozpočtu," dodala Vrbská.

Úředníci ministerstva průmyslu tvrdí, že jedním ze záměrů vzniku Czechindustry je snaha čerpat z fondů Evropské unie více peněz než dosud. "Česká republika zatím ze strukturálních fondů získala málo prostředků, chceme jich více. Samozřejmě to jde jen přes jeden kanál, ale my se s ministerstvem pro místní rozvoj budeme schopni domluvit," sdělil vysoce postavený úředník ministerstva průmyslu.

Informační prázdno je však i u správce státní pokladny, ministerstva financí. "Czechindustry? Nevíme, co to je. Oficiálně se o tom ani u nás, ani pokud vím jinde nejednalo," sdělil mluvčí úřadu Libor Vacek.