Stát možná koupí zpět IPB

P r a h a - Investiční a Poštovní banka, třetí největší finanční dům v zemi, který vláda na jaře 1998 prodala japonské Nomuře, se možná vrátí do rukou státu. Pokud se o IPB, kterou trápí špatné úvěry a potřebuje kapitálově posílit, nepostarají její akcionáři, uvažuje vláda o tom, že banku koupí zpět. Potvrdily to důvěryhodné zdroje blízké ministerstvu financí a centrální bance.

"Kdyby došlo k hrozbě nestability a systémové krize, tak vláda musí jednat. To obecně platí pro jakoukoliv banku," řekl včera ministr financí Pavel Mertlík.

Vyjednavači státu a centrální banky se zatím snaží přimět Nomuru, hlavního akcionáře, aby banku kapitálově posílila.

Nomura, která drží 46 procent akcií banky, se naopak snaží přesvědčit vládu, aby spojila IPB s Komerční bankou a spojenou banku pak očistila od ztrátových obchodů. "Návrh na fúzi jsme předali nejvyšším vládním činitelům," potvrdil šéf Nomury Randall Dillard.

IPB táhnou ke dnu rizikové úvěry a ztrátové obchody za desítky miliard korun. U každého třetího klientského úvěru nemá IPB jistotu, že peníze dostane zpět.

Nomura licituje se státem o IPB

Kromě desítek miliard korun, které stát v rámci privatizace České spořitelny a Komerční banky utratil za špatné úvěry těchto bank, se účet zřejmě zvýší o výdaje za stabilizaci Investiční a Poštovní banky.

Z jednání, která s hlavním akcionářem IPB - japonskou Nomurou - již delší dobu vede skupina složená ze zástupců ČNB, ministerstva financí a Fondu národního majetku, vyplývá, že Nomura požaduje po státu, aby se postaral o udržení stability banky.

"Jednání s Nomurou samozřejmě probíhají," řekl včera ministr financí Pavel Mertlík bez bližších podrobností. Ministr však zdůraznil, že "kdyby bance hrozila nestabilita, a tím systémová krize, musela by vláda jednat."

Pokud by vláda byla pod vlivem okolností nucena poskytnout bance pomoc, důvěryhodné zdroje tvrdí, že by se stát snažil nad bankou získat kontrolu. "Všeobecná rada je, že akcionáři mají platit za své chyby," uvedl náměstek ministra financí Jan Mládek.

Zdůraznil ovšem, že eliminovat špatně hospodařící akcionáře je obecně nesnadné kvůli "příliš vysoké ochraně minoritních akcionářů".

Jeden z účastníků jednání, který si nepřál zveřejnit jméno, uvedl, že zástupce Nomury například navrhl, aby vláda nebo centrální banka přijala další konsolidační program a tím odůvodnila pomoc soukromé společnosti.

Šéf Nomury Randall Dillard tento týden zdůraznil, že Nomura nedostala od státu při koupi akcií IPB žádnou pomoc a slíbila, že stejným způsobem bude privatizovat i další banky. "Tento slib však nebyl dodržen," prohlásil.

Mládek však vyzval Nomuru k získání majority v IPB. Současně nevyloučil, že kdyby do banky vstupoval strategický partner s vysokým kreditem, uvažovala by vláda o finanční podpoře takové transakce.

Vedle standardního auditu prováděného firmou Ernst & Young pracuje z popudu Nomury v bance další auditorská firma, PricewaterhouseCoopers.

"V tomto případě nejde o audit, ale o strategické ohodnocení pro případ, že by Nomura prodávala svůj podíl," řekl generální ředitel IPB Jan Klacek.

IPB trápí vysoký objem rizikových úvěrů a podle neoficiálních informací bude centrální banka požadovat vytvoření částečných rezerv na operace, při nichž banka převedla na jiné společnosti úvěry a cenné papíry v celkovém objemu téměř 70 miliard korun.

Eduard Onderka z Nomury uvedl, že PricewaterhouseCoopers má ohodnotit i tyto operace.

Akcionáři banky nedávno schválili pro posílení stability navýšení kapitálu o 13,4 miliardy korun, již podruhé však rozhodnutí valné hromady napadl žalobou drobný akcionář a přísun peněz do banky je tak zablokován.

"Centrální banka přivítala záměr navýšit kapitál banky a očekává, že akcionáři v brzké době najdou cestu, jak kapitál posílit," řekl mluvčí ČNB Milan Tománek.

IPB ohlásila za loňský rok zisk jednu miliardu korun, výsledky však zatím nejsou potvrzené auditorem.