Stát může na úvěrech prodělat dvakrát

  • 7
Státu hrozí, že už podruhé prodělá na nesplácených úvěrech, které na konci devadesátých let odkoupil od tuzemských bank. Poprvé to bylo ve chvíli, kdy špatné půjčky převzal. Druhá ztráta se nyní rýsuje kvůli tomu, jak státní úředníci dluhy prodávají soukromým obchodníkům.

Přesně před rokem se šéfové České konsolidační agentury, která dluhy spravuje, chlubili, jak firmě EC Group výhodně prodali balík pohledávek o původní velikosti 39 miliard. Od EC Group dostali 3,4 miliardy.

Teď tato firma chce 600 milionů zpátky a hrozí státu další arbitráží. Poslední informace přitom potvrzují, že firma není úplně bez šance.

To by byla nečekaná a podstatná újma pro státní pokladnu, navíc v agentuře, kolem níž se točí řada vlivných politiků. Stát by přitom doplatil na obchod s lidmi kolem někdejší firmy Motoinvest, která jako málokdo proslula agresivitou na nezralém českém finančním trhu.

Problém je natolik vážný, že ministr financí Bohuslav Sobotka žádá detailní prověrku smluv s EC Group a v případě pochybení hlavy odpovědných úředníků.

"Pokud prověrku nebude iniciovat dozorčí rada agentury, učiní tak ministerstvo financí. Když by se prokázaly zásadní chyby, je na místě vyvodit personální důsledky," řekl Sobotka.

Proč se stát dostal do úzkých? EC Group v čele s bývalým šéfem finanční skupiny Motoinvest Janem Dienstlem totiž našla skulinku, přes kterou chce část transakce reklamovat. Dienstl tvrdí, že zčásti koupil dluhy, které neexistují nebo které agentura nikdy nevlastnila. "Zaplatili jsme peníze za něco, co na nás pak vůbec nepřešlo," tvrdí Dienstl.

Příkladem "neexistujících dluhů" jsou půjčky, u kterých banky poskytly peníze, aniž dlužník splnil všechny podmínky úvěrové smlouvy: například nedal do zástavy nemovitost, a přesto peníze přišly na jeho účet. EC Group tvrdí, že tyto pohledávky neexistují, protože úvěrový vztah nikdy nevznikl a banka se měla soudit.

Takovýto úhybný manévr přitom mohli zvolit šéfové EC Group kvůli nedůslednosti šéfů konsolidační agentury. Při prodeji předchozích dluhů za bývalého vedení totiž agentura podepisovala smlouvy, podle kterých nebylo možné existenci pohledávek zpochybnit.

"Smlouvy se podepisovaly podle anglického práva, kde kupující uznává při podpisu smlouvy všechny koupené pohledávky a nemůže později tvrdit, že neexistují," říká někdejší náměstek generálního ředitele agentury Miroslav Zámečník. Za jeho časů agentura prodala první balík špatných dluhů v objemu 20 miliard korun firmě Goldman Sachs.

Smlouva s EC Group podobné ustanovení nemá, což Dienstlově skupině umožnilo přijít s požadavkem na vrácení peněz.

"Víme, že je to celé absurdní, že si EC Group vybral jen ty nejhorší dluhy a chce vydělat na jejich vrácení. Ale fakt je, že se s EC Group měla uzavírat podobná smlouva jako předtím s Goldman Sachs. Je to ponaučení a vrátíme se k předchozí praxi," přiznává člen dozorčí rady agentury, poslanec Vladimír Doležal.

Dozorčí rada v čele s poslancem Vlastimilem Tlustým (rovněž ODS) si pro velké případy vymohla velké kontrolní pravomoce a řešila i případ EC Group. Zatím doporučila výkonným šéfům agentury, aby obchod s EC Group zpětně zrušili. Odstoupit od smlouvy ale šlo podle zdrojů z vedení ČKA jen do konce letošního února. Navíc nedobytné bankovní dluhy se časem rychle kazí a po roce mohou mít mnohé pohledávky znehodnocené.

Představenstvo agentury proto nechalo zatím pracovat právníky a čeká na jejich rady, co má dělat dál. Výsledek arbitráže má být znám už do konce listopadu. Do té doby chtějí šéfové ČKA o případu mlčet. Ministr financí se nyní obává, že spor s EC Group může ohrozit další prodeje dluhů. Po obchodu s EC stát další porci prodal finanční skupině PPF.

Zdroje blízké PPF však tvrdí, že žádnou kličku nechystají. "Mohli bychom tak postupovat, ale neuděláme to, protože chceme jít do dalších soutěží. Jsme seriózní partner, který nehledá skulinky ve smlouvách," tvrdí člověk blízký vedení PPF.

EC Group už naprostou většinu dluhů prodala dalším firmám, třetinu z nich koupil Dienstlův kolega z Motoinvestu Pavel Tykač. Dienstl nyní vydělává na jejich správě.