Dosud měli občané možnost koupit si přímo od státu jen povodňové dluhopisy.

Dosud měli občané možnost koupit si přímo od státu jen povodňové dluhopisy. | foto: Profimedia.cz

Stát nabídne lidem dluhopisy s pevným „tržním“ úrokem na podzim

  • 20
Na stole ministra financí Miroslava Kalouska přistál konečný návrh odborníků, jak by mohly vypadat dluhopisy pro drobné střadatele. Zatím je jisté pouze to, že Kalouskův dluhopis si lidé budou moci koupit nejdřív na podzim. V každém případě za něj inkasují víc, než kolik získají za úroky u spořicího účtu od banky.

Jak moc na tom kupci vydělají, rozhodne ministerstvo těsně před jejich vydáním – chce si počkat, aby mohlo přijít s co možná nejvýhodnější nabídkou.

"Naším přáním je koncem třetího kvartálu rozjet první emisi. Ostatní záleží na tom, jaká bude situace v říjnu na trhu dluhopisů," uvedl náměstek ministra Eduard Janota.

S nápadem na dluhopisy pro občany přichází stát v době, kdy je stále dražší půjčit si peníze na finančním trhu a kdy podle kandidáta na funkci ministra financí Tomáše Uvíry hrozí letošnímu státnímu rozpočtu schodek až 200 miliard korun.

kdo vlastní české dluhopisy

Finanční instituce 72,4 %Vládní instituce 1,9 %Domácnosti 1,2 %Zahraniční vlastníci 22,8 %Ostatní 1,7 %

Pozn.: údaje k březnu 2009

Pramen: Ministerstvo financí

Dnes vynášejí české státní dluhopisy jejich majitelům v průměru pět procent. Pro státní pokladnu to při výši státního dluhu téměř bilion korun znamená zaplatit 50 miliard ročně jen na úrocích. Od občanů by si stát mohl půjčit o něco levněji – spekuluje se o výnosu čtyři procenta při pětileté splatnosti dluhopisu.

V každém případě by to mohlo být o něco víc, než dnes banky nabízejí na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Ty se hranici čtyř procent začínají pomalu přibližovat. Nemají jinou možnost než bojovat o úspory lidí, protože půjčování na mezibankovním trhu zamrzlo.

Stát nad nimi bude mít v soutěži o peníze v jednom navrch – za dluhopisy ručí vláda, a proto jsou málo rizikové.

Nový dluhopis pro každého

Dosud měli občané možnost koupit si přímo od státu jen povodňové dluhopisy. Ostatní státní bondy jsou pro domácnosti téměř nedostupné, nebo přinejmenším ne s tak zajímavým výnosem.

"Prodávají se v blocích, ne po jednom kuse. Makléři prodávají nejmenší balík například za 200 tisíc korun a za zprostředkování si strhnou jedno procento z výnosu," říká Miroslav Frajt z poradenské společnosti KZ Finance. Kvůli tomu drží občané jen procento státního dluhu.

Snáze dostupné dluhopisy přímo od státu by to mohly změnit. "V západní Evropě je běžné, že mají lidi nakoupeno tři až pět procent státních dluhopisů, v anglosaských zemích je to až 15 procent," říká Pavel Makovec z fondu Arca Capital, koordinátor expertní skupiny, která koncept dluhopisů pro občany připravovala.

Odhaduje, že když bude první emise úspěšná, do jednoho roku od startu těchto dluhopisů by si jich drobní střadatelé mohli nakoupit za 20 až 30 miliard korun. Ministr v demisi Miroslav Kalousek je optimističtější a hovoří až o 140 miliardách.

Hrozící odliv vkladů se bankám pochopitelně nelíbí. Nahlas to však neřeknou. Zřejmě budou usilovat o distribuci dluhopisů – pochopitelně za poplatek. "Kdo jiný by měl napomoci najít lepší způsob distribuce a ocenění dluhopisů než právě finanční domy," uvedl mluvčí České bankovní asociace Jan Matoušek.

Podle Makovce by mohl být zřízen na internetu investiční portál, na kterém si dluhopisy nakoupí každý, kdo zvládá počítačovou komunikaci a bude mít registrovaný elektronický podpis. Pro ostatní budou k dispozici prodejní místa, mluví se o pobočkách pošty, bank, RM-Systému nebo Czech Pointu.

Dluhopisy mají mít nominální hodnotu jedna koruna a budou se prodávat v balících minimálně po sto kusech. "Je to kvůli administrativnímu usnadnění. Pokud by si majitel nevyžádal každoročně výplatu úroku, výnos by byl automaticky reinvestován do nových dluhopisů a ty připsány na jeho účet," dodal Makovec.

Zbavit se dluhopisu před jeho splatností půjde. Podle návrhu je má odkupovat ministerstvo financí s určitým sankčním poplatkem za předčasné splacení.