Stát nabídne Nomuře smír

P r a h a - Ministr zahraničí Jan Kavan chce vyvolat jednání s Nomurou o urovnání sporu, vyvolaného její stížností k Mezinárodnímu soudu ve Štrasburku. Tam se Nomura obrátila kvůli kauze IPB. MF DNES to sdělily důvěryhodné zdroje informované o ministrově iniciativě. Ministra Kavana prý k tomuto kroku vedou obavy, že dlouhý spor s Nomurou u mezinárodního soudu může oddálit uzavření vstupních rozhovorů s Evropskou unií. Jednání s Nomurou by znamenalo průlom v dosavadním postoji státu, který odmítal veškeré požadavky Nomury poté, co nucený správce prodal IPB do rukou ČSOB.

Ministr Kavan na přímou otázku reagoval chvilkou mlčení a poté se jasné odpovědi vyhnul. "I kdybych to věděl, tak bych to nekomentoval. Protože pokud by taková jednání probíhala, tak by jistě nemohla být úspěšná, kdyby se o nich diskutovalo na veřejnosti.

Jednání s Nomurou by se měli účastnit i zástupci ministerstva financí. "Oficiálně o tom nic nevím, ale náš postoj je známý. Z naší strany se žádné mimosoudní řešení nepřipravuje. Není k tomu důvod, protože stížnost Nomury považujeme za naprosto nepodloženou," reagoval mluvčí ministerstva financí Libor Vacek. Nomura svou stížnost opírá o fakt, že český právní systém neumožňuje uplatňovat náhradu škody, která jí prý vznikla v souvislosti s uvalením nucené správy a prodejem banky do rukou ČSOB.

Po České republice žádá 30 miliard korun jako odškodnění.

K případnému jednání se vyhýbavě vyjadřují i zástupci Nomury. "Já osobně o ničem nevím, a i kdybych věděl, jde o věci, které bych vám stejně nemohl říci," reagoval Jan Martínek z pražské kanceláře Nomury.

Nomura držela před uvalením nucené správy na IPB zhruba 43 procent akcií této banky.

Auditor banky ke dni nucené správy vyčíslil, že IPB by musela vytvořit až 40 miliard korun rezerv. Ztráta, která by tím bance vznikla, by bez pomoci akcionářů či státu znamenala její krach.

Před uvalením nucené správy zástupci vlády jednali neúspěšně s Nomurou, která bez státních záruk odmítla banku finančně posílit.

Tři dny po uvalení nucené správy skončil podnik IPB v rukou ČSOB, které stát zaručil úhradu veškerých ztrát, jež v IPB objeví. Tento krok byl kritizován zejména opoziční ODS za to, že ČSOB získala IPB bez výběrového řízení.

Zástupci státu a ČNB ovšem postup nuceného správce ohajovali, protože rychlý prodej IPB pomohl výrazně omezit nárůst možných ztrát.

ČSOB začala po převzetí banky rozplétat pavučinu nejrůznějších transakcí a mezi nimi i prodej Plzeňského Prazdroje do skupiny Nomury. IPB totiž dodnes nedostala zaplaceno 9 miliard korun za úvěr, který poskytla na financování nákupu akcií pivovaru.

Celkový objem ztrátových či nejasných obchodů v bývalé IPB vyčíslili auditoři na 180 miliard korun. Zástupci ministerstva financí již potvrdili, že ve stejné výši zřejmě ČSOB uplatní státní záruky.

V souvislosti s vyšetřováním obchodů bývalé IPB již také padlo několik obvinění.