Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stát nabídne výhodnou investici, dluhopisy za pět procent

  • 39
Státní dluhopisy se možná brzy stanou trhákem – investicí, do níž si budou lidé ukládat své úspory. Ministr financí Eduard Janota řekl, že státní dluhopisy pro občany budou desetileté a ministerstvo financí zřejmě nastaví úrok na pět procent ročně.

Takzvané spořící dluhopisy díky slušnému výnosu (čistý úrok činí téměř čtyři procenta ročně) budou znamenat vážnou konkurenci pro bankovní termínované vklady. Ty dosahují úročení nejčastěji jedno až tři procenta. Banky budou muset svou nabídku zatraktivnit, pokud se chtějí vyhnout odlivu peněz.

Stát by si rád půjčil příští rok od občanů dvacet miliard korun a v dalších letech celkem sto miliard korun. Peníze se použijí na financování státního dluhu. Jen příští rok musí ministerstvo sehnat na trhu až tři sta miliard korun. Dosud mu půjčovaly především banky a penzijní fondy.

Dluhopisy budou v elektronické podobě, vlastníkům se připíší na účet ve Středisku cenných papírů. Bude je možné koupit přes internet nebo na poště.

Nákup minimálně za tisícovku

Drobné změny dvou zákonů, které umožní vydávání státních dluhopisů, leží ve Sněmovně a do konce roku by mohly být schváleny. Myšlenku podporují obě největší parlamentní strany ČSSD a ODS. "Věřím, že se všechny technické a organizační kroky připraví do konce roku," dodává ministr financí Eduard Janota.

Úrok, předpokládaných pět procent, bude daněn patnácti procenty. Každoroční výnos si majitel dluhopisu, jehož cena bude minimálně tisíc korun, bude moci buď nechat vyplatit, nebo místo něj dostane nové dluhopisy v hodnotě výnosu. Desetinu z úroku si stát nechá na pokrytí nákladů – provoz speciálního internetového portálu a zaplacení služeb České pošty, která bude příkazy od klientů přijímat.

Po této srážce a zdanění by tak čistý roční výnos činil 3,8 procenta. Ve srovnání s tím, co je dnes na trhu, je to solidní výnos.

Nízká pokuta, ale dlouhá splatnost

Podle odborníků je však desetiletá splatnost dluhopisu příliš dlouhá – nedají se totiž předvídat dopady inflace. "Pokud by se zvedla přes pět procent, tak by ji dluhopisy nepokrývaly," upozorňuje finanční poradce Vladimír Fichtner. V příštích třech letech však vysokou inflaci sám nepředpokládá.

Tomu se majitel dluhopisu může vyhnout a předčasně ho prodat. Pak dostane zpátky celý původní vklad. Z výnosu se mu pak strhne až deset procent, podle toho, s jak velkým předstihem chce dluhopis vrátit. Podle Janoty se ČNB domnívá, že pokuta je nízká, ministerstvo se hájí tím, že rozjíždí nový produkt a potřebuje ho otestovat.

Ministerstvo chce každoročně vydávat dluhopisy za dvacet miliard korun, ale nemuselo by se mu podařit je prodat všechny. Když stát vydal povodňové dluhopisy za pět miliard korun, s udáním poslední miliardy měl problém.

Podle ministra Janoty byly tehdy jiné podmínky – dluhopisy se spíš než pro výnos nakupovaly ze solidarity, aby stát měl na řešení povodní. "I kdybychom prodali jenom deset miliard, nic se neděje, budeme při financování státního dluhu postupovat stejně jako doteď. Myslím, že zájem spíš bude, než nebude," doufá ministr.

Každá nová emise dluhopisů bude mít úročení podle aktuálních podmínek na trhu. Komu bude úročení nově vydaných dluhopisů připadat atraktivnější, může ty staré s malou sankcí vrátit státu a nakoupit nové.

Těžká konkurence pro banky

Banky nemají z dluhopisů velkou radost, protože jsou úhlavním konkurentem pro jejich termínované vklady. "Je to jedna z největších hloupostí, co stát dělá. Lidé budou dluhopisy kupovat na úkor své útraty nebo na úkor depozit v bankách. Oboje brzdí ekonomiku," varuje Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.

Bankám zřejmě nezbude než nabídnout nové produkty nebo zatraktivnit své služby. Česká spořitelna nečekala, až lidé začnou přelévat své vklady do výnosnějších státních dluhopisů, a letos vydala své vlastní. Také desetileté a také s pětiprocentním úročením, získat tak chce dvě miliardy korun. Předčasná splatnost je možná až po pěti letech.

Méně peněz by lidé mohli lidé začít posílat také domácím podílovým fondům. Do nich za prvních devět měsíců letošního roku investovali necelých sedmnáct miliard korun, vyplývá ze statistik Asociace pro kapitálový trh ČR.

Penzijní fondy se prý konkurence nebojí. "Lidé dostávají příspěvek od státu na penzijní spoření a někdy i od zaměstnavatele," říká Jiří Rusnok z ING penzijního fondu. V posledních letech penzijní fondy nabízejí zhodnocení nanejvýš dvou či tří procent ročně.

JAK BUDOU DLUHOPISY VYPADAT

splatnost: 10 let

úrok: pevný, za současných tržních podmínek 5 %

srážka na provoz systému dluhopisů: 10 % z úroku

srážka za předčasné vrácení: až 10 % z úroku

kolik jich stát příští rok vydá: za 20 mld., celkem plánuje za 100 mld.

minimální investovaná částka: 1 000 Kč

nominální hodnota: 1 Kč

kde je koupit: internetový portál, Česká pošta