Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Stát nahradí ztracené povolenky ze svých rezerv

  • 8
Emisní povolenky za téměř půl miliardy korun, které v lednu ukradli hackeři z registru obchodů povolenek OTE, vrátí poškozeným prozatím stát ze svých rezerv. Ačkoliv se ukradené povolenky podařilo na zahraničních účtech vystopovat a zajistit, vrácení jejich původním majitelům se zdá být problém.

"Česká republika bude usilovat o navrácení maximálního počtu povolenek, které byly odcizeny a nyní se nacházejí v rejstřících ostatních členských států Evropské unie. Na přechodnou dobu do vracení nebo částečného vrácení povolenek doplní Česká republika účty na výši konkrétních zůstatků, které byly na účtech před provedením nezákonných transakcí," uvedl premiér Petr Nečas.

V polovině ledna ukradli hackeři z českého registru, který funguje jako banka na povolenky, kolem 1,1 milionu povolenek v hodnotě téměř půl miliardy korun. Největší škodu zaznamenala společnost ČEZ, které zmizelo přes 700 tisíc povolenek. 475 tisíc postrádá brněnská firma Blackstone Global Ventures. Během útoku neznámý anonym nahlásil na linku 158, že se v budově registru nachází bomba, a budova musela být vyklizena.

V Česku byla škoda největší

Hackeři zaútočili současně i na registry jiných evropských států, úspěšní byli už jen v Řecku a Rakousku. V České republice byla ale škoda nejvyšší. "Software registru je eurounijní, takže to není zodpovědnost žádného českého právního subjektu," dodal Nečas.

Povolenky přešly během několika minut přes registry v zahraničí. V polovině února se je podařilo zajistit v Estonsku a Německu. Doposud se jich ale většinu nepodařilo vrátit zpět a poškozené firmy začaly být nervózní. "31 tisíc kůsů se zatím podařilo dostat zpátky," řekl ředitel registru OTE Jiří Šťastný.

Kdy ČEZ a Blackstone dostanou náhradu ve formě státních povolenek, záleží podle ředitele registru OTE Jiřího Šťastného na Evropské komisi. Ta totiž po útoku zastavila provoz evropských registrů."Předpokládáme, že během několika  příštích dnů dostaneme souhlas od Evropské komise a náš rejstřík bude připojen do mezinárodních transakcí. K tomu dni budou zůstatky poškozených účtů uvedeny do korektního stavu," řekl Šťastný. Upřesnil také, že se ztratilo 1,1 milionu povolenek, tedy o něco méně, než byl původní odhad 1,3 milionu.

Emisní povolenka opravňuje držitele vypustit do ovzduší jednu tunu CO2. Firmy, které jich mají přebytek, s nimi mohou obchodovat, což má podniky tlačit k pořízení ekologičtějších technologií. Cena jedné činí 14 až 15 eur.