Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stát nechce platit nemocenskou

  0:01
Ministr financí usilovně pracuje na návrhu, jak zastavit zadlužování státu. Leží před ním úkol ušetřit asi 60 miliard korun. Zatím není jisté, kde všude se bude šetřit, ale jedno je jasné: v každém případě zásahy do státního rozpočtu pocítí lidé ve svých peněženkách. A někteří velmi výrazně.

Omezit zneužívání sociálních dávek a nemocenské, upravit podporu stavebního spoření, zvýšit daň z nemovitostí, zrušit odpočitatelné položky na dítě a manželku a mírně snížit daně z příjmu fyzických osob.

O všech těchto úpravách momentálně ministr diskutuje s poradci a odborníky z úřadu. Tuto informaci potvrdili tři lidé, s nimiž ministr konzultuje připravované změny.

Lidé, kteří stát žádají o sociální dávky, by v budoucnu měli mít povinnost kromě příjmu prokazovat i to, jaký mají majetek. Tím se má zúžit okruh lidí, jimž stát vylepšuje rodinné rozpočty. Při boji proti zneužívání sociálních dávek může Sobotka počítat s podporou stranického kolegy, ministra práce Zdeňka Škromacha.

I nemocenská se má měnit. Místo státu bude lidem nemocným jen krátkodobě platit jejich zaměstnavatel. Návrh je motivován tím, že firma si dokáže lépe než stát dohlédnout, zda je člověk nemocný, nebo se pomocí lékařského potvrzení snaží vyhnout práci.

Zatím se diskutuje o tom, že by zaměstnavatel platil první tři týdny nemoci. Nemocí, které trvají nejvýše tři týdny, je však většina. Ti, kdo marodí déle, by pak peníze dostávali jako dnes - tedy od státu.

Nejvýraznější chystanou změnou daní je zvýšení daně z nemovitostí. Zatímco dnes platí lidé podle velikosti bytu a podle obce, v níž se byt nachází, v budoucnu by se daň měla vypočítávat z tržní ceny nemovitosti. To je běžné v zemích Evropské unie. Zatím není jasné, kolik procent z ceny nemovitosti bude činit daň.

Sobotka musí reformu rozpočtu předložit vládě do poloviny prosince. Všechny změny jsou zatím jen návrhy, o nichž se diskutuje mezi odborníky ministerstva financí a Sobotkovými poradci.

Nemocenskou by měly vyplácet přímo firmy
Když se člověk obává, že přijde o zaměstnání, zajde si k lékaři pro neschopenku - a firma ho jednoduše nemůže propustit. Když nemá podnikatel zakázky a nechce své lidi propustit, pošle je na nemocenskou. "Hodit se marod" na účet státu je čím dál tím běžnější praxí.

Státní účet za nemocenskou tak každoročně bytní o miliardy korun. Ministr financí hledá cesty, jak tuto díru ve státním rozpočtu zacelit a omezit zneužívání nemocenské.

Jednou z cest, o níž se nyní velmi diskutuje, je přenést vyplácení nemocenské na zaměstnavatele. Ten si totiž dokáže výrazně lépe ohlídat, zda jsou lidé skutečně nemocní, či jen simulují a prostřednictvím nemocenské řeší jiné problémy. Zároveň by tím odpadly i ty případy, kdy si takto firma či podnikatel řeší vlastní složitou situaci na účet státu.

Podle tří na sobě nezávislých zdrojů, které spolupracují s ministrem na reformě veřejných financí, se vážně uvažuje, že první tři týdny nemoci by měla platit přímo firma. Pokud nemá podnik extrémně mnoho nemocných lidí, neměl by tento krok na svých financích výrazně pocítit. Státu by totiž zároveň platil méně peněz na odvodech. Zatím však není jasné, kolik.

Odborový předák Milan Štěch není tímto záměrem nijak nadšen. "Mnohem účinnější by bylo najít cestu, jak zabránit tomu, aby lékaři neoprávněně vypisovali neschopenky. Bojím se, že mnoho zaměstnavatelů může na lidi vytvářet tlak, aby nemoci přecházeli. Tři týdny je hodně dlouhá doba," řekl Štěch.

Ministr financí Bohuslav Sobotka minulý týden v rozhovoru řekl, že ho podnikatelé často upozorňují na zneužívání nemocenské. "Návrhy, jak stabilizovat nemocenskou, budou součástí reformy veřejných financí," řekl Sobotka.

Žádné konkrétní kroky však nechce komentovat, protože diskuse o reformě veřejných financí zatím zdaleka nekončí. Zmíněná úprava nemocenské je jedním z pracovních návrhů, který dosud neprošel politickou diskusí uvnitř vládní koalice.

Ministr práce Zdeněk Škromach nebyl včera k zastižení, takže se nemohl k návrhu vyjádřit. Souhlasí však s tím, že zneužívání nemocenské je potřeba razantně zabránit. Zaměstnavatel platí svým lidem nemocenskou v mnoha zemích Evropské unie.

Samo o sobě to však neřeší její zneužívání. Například ve Švédsku, které si často bere za vzor premiér Vladimír Špidla, platí zaměstnavatel nemocenskou v prvních dvou týdnech (první den nemoci však člověk nedostává ani korunu). V následujících týdnech už osmdesát procent nemocenské financuje stát a jen zbývající část firma.

Švédové však tráví na neschopence téměř nejdelší čas ze všech Evropanů, přestože jsou podle statistik velmi zdravým národem, dožívajícím se vysokého věku.

Nemocenská je ve Švédsku velmi komfortní. Dosahuje osmdesáti procent platu. A ani to, že ji z části vyplácí firma, nebrání jejímu zneužívání. Kromě Švédska platí firmy lidem nemocenskou například i v Německu či ve Velké Británii.

Autoři:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Ruské tankery mohou způsobit ekologickou katastrofu, varuje švédský ministr

18. dubna 2024

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström varuje před ekologickou katastrofou, ke které by mohlo...

Google propustil 28 zaměstnanců, kteří stávkovali kvůli smlouvě s Izraelem

18. dubna 2024  19:30

Společnost Google propustila 28 zaměstnanců, kteří protestovali proti smlouvě, kterou firma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...