Areál ostravské chemičky v roce 2011. Ilustrační snímek.

Areál ostravské chemičky v roce 2011. Ilustrační snímek. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Spor o 16 miliard za zatopení chemičky končí. Stát nic platit nemusí

  • 4
Několikaleté spory o miliardové odškodné za zatopení ostravské chemičky Ostramo při povodních v roce 1997 definitivně končí. Nejvyšší soud v Brně rozhodl, že stát nemusí kyperské společnosti Retise Enterprises Limited, jež pohledávku Ostrama za státem koupila, rekordní odškodné ve výši 16,4 miliardy korun platit.

Soud ve věci nároku kyperské firmy vůči státnímu podniku Povodí Odry rozhodl už na konci května. Státní podnik, který zastupovala advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges, však písemné vyhotovení rozsudku obdržel až minulý týden. Na verdikt soudu upozornil jako první deník Právo.

„Rozhodnutí soudu jsme uvítali a bylo v souladu s naším přesvědčením o tom, že na náhradu škody nemá kyperská společnost nárok,“ řekl iDNES.cz obchodní ředitel a zároveň mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

Podle něj neměla firma na odškodné nárok z několika důvodů, tím hlavní argumentem ve spise o několika desítkách tisíc stran však bylo podle něj to, že podnik Ostramo (původní žalobce) podal žalobu pozdě a nárok tak byl promlčený. „Konečná částka, kterou po nás požadovali, byla nesmyslná a přemrštěná,“ dodal Vlček.

Velká voda rozpoutala dlouholetý spor

Dlouholetý spor začal v roce 1997, kdy povodeň spláchla ostravskou chemičku Ostramo. Její majitel pak v roce 2000 podal žalobu na Povodí Odry kvůli tomu, že státní firma údajně nedostatečně pečovala o hráze, které měla na starosti. Tím měla zavinit poškození areálu chemičky.

Původní částka, kterou Ostramo po státu v lednu roku 2000 jako náhradu škody požadovalo, začínala na 1,297 miliardy korun, později ji podnik navýšil na 1,576 miliardy Kč. V roce 2004 přechází pohledávka na společnost Transkorekta a zvyšuje se na 8,139 miliardy korun. V červnu roku 2007 vstupuje do řízení kyperská firma Retise Enterprises Limited a požadované odškodné se kvůli vzrůstajícím úrokům zvyšuje na 16,4 miliardy Kč.

Že stát takovouto částku hradit nemusí, rozhodl už v roce 2011 Krajský soud v Ostravě (více zde). Kyperská firma s tím však nesouhlasila, a tak podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten její nárok na konci května 2014 definitivně zamítl.