Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová na startu Barum Czech Rally Zlín

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová na startu Barum Czech Rally Zlín | foto: Jan Salač, MAFRA

Zakázky mají nová pravidla, stát ale nestihl k zákonu „vysvětlivky“

  • 25
Od soboty platí nový zákon o veřejných zakázkách. Klíčový právní předpis, který upravuje rozdělování více než 600 miliard ročně, ale dosud nemá platnou metodiku, jak ho používat. Ministerstvo pro místní rozvoj ji ani pět měsíců po schválení zákona nestihlo sepsat.

Není to přitom malý problém: metodika má dát zadavatelům v relativně volném zákoně jasnější návod na to, jak mají postupovat při vypisování soutěží.

„Považuji to za hodně velký problém. Zadavatelé totiž nebudou zadávat zakázky, aby se nedostali do rozporu s novým zákonem, a dodavatelé se na nově vypsané zakázky nepohrnou, protože nebudou vědět, zda celá příprava není zbytečně investovaný drahý čas,“ říká viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková.

„Ministerstvo mělo čas na přípravu metodiky od dubna. Je trestuhodné, že to nestihlo. Uvrhlo tak do nejistoty stovky zadavatelů, je zodpovědné za zpomalení investic,“ podotkl Jan Farský, poslanec za STAN, který se problematikou zakázek dlouhodobě zabývá.

Ministerstvo vysvětluje zpoždění tím, že při dokončování metodik zjistilo „potřebu více zohlednit přesah do jiných zákonů“. „Plánovaný rozsah prací se navýšil. Navíc přechod na nový zákon vyžaduje proškolení mnoha lidí v regionech. V současnosti proto všichni autoři zákona provádějí pro MMR školení tohoto zákona v Praze a v regionech, což považujeme za prioritní,“ řekl mluvčí úřadu Vilém Frček. Ve čtvrtek uvedl, že resort metodiku zveřejní v pátek nebo v pondělí. V pátek se ale tak nestalo.

Ministerstvo utratí navíc přes milion korun za zakázky, které dalo některým firmám na zpracování metodik. Jde například o MT Legal nebo Rowan Legal. Úřad tvrdí, že si udělal před zadáním průzkum trhu. Smlouvy podepsal teprve 5. září. Zadavatelé se mají podle ministerstva obrátit na speciální infolinku.

Metodika je velmi důležitá, zdůrazňuje Hospodářská komora

S metodikami zdarma ministerstvu pomohla i Hospodářská komora. Sepsala 17 odborných materiálů k zadávání na kvalitu. „Dodavatele velmi trápí nerovný boj podrážením cen, tedy soutěžením na nejnižší cenu. Metodikami jsme chtěli odborně pomoci právě zadavatelům, aby byli schopni zadat zakázku s ohledem na kvalitu, životní cyklus, sociální parametry, ale i s ohledem na životní prostředí,“ dodala Pálková Bartoňová.

Jaký bude osud těchto materiálů, není jasné. „Čekáme na konečné projednání. Naše metodiky byly prý odsunuty právě proto, že se tvořily ty zákonné,“ dodala Pálková Bartoňová.

Také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který následně bude řešit spory pramenící z veřejných zakázek, potvrzuje, že pozdním zveřejněním přicházejí zadavatelé o určitý komfort. Předseda úřadu Petr Rafaj však uvedl, že klíčové je držet se zákona, nikoliv metodiky.

Jenže někteří lidé z oboru upozorňují, že k nové verzi zákona jsou metodiky velmi důležité. „Zákon by měl podle ministerstva změnit pohled zadavatelů na zadávání zakázek ve smyslu nepoužívání jediného kritéria, a to nejnižší ceny. To se bez metodik opravdu nedá zodpovědně udělat,“ podotkla Bartoňová Pálková.

Už teď se tak nejistota zadavatelů projevuje podobně jako při jiných změnách zákona. Nastává zakázkový sprint a vypisování ještě podle dobíhajících pravidel. Množství vypsaných zakázek stouplo za poslední týden několikanásobně. Takové zahlcení soutěžemi má i nevýhodu: firmy nebudou mít kapacitu hlásit se do tolika soutěží, ve kterých proto nemusí být taková konkurence. Konečná cena tak může být vyšší.