Stát neví, kolik za licenci

P r a h a - - Na licencích pro další generaci sítí mobilních telefonů UMTS může stát vydělat půl miliardy, nebo padesátkrát víc. Podle odhadů zástupců ministerstva financí, kteří vycházejí ze zkušeností Velké Británie a Německa, by se zisky státu mohly vyšplhat přes třicet miliard korun. Ostrovní licence totiž stály nové operátory přes dva biliony korun a sousední Německo počítá dokonce téměř s třemi biliony korun. O tom, kolik nakonec stát vydělá, bude rozhodovat v září letošního roku vláda.

"Zatím existují dvě koncepce. Ministerstva financí, které počítá s tím, že se nové licence budou dražit, a my navrhujeme výběrové řízení, případně kombinaci obou cest," říká náměstkyně ministra dopravy pro telekomunikace Marcela Gürlichová.

Zatím nikdo z odborníků nechce příliš mluvit o částce, kterou by státní rozpočet mohl z prodeje nových licencí získat.

"Důvody jsou jednoduché. Jde o technologii, která zatím fyzicky neexistuje, nikdo neví, kam ještě poroste dnešní mobilní systém GSM, a především, v jaké míře je nová technologie využitelná, tedy i zpeněžitelná," říká telekomunikační konzultant Václav Mach.

UMTS sice dokáže nabídnout vše od běžných hlasových služeb až po širokopásmové přenosy dat, ale podobně účinné budou v dohledné době i stávající sítě GSM.

Na druhé straně, o nové licence UMTS mají většinou zájem především velké nadnárodní telekomunikační společnosti, které jsou na velké investice spojené s pořizováním těchto licencí připraveny.

"Frekvence, které operátoři získají, jsou součástí národního bohatství, za něž by stát měl něco inkasovat," míní šéf Asociace telekomunikačních společností Svatoslav Novák.

Navíc podle něhoUMTS bude službou nadstandardní, poskytovanou pouze ve větších městských aglomeracích, za niž bude nutné platit více než za běžné telekomunikační služby.

"Asi těžko půjde o celoplošnou službu a většinou se nepočítá, že by pokryla 95 procent populace v dané zemi," dodává Novák. Odborníci však upozorňují, že ani v ostatních evropských zemích nepanuje shoda o tom, že by se licence UMTS měly dražit.

Zatímco Velká Británie a Německo počítají zisky státu z licencí v miliardách, Finsko a Španělsko vybíraly podle kvality a stanovily pouze manipulační poplatky.

"Je otázka, zda se orientovat na okamžitý výnos, tedy aukci, nebo dlouhodobější perspektivu prosperující firmy, která mimo jiné bude po celou dobu své existence platit daně," upozorňuje Gürlichová.

Podle ní jsou ovšem dnešní dohady předčasné, neboť noví majitelé licencí UMTS se budou vybírat až příští rok.