Solární panely

Solární panely | foto: NWT, a.s.

Stát omezí odběr proudu ze solárních elektráren, bude-li hrozit blackout

  • 202
Hrozí přetížení sítě, neberte tolik proudu od solárních elektráren a větrníků. Zhruba tak by mohl v budoucnu vypadat příkaz některé státní instituce, která dohlíží na trh s elektřinou. Ministerstvo totiž chystá změnu energetického zákona tak, že se při hrozbě blackoutu bude moci dočasně omezit odběr alternativní výroby proudu.

O novelizaci energetického zákona informovaly Hospodářské noviny. Změnu bude projednávat Poslanecká sněmovna.

Důvodem je, že se v minulém roce prudce zvýšil podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů, řídit "provoz" elektřiny v síti je výrazně složitější a riziko výpadků proudu (takzvaného blackoutu) roste.

"Problém vzniká v udržení trvalé rovnováhy mezi výrobou a spotřebou," řekla Zuzana Dvořáková, mluvčí státní společnosti ČEPS, která provozuje přenosovou soustavu. V případě přetížení přenosové soustavy by mohly sluneční a větrné elektrárny dodávat méně, nedostaly by přitom žádnou náhradu.

"Bohužel situace v přenosových a distribučních sítích došla tak daleko, že je nutné připustit i omezení výroby z ekologických zdrojů," sdělil listu Jiří Šťastný, ředitel státní společnosti OTE, která se zabývá také organizováním a vyrovnáváním trhu s elektřinou.

U současné právní úpravy bylo omezení výroby elektřiny dovoleno jen v extrémních situacích, jako jsou například havárie či ohrožení života. Pokud novela projde, mělo by to jít i v situacích jako "ohrožení bezpečnosti či stability sítě."

Elektrárny by musely platit miliony za nová zařízení

Platí to pro všechny druhy elektráren, ale právě u těch slunečních, případně větrných, jsou výkyvy nejvyšší, a změna tak dopadne pouze na ně, napsaly HN. Místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček připustil, že by situace teoreticky mohla nastat třeba v létě u fotovoltaických elektráren.

Výrobcům alternativní elektřiny se to pochopitelně vůbec nelíbí. Už loni je stát kvůli solárnímu boomu "potrestal" například vyššími daněmi.

"Obáváme se zneužití a nadužívání novely ze strany provozovatelů přenosových a distribučních sítí," řekl Štěpán Chalupa z České společnosti pro větrnou energii. Podobný názor mají fotovoltaici. Exministr průmyslu a poslanec za ČSSD Milan Urban si myslí, že je novela zapotřebí a zneužívána nebude.

Navrhovaná novela také nařizuje velkým elektrárnám s výkonem nad 100 kW dovybavit se dispečerským řízením, které by umožnilo automatickou regulaci. Náklady na takové zařízení jsou v řádech milionů korun.