Stát opravy paneláků nerozhýbal

  0:01aktualizováno  0:01
Státní dotace, které měly rozjet masivní opravy panelových domů známých svým katastrofickým stavem, nefungují. "Výsledek dosavadních programů podpor oprav paneláků je naprosto tristní," konstatoval prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Milan Veverka. Podpory z hlavního programu se jednak doposud vůbec nevyplácely, protože stát neměl dostatek peněz.

Poté zase nebylo rozhodnutí vlády, jak se peníze prostřednictvím fondu bydlení mají rozdělovat. Navíc zažádat si o dotaci je podle majitelů a správců paneláků tak složité, že to řada lidí dopředu vzdá.

"Pokud víme, tak doposud je evidováno za celou zemi do dvaceti žádostí o dotace," řekl předseda Českomoravského svazu bytových družstev Ivan Přikryl. Panelákových bytů je v tuzemsku zhruba 1,2 milionu a bydlí v nich téměř třetina lidí.

V některých městech jako Most či Karviná pak představují až 70 procent všech bytů, přičemž v některých z nich již začaly padat balkony, praskat panely či stoupačky.
Ministerstvo pro místní rozvoj sice připouští, že kvůli nedostatku peněz a vládního nařízení se zatím opravy příliš nerozběhly.

"Ale právě ta skutečnost, že bylo podáno 20 žádostí, je znamením, že program vešel v povědomí veřejnosti," sdělil za ministerstvo poradce pro bydlení Jiří Klíma.
Nařízení vlády, na jehož základě začne podpory vyplácet fond bydlení, má kabinet na programu dnes.

Navíc by měl schválit i rozšíření dotací úroků na všechny druhy úvěrů, tedy nejen na hypoteční. "Částečně se tím odstraní problematika vyžadovaného ručení a zástav," dodal Klíma.

Majitelé paneláků však upozorňují, že ani rozšíření podpor na více druhů úvěrů zájem nezvýší. "Systémově je program nastaven špatně," řekl Přikryl. Svaz bytových družstev spočítal, že vzhledem k tvrdým předpisům, za jakých podmínek lze státní dotaci získat, dosahují úvodní náklady majitelů domů jenom na zpracování dokumentace a získání záruk 36 tisíc korun na každý byt.

"Pokud se přitom rozhodnete opravit dům bez státní podpory, tak úvodní náklady jsou jen čtyři tisíce korun na byt," řekl Přikryl. Celkově se náklady na rekonstrukci panelákového bytu odhadují zhruba na 300 tisíc korun, což znamená celkově potřebu investic kolem 350 miliard korun.

Na "nesmírnou komplikaci" při získávání dotací si stěžují i jednotlivá družstva. "Připravit kompletní rekonstrukci domu, zorganizovat výběrové řízení firem, vyselektovat ty, které mají západní normy kvality ISO, a sehnat dopředu peníze, což vyžaduje podání žádosti o státní podporu, je pro běžného nájemníka téměř nemožné," připustil předseda jednoho z pražských bytových družstev Václav Chaloupecký.

Lidé si tak raději opravy dělají po malých částech a na vlastní náklady, což však podle stavebníků dohromady vyjde nakonec dráže a není to dostatečné. "Stát by měl pomoci tím, že by půjčky byly bezúročné, a uhradil by třeba i náklady na projektovou fázi," soudí ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. 

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Med z biofarmy měl být z EU, rozbor ukázal na zámoří

Falešný med Včelařství Thomayer.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce nařídili stáhnout z regálů med od rodinné farmy Včelařství...

Kvůli vánoční půjčce bezdomovcem? V Rozstřelu promluví expert na dluhy

Ilustrační snímek

Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali...

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Najdete na iDNES.cz