Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát otevře regionální dopravu konkurenci

  1:00aktualizováno  1:00
Zvykové právo v české veřejné a z daní dotované dopravě pomalu končí. Úředníci ministerstva dopravy už dokončili nový zákon, který počítá s povinností pro stát, kraje a města vypisovat výběrová řízení na autobusové a železniční spoje, na jejichž chod přispívají.
V dotované regionální dopravě se dnes hraje netransparentně o miliardy. Ilustrační foto

V dotované regionální dopravě se dnes hraje netransparentně o miliardy. Ilustrační foto | foto: Jan ZáleskýiDNES.cz

"Zákon o veřejných službách v přepravě cestujících je hotový, teď dobíhá připomínkovací řízení," potvrdil náměstek ministra dopravy Vojtěch Kocourek.

V platnost by měl vstoupit během příštího roku, kraje však zřejmě dostanou ještě pár let přechodné období, možná až deset let. "Zákon obsahuje jednoznačné standardy, jak by měla veřejná doprava fungovat," podotkl Kocourek.

V dotované dopravě nejde o malé peníze: ročně spolykají jen regionální autobusy a vlaky ze státních prostředků více než dvanáct miliard korun, další miliardy pak městská doprava.

Podle zákona, jehož návrh má MF DNES k dispozici, budou muset vypisovat soutěž prakticky všichni, kdo přispívají z veřejných peněz na autobusové linky.

"Připravujeme se na to a vítáme to. Stávající systém není moc průhledný," říká radní pro dopravu Středočeského kraje Robin Povšík. Kraje mají jedinou možnost zadat zakázku bez soutěže, a to jen v případě rozdělení zakázky na menší části.

Dopravci dosud na linkách, které jsou v takzvaném závazku veřejné služby, dostávají úhradu prokazatelně vzniklé ztráty. Ta jim zajišťuje prakticky bezrizikové podnikání.

Podle nových pravidel, která budou platit po celé Evropě, budou muset kraje či města vypisovat na linky soutěž, která má přinést průhledný výběr firmy zajišťující dopravu.

Dopravci nový zákon vítají

Česká doprava láká řadu podniků. Dokládá to i velký zájem nadnárodních dopravců, kteří skupují české firmy. Například v tendru v Libereckém kraji na část železnice je celkem pět zájemců.

Nový zákon, který poprvé v historii dává veřejné dopravě samostatnou právní úpravu, proto vítají i soukromí dopravci.

"Jsme příjemně překvapeni. První návrhy, které se k nám dostaly, byly špatné, ale s tímto nemáme problém," říká Jiří Mužík ze Sdružení železničních společností.

V prvních verzích hrozilo například to, že po trati, kde už jezdí dotovaný dopravce, by nesměl jezdit nikdo jiný. 

Podle evropské směrnice, která vstoupí v platnost v letošním prosinci, by se povinnost soutěží nemusela týkat vlaků. Řada lidí z oboru je však přesvědčena o opaku.

"Náš právní názor je, že musí, především s ohledem na jiné evropské zákony," říká šéf Student Agency Radim Jančura. Podle dostupných informací se k tomuto výkladu kloní i resort dopravy.

Podle Jančury nyní státu utíkají miliardy korun tím, že vlaky dosud dotuje bez soutěží. Ministerstvo dopravy zatím vypsalo jen dvě soutěže na rychlíkové tratě před čtyřmi lety, od té doby ani jednu.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Dopravní obr pravidelně v Praze. Dreamliner bude od října létat do Kataru

Boeing 787 Dreamliner společnosti Qatar Airways

Fanoušky dopravních letadel a především všechny příznivce pohodlného cestování čeká od konce října příjemná novinka v...

Obchvat Otrokovic postaví Eurovia, stavbu by měla dokončit v roce 2021

Obchvat Otrokovic.

Jihovýchodní část obchvatu Otrokovic postaví za 709 milionů korun stavební společnost Eurovia CS. Smlouvu na stavbu...

Boj proti šejdířům. Za stáčení tachometrů bude hrozit pokuta až půl milionu

Ilustrační snímek

Pokuta až půl milionu korun bude od 1. října hrozit prodejcům a motoristům za stáčení tachometru. Novelu zákona...

Najdete na iDNES.cz