Martin Elkán, generální ředitel České pošty

Martin Elkán, generální ředitel České pošty | foto: Yan Renelt

Česká pošta bude i nadále moloch, navíc s dotací od státu

  • 138
Letos má pošta poprvé dostat dotaci 700 milionů korun. Žádný podstatný řez do rozsahu svých služeb kvůli tomu ale nechystá. „Je na vlastníkovi, aby si řekl, co po poště chce,“ říká generální ředitel České pošty Martin Elkán.

Co se týká sortimentu na přepážkách, pošta byla kritizována za to, že připomíná vietnamskou večerku nebo smíšené zboží - prodávali jste hračky, cigarety, silonky. Jakou máte strategii, co budete na přepážkách prodávat?
Noviny, časopisy, kalendáře, losy, papírenský sortiment - obálky, přání - to na poštu patří. Plus sezónní věci. Sortiment jsme výrazně zredukovali a neprodáváme to, za co jsme byli kritizováni. Přesto nám tržby neklesly. Snažili jsme se nabídku sjednotit v rámci republiky, ale požadavky na jednotlivých pobočkách byly příliš rozdílné. Každá si objednává ze systému podle potřeb místních klientů.

Jak vypadá plánovaná spolupráce s distributorem léků Euroclinicum? Loni jste ohlásili, že chcete po předchozím objednání zákazníkům prodávat léky bez předpisu.
Nezískali jsme povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Projekt teď stojí, vyjasňujeme si stanoviska, jednáme. Bylo by to přirozené využití naší pobočkové sítě.

A co využít pobočkovou síť k distribuci jiného zboží než léků?
Máme záměr zprostředkovávat občanům, kteří nekomunikují prostřednictvím počítače, přístup do e-shopů. Je jich přes 30 tisíc. Chceme navázat komunikaci s jednotlivými e-shopy a zprostředkovávat objednávání na poště prostřednictvím čárových kódů. To je cesta - zprostředkovávat služby, aby pobočka České pošty sloužila jako kontaktní místo k propojení státu či komerční sféry s občany.

Jak to vypadá s bankovními službami na poštách po roce 2017? Tehdy končí smlouva ČSOB, majiteli Poštovní spořitelny. Stále je ve hře možnost založit vlastní banku?
Máme projektový tým složený z lidí z pošty a z odborníků. Na podzim bychom mohli mít varianty poskytování bankovních a pojišťovacích služeb a předložíme je vládě nebo našemu zakladateli ministerstvu vnitra.

Proč se pošta neustále snaží vymýšlet vedlejší činnosti? Co jít opačným směrem a zredukovat služby pošty na její původní funkci?
Je to o objednávce státu, jako vlastník si řekne, co po poště chce. Na druhé straně nechceme jen čekat na to, jestli pošta od státu dostane peníze za povinnost doručovat denně i do nejodlehlejších míst republiky, ale chceme rozvíjet takové služby, které mají co do činění s poštou.

Ministr financí Andrej Babiš nedávno Poště vytkl, že má 2,3 miliardy korun na účtě a přitom chce od státu dotaci (nedávno jí vláda přiklepla 700 milionů korun pro letošní rok). Nemohl by stát volné peníze pošty využít, aby si nemusel krátkodobě půjčovat?
Vedli jsme debatu. Česká pošta musí mít nějaké prostředky jako minimální rezervu, aby mohla dostát svým závazkům - jen na mzdy pošta každý měsíc potřebuje jednu miliardu. Nejde tedy o žádné velké finanční prostředky, je to na dva měsíční platy všech zaměstnanců pošty. Navíc tato částka se nedá spojovat s úhradou nákladů za universální službu - doručování po celé republice. Chceme jen dostat zaplaceno za to, co si stát objednal.

Co se týká zaměstnanosti - chystáte nějaké změny?
V okamžiku, kdy máte pobočkovou a logistickou síť a máte doručovat každý pracovní den a zajistit určitý rozsah služeb, tak k žádnému výraznému snižování zaměstnanců České pošty docházet nebude. Chceme poskytovat kvalitní služby a další snižování počtu pracovníků v provozu by znamenalo ztrátu kvality. Spíš analyzujeme, jestli některé služby máme realizovat svými zaměstnanci nebo je outsourcovat.