Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát pomůže firmám nést mzdy, až když budou déle bez zakázek

  11:54aktualizováno  11:54
Stát ladí protikrizové opatření zvané kurzarbeit, které například před dvěma lety v Německu pomohlo zmírnit dopady krize. Opatření na udržení zaměstnanosti budou moci firmy využít poté, co samy nebudou schopny čelit problémům s poklesem zakázek s pomocí využití takzvané částečné nezaměstnanosti.

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Stát by mohl už příští rok přispívat na udržení pracovních míst, pokud se firma ocitne bez zakázek. Umožnit by to měl takzvaný kurzarbeit neboli zkrácení pracovní doby, kdy se zaměstnanci spolu s pracovní dobou zkrátí mzda, ale na úřadě práce se neocitne.

Pracovní skupina tripartity pod vedením ministerstva práce už má hotové teze, teď návrh dál upravuje. "Do konce roku projedná materiál o kurzarbeitu porada vedení a v první čtvrtině roku by mohlo vzniknout legislativní znění," říká Karel Machotka, náměstek ministra práce a sociálních věcí (MPSV).

Jak by to vypadalo? Dnes má firma možnost nechat lidi část pracovního týdne doma a vyplácet jim v té době náhradu výdělku. Jde o tzv. částečnou nezaměstnanost, kdy se vyplácí nejméně 60 procent mzdy, případně více tam, kde si to odbory vymohou. Jakmile by firma už ani tento způsob udržování zaměstnanců nebyla schopna ekonomicky unést, nastoupila by pomoc státu.

Stát pomůže firmám nést mzdové břemeno. Ale...

Podmínkou by byl výpadek pracovní náplně na nejméně jeden pracovní den a uplynutí doby, po níž se musí firma snažit o zakázky sama. "Parametry, například jak dlouho by se musela firma snažit sama, jsou k diskusi," vysvětluje Machotka. Mohlo by to být například až po měsíci částečné nezaměstnanosti. Stát by pak zaměstnavateli poskytoval příspěvek na náhradu mzdy, náklady by s firmou mohli nést napůl. Částka by ale byla zastropovaná například na dvojnásobku průměrné nebo minimální mzdy. V tom zatím MPSV nemá jasno.

Cílem je zamezit v době ekonomické recese přesunu lidí na úřady práce a umožnit firmám rychle reagovat na náběh nových zakázek. Stát to sice bude něco stát, naopak by ale měl ušetřit na podporách v nezaměstnanosti.

Okamžik, kdy by stát nastoupil a jakou mírou by se na příspěvku na mzdu podílel, to by záleželo například na poklesu HDP za určité období nebo na ekonomické situaci v jednotlivých odvětvích.

Systém hojně využívali v Německu před dvěma lety a připraven k použití je tam i teď. Firmy dostávají státní dotace z federálního rozpočtu za to, že zkrátí pracovní dobu svým zaměstnancům a nepřistoupí k plošnému propouštění.

Opatření, které se objevuje i mezi chystanými protikrizovými návrhy vládních poradců NERV, se podnikům líbí. "Za klíčové považujeme takové nastavení kurzarbeitu, aby nepředstavoval pro podniky ani státní rozpočet další významnou zátěž," říká Radek Špicar ze Škoda Auto, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

Kolik by si stát mohl dovolit platit na dotacích, není zřejmé. "Něco by se platilo ze státního rozpočtu, něco ze strukturálních fondů, ale ty jsou teď vázané na jiné programy," vysvětluje Machotka. Na podporu zaměstnanosti podle něj dnes jde, včetně peněz z EU, pět miliard korun ročně.

Autor:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Najdete na iDNES.cz