Stát pomůže lidem, kteří nedostávají plat

- Poslaneci v pátek schválili zákon, který má zajistit alespoň částečné uspokojení mzdových nároků zaměstnanců, jimž zaměstnavatel nevyplácí mzdu. Člověk, který nedostává plat, může od státu dostat náhradu mzdy až za tři měsíce. Návrh zákona nyní posoudí ještě Senát a prezident. Výhrady k zákonu neskrýval předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý. "Postup, kterým bude muset zaměstnanec postupovat, je velmi komplikovaný, zdlouhavý a každý, kdo ho podstoupí, bude velmi zklamán, jak je to složité," řekl.

Zaměstnanci budou moci o vyplacení svých pohledávek žádat u kteréhokoli úřadu práce. Podmínkou pro vyplacení mzdy má být podaný návrh na konkurs na příslušný podnik.

Úřad práce má přitom vyplácet maximálně 1,5 násobek průměrné mzdy v národním hospodářství. Návrh rovněž podrobně upravuje, jakým způsobem budou úřady práce ověřovat, zda vznesené nároky odpovídají skutečnosti.

Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla nebyl schopen říci, jak velké finanční náklady si uplatňování zákona vyžádá.

Ujistil ale, že prostředky na tyto mzdy jsou k dispozici a jsou zakomponované do politiky zaměstnanosti. V souvislosti s přijetím zákona budou úřady práce posíleny o 100 lidí, což by podle něj mělo stačit.

"Ti, kteří se dostanou do potíží, budou mít situaci o něco lehčí. Není to zákon, který by rozhodl a situaci změnil tak, že by najednou byla dobrá... Zajistí to nároky zaměstnanců v přiměřené míře," prohlásil.

ODS vidí destabilizují faktor v tom, že zaměstnanci bez nevyplacené mzdy budou moci podávat návrhy na konkursy podniků.

Zákonodárci většinou nechtěli odhadovat, kdy by úprava mohla začít platit, člen sociálního výboru Josef Janeček soudí, že by to mohlo být 1. června.

Podle odhadů se problém nevyplácení mezd týká 50 až 100 tisíc zaměstnanců.