Současná datacentra jsou ohromně rozlehlá. Ocelové nosníky kromě podpůrné funkce skrývají i rozvod elektřiny. | foto: Google

Supercentrum s daty o daních i občanech má zelenou. Vyjde na 280 milionů

  • 141
Nejcitlivější data státu, o daních i občanech, mají být uložena v novém datovém centru. V Zelenči na východě Prahy ho začne příští rok stavět státní podnik Státní pokladna Centrum sdílených služeb spadající pod ministerstvo financí. Střežený superobjekt spolkne 280 milionů korun.

Začátkem června vydal státní podnik oznámení, že bude zadávat zakázku na výstavbu datového centra Zeleneč. „Odhadovaná hodnota zakázky je 280 milionů korun,“ říká Vladimír Dzurilla, ředitel státního podniku Státní pokladna Centrum sdílených služeb

Podnik zatím vešel ve známost především tím, že měl mít na starosti elektronickou evidenci tržeb a také tím, že za rok a půl fungování má již třetího generálního ředitele.

„Veřejná zakázka bude soutěžena v otevřeném řízení. Chceme začít stavět v polovině roku 2017 a provoz by měl začít od ledna 2019,“ říká Michaela Pobořilová, ředitelka odboru Legislativa a právní služby na ministerstvu financí. Ve státním podniku zastupuje zakladatelské ministerstvo.

V datovém centru poběží zřejmě mimo jiné chystaný „g-cloud“ neboli government cloud, internetové úložiště dat pro státní správu. „Strategie (o uchovávání dat státu) je v gesci ministerstva vnitra, které však vlastním státním datovým centrem nedisponuje, využití datových center SPCSS bude tedy zřejmé,“ říká Dzurilla. Cloud má výhodu v tom, že je přístupný odkudkoliv z internetu, pro přístup není nutné být připojený k firemní (státní) počítačové síti. „Bude také sloužit jako zálohové datové centrum pro případ, že by třeba vyhořelo naše současné datové centrum na Vápence,“ vysvětluje Dzurilla.

Státní pokladna teď jedná s dalšími resorty o pronajmutí chystané kapacity datového centra. Nabídku placených služeb mezi ministerstvy umožní od října novela zákona o zadávání veřejných zakázek. Dosud to bylo možné jen na základě výjimky a s posvěcením vlády. „Naše obchodní oddělení sleduje, jak končí nájemní smlouvy v datových centrech ostatním resortům,“ říká Dzurilla. Podle něj se dá na sdílených službách ušetřit až polovina nákladů.

Kde se vzal státní IT podnik

Státní pokladna Centrum sdílených služeb vlastní a provozuje datové centrum v ulici Na Vápence na pražském Žižkově. Pevnost na citlivá data je navržena s odolností proti výbuchu a střežena ozbrojenou ochrankou s provozem 24 hodin denně, 365 dní v roce.

Běží zde daňový informační systém ADIS se všemi daty o daňových poplatnících, dále infrastruktura pro Státní pokladnu, která hlídá státní rozpočet. Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v datovém centru běží informační systém majetku státu včetně kritizovaného registru administrativních budov CRAB vybudovaného z evropských dotací (více čtěte zde). Státní organizace (Český úřad zeměměřičský a katastrální, Český statistický úřad, Úřad na ochranu osobních údajů) zde mají uloženy své servery s daty - například ministerstvo vnitra servery se základní registry s osobními informacemi o občanech tohoto státu.

Záměr postavit nové datové centrum pro stát vznikl už v roce 2008 za tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska. Plány se však vlekly, první oznámení o zakázce bylo vypsáno na podzim 2014, ale bylo stornováno. Mezitím vznikl zbrusu nový státní podnik Státní pokladna Centrum sdílených služeb. Ten se rozhodnutím vlády odštěpil k 1. lednu 2015 od Státní tiskárny cenin a přešly pod něj všechny IT aktivity, které do té doby tiskárna dělala. Mimo jiné i projekt Zeleneč.

Státní podnik má obrat přes půl miliardy a loni v prvním roce samostatného fungování měl zisk před zdaněním necelé dva miliony. Podle výroční zprávy 2015 zaměstnával 87 lidí.