Stát přispěje na výstavbu sociálních bytů. Obcím i soukromým firmám. Ilustrační foto

Stát přispěje na výstavbu sociálních bytů. Obcím i soukromým firmám. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Stát přidá soukromníkům na sociální byty, firmy to ale neláká

  • 48
Stát chce vtáhnout soukromníky do výstavby sociálních bytů. Na každý byt jim nabídne až půlmilionovou dotaci. Bojí se totiž toho, že v roce 2012, kdy skončí deregulace nájmů, mohou mít potíže se splácením činží desetitisíce lidí, pro které je třeba sociální byty připravit. Samy obce na to však nestačí, a právě proto se státní dotace otevřou poprvé i soukromým firmám.

Každý, kdo postaví nový byt určený lidem s nízkými příjmy či zdravotně postiženým občanům nebo důchodcům nad 75 let, dostane od státu až půl milionu korun za každý jednotlivý byt. Dotace dostane i tehdy, pokud byt rekonstruuje, v tomto případě však bude podpora o 80 tisíc nižší. V obou případech však nesmí příspěvek překročit třicet procent celkových investičních nákladů.

"Ročně bychom chtěli podpořit výstavbu asi dvou tisíc bytů. Celkově by jich mohlo být z tohoto programu, který se otevře v polovině října, vystavěno až deset tisíc," odhaduje Pavel Rakouš, šéf bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj.

Kdo bude chtít státní peníze čerpat, musí počítat s tím, že během patnácti let po jejich dokončení musí tyto byty alespoň 10 let pronajímat příjmově slabším skupinám obyvatel. Do těch patří například pětičlenná domácnost, jejíž průměrný měsíční příjem během jednoho roku před uzavřením nájemní smlouvy nepřesáhne výši průměrné měsíční mzdy. Spadá do ní však také jedinec, jehož příjem nepřesáhne polovinu průměrné mzdy. Tuto podmínku tak splňuje většina českých důchodců, kteří žijí sami.

Nájemné, které mohou obce či soukromníci svým nájemníkům vyměřit, však podle podmínek ministerstva může v roce 2010 dosáhnout maximálně 43 korun na metr čtvereční. V dalších letech se může zvyšovat o míru inflace.

Právě tato podmínka je však pro řadu potenciálních žadatelů o dotaci těžko stravitelná. A to jak ze stran soukromých firem, které zajímá celkový zisk, tak i ze strany obcí, které mají sociální problémy ve svých regionech z pouhé své podstaty řešit.

Nadšené nejsou obce ani firmy

V Hrušovanech, což je obec s téměř pěti sty obyvateli ležící nedaleko Chomutova, si spočítali, že by se jim výstavba těchto bytů prodražila.
Podmínky jsou totiž nastaveny tak, že za každý metr může obec získat šest a půl tisíce korun. Aby obec dosáhla na maximální půlmilionový příspěvek, musela by postavit dům o rozloze téměř osmdesáti metrů čtverečních.

Na to však nemá peníze. Spočítala si totiž, že jen na projekt patnácti bytů po zhruba 50 metrech by si musela vzít úvěr na 13 milionů korun a měsíčně pak splácet 70 tisíc. Ve své pokladně však má měsíčně ani ne polovinu těchto peněz.

"Pokud bychom k nim přidali příjem z takto omezeného nájmu, pak bychom na to měsíčně dopláceli zhruba osm tisíc, takže pokud se ty podmínky nezmění, tak do toho jít nemůžeme," vypočítává zklamaně starosta Petr Šmíd s tím, že obec nemá na starosti pouze sociální bydlení, ale řadu dalších povinností jako stavbu silnic, kanalizací či škol.

Také soukromé firmy nadšením neoplývají. "Tržní nájemné je mnohem vyšší, takže bychom do toho šli jen tehdy, pokud bychom mohli tuto podporu spojit i s dotací Zelenou úsporám, což se zatím neví, zda půjde," říká Jaroslav Lekeš ze společnosti Best Oil, jež vlastní dvě budovy v Uherském Hradišti a uvažuje o jejich rekonstrukci pro vhodné nájemce.

Naopak společnosti RPG Real Estate, která spravuje bývalý fond těžařské OKD a disponuje tak 44 tisíci byty v Moravskoslezském kraji, se projekt líbí. Na sociální účely by mohla zrekonstruovat až stovky bytů. Její mluvčí Petr Handl však zdůrazňuje, že se bude muset na podmínkách jejich správy dohodnout s místními regiony. Pokud ony nebudou mít o tyto byty zájem, do projektu nevstoupí.

Bez výhrad zatím státní dotaci přijímá charita. "V Praze chceme vybudovat tři byty pro tělesně postižené mladé lidi. Jsme zvyklí, že si musíme všechny peníze shánět od sponzorů, takže jsme vděční, že bychom mohli získat celých třicet procent od státu," říká Jan Eibich z Integračního centra Zahrada s tím, že Praha jakožto bohaté město byla dosud z takovýchto dotací vyjmuta.