Stát chce do budoucna ke spoření motivovat i ty nejmladší.

Stát chce do budoucna ke spoření motivovat i ty nejmladší. | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo: Spořte dětem na důchod, ale aspoň 300 korun měsíčně

  • 138
Spořit na penzi se má aspoň 300 korun měsíčně, aby to stálo za to a stát to mohl s čistým svědomím podpořit z rozpočtu. Návrh, aby mladým do 26 let stát dával příspěvek už od úložky pouhých 100 korun měsíčně, ve čtvrtek na vládní důchodové komisi neprošel.

Návrh měl motivovat chudší rodiny a studenty, aby zakládali dětem a sobě doplňkové důchodové spoření, takzvaný třetí pilíř. Ministerstvo financí se obává, že by pak všichni - chudí i bohatí - nechtěli spořit víc než nízké částky. Dnes za tak malé úložky nedává stát vůbec žádné příspěvky.

Návrh zněl, aby k první stovce stát přispěl padesátikorunou měsíčně, vklad 200 korun by ocenil 70 korunami. Po půl století ukládání stokoruny měsíčně a státním příspěvkem 50 korun a dvouprocentním úrokem by člověk měl zhruba 141 900 korun. Ne všechny členy odborné komise tato částka přesvědčila o tom, že by stát měl nízké úspory podporovat. Sedm hlasujících členů vládní odborné komise pro důchody bylo pro a stejný počet proti, dva se pak zdrželi hlasování.

Dnes smějí spořit jen dospělí nad 18 let a mají nárok na státní příspěvek až od 300 korun měsíčně. To některé lidi od spoření odrazuje, nejsou schopni pravidelně tuto částku ukládat a bez ní nedostanou státní podporu.

Možnost, aby si spořily také děti, je v legislativním procesu a má začít platit od příštího roku. Spoření dětem funguje i u stavebního spoření. Ministerstvo financí namodelovalo, že by ho zapojení nových dětských a mladých střadatelů do 26 let přišlo na příspěvcích zhruba na 44,8 milionu ročně. Dnes jde na státní příspěvky ke spoření ze státního rozpočtu přes sedm miliard korun ročně.

Jak stát přispívá na doplňkové penzijní spoření

Příspěvek účastníkaStátní příspěvek
100 Kč* 50 Kč*
200 Kč* 70 Kč*
300 Kč 90 Kč
400 Kč110 Kč
500 Kč130 Kč
600 Kč150 Kč
700 Kč170 Kč
800 Kč190 Kč
900 Kč210 Kč
1 000 Kč230 Kč

* Návrh vládní Odborné komise pro důchodovou reformu, který neprošel

Návrh měl také pomoci penzijním fondům sehnat nové klienty - ti jim postupně ubývají. V rekordním roce 2012 měli 5,13 milionu klientů, lidé uzavřeli 1,28 milionu nových smluv. Od té doby počet stále klesá - letos spoří ve třetím pilíři (dříve penzijní připojištění, dnes správně doplňkové penzijní spoření) 4,727 milionu lidí. Peníze nelze bez sankcí vybrat dřív než v důchodovém věku.

Největší rozmach má penzijní spoření za sebou. V roce 2012 se spolu s přípravou důchodové reformy měnila pravidla hry a všichni chtěli stihnout založit si penzijní spoření ještě se starými pravidly. Hlavním tahákem přitom byla záruka, že v penzijních fondech nikdy neprodělají.

Podle nových pravidel (spoření uzavřená od roku 2013) už penzijní společnosti nemusí garantovat, že nikdo neprodělá. To řadu lidí odrazuje, i když stát lidem dává štědré příspěvky. Proto se do spoření moc nehrnou.