Stát prodává Becherovku bez záruky

Stát nebude při brzké privatizaci Karlovarské Becherovky dávat kupci žádné záruky, kterými by na sebe přebíral část odpovědnosti za vleklý známkoprávní spor likérky s podnikatelem Zdeňkem Hoffmanem. Ten tvrdí, že Alfréd Becher prodal ochranné známky k Becherovce před druhou světovou válkou jeho dědovi, a s Becherovkou vede několik soudních sporů.

Blíže neupřesněné garance, jež mohly snížit privatizační výnos státu, žádala donedávna společnost Salb, která od roku 1998 vlastní třetinu akcií Becherovky a jež má podle platného privatizačního projektu dokoupit zbylý státní podíl 54 procent akcií za 1,3 miliardy korun.

"Dali jsme jednoznačně najevo, že záruky nebudeme do připravované smlouvy nijak zahrnovat. Po dlouhých týdnech na to nyní Salb přistoupil," sdělil vysoce postavený státní úředník, který je o jednáních informován. Podobně, byť zatím neoficiálně, se vyjádřili i zástupci firmy Salb. "Zítra bude stěžejní jednání na Fondu národního majetku a je možné, že se privatizace uzavře do konce tohoto týdne," sdělil včera zdroj blízký vedení firmy Salb.

Oficiálně ovšem podmínky prodeje zatím obě strany úzkostlivě tají. "Mohu pouze potvrdit, že smlouva je před podpisem," uvedl místopředseda FNM Jan Juchelka. Státu po uzavření privatizace likérky zbude jen zlatá akcie, zabraňující přenesení výroby likérů z Karlových Varů.

Smlouvu o prodeji zbylého státního podílu připravil Fond národního majetku již v únoru. Stalo se tak záhy poté, co meziresortní ministerská komise dospěla k závěru, že Salb splnil podmínky privatizační smlouvy a Becherovka pod jejím dohledem vyrobila v loňském roce požadované množství lihovin.

Jednání se však protahovala, protože Salb přišel s novým požadavkem: žádal po státu záruky pro případ, že Becherovka prohraje známkoprávní při se Zdeňkem Hoffmanem. Jakou formu garance měly mít, však ani FNM, ani Salb nikdy nesdělily.

"Rozhodně nešlo o snahu snižovat kupní cenu, ale o to, aby stát na sebe vzal určitou odpovědnost pro případ, že Hoffman soud vyhraje," řekl zdroj blízký vedení Salbu. Podle lidí, kteří jednání vedou za stát, požadoval Salb navrácení části investic.

V Salbu vlastní 40 procent francouzská likérka Pernod-Ricard, stejný podíl Patria Finance a 20 procent Karel Schwarzenberg. Jednání o zárukách vyvolala francouzská firma, která má špatné zkušenosti s ochranou investic ve východní Evropě. Pernod-Ricard totiž před časem koupil polskou likérku vyrábějící Vodku Wyborovu.

Stát mu firmu prodával i s ochrannou známkou, ale později vyšlo najevo, že vodku zmíněné značky může vyrábět kvůli špatné ochraně autorského označení dalších několik firem. Rovněž v případě Becherovky Salb tvrdil, že spor s Hoffmanem nebyl v době, kdy firma do likérky vstupovala, znám a že jde o určitou privatizační překážku.

"Čeští podílníci Salbu ovšem preferovali, aby se do smlouvy již nevstupovalo a věc se vyřešila gentlemanskou dohodou s politiky, že v případě neúspěchu by se mohlo znovu jednat. Tak to nyní podle všeho bude. Na rozdíl od Polska je totiž pravděpodobnost, že Becherovka známkoprávní souboj prohraje, naprosto minimální," říká zdroj blízký akcionáři.

Salb měl ještě jeden důvod, proč jednání o koupi akcií urychlit. Policejní protikorupční služba totiž v minulých dnech zahájila šetření v Becherovce a zjišťuje, zda firma skutečně splnila všechny privatizační závazky týkající se výroby likérů. Firma ústy mluvčího Davida Binara tvrdí, že privatizační závazek splnila.

"Policejní šetření určitě Salbu neprospělo. Mluvil jsem s některými lidmi z jeho vedení a oni mají obavy, zda by váhání s koupí akcií nemohla využít konkurence," sdělil vysoce postavený státní úředník.

Se Zdeňkem Hoffmanem vede Becherovka několik sporů. V několika z nich vyhrála v první instanci Becherovka, poslední verdikt však byl v její neprospěch. Plzeňský soud totiž zamítl v dubnu žalobu firmy, která se domáhala neplatnosti smlouvy o darování ochranných známek dědovi Zdeňka Hoffmana.

"V příštích dnech se odvoláme," sdělil Binar. Becherovka loni měla ztrátu 80 milionů korun při tržbách mírně přesahujících miliardu korun.