Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát prodává Charouzovy dluhy

  0:01aktualizováno  0:01
Teprve dva a půl roku po pádu IPB se začíná rýsovat konečné řešení případu jednoho z jejích největších dlužníků - skupiny firem kolem sportovního mecenáše a podnikatele Antonína Charouze. Stát, který dluhy firem z Charouzova uskupení zhruba za šest miliard korun loni v létě převzal, zahájil prodej pohledávek za prvními třemi podniky. A prodávat bude podle všeho ještě letos i další dluhy celkem 40 firem skupiny.

Neustálé průtahy při jednáních na téma "co s dlužníkem" přitom způsobily, že Charouz po pádu IPB nejenže nebyl odsunut z podnikatelského výsluní, ale dál je jedním z nejmocnějších mužů českého sportovního byznysu.

Případ někdejšího automobilového závodníka se tak stává důkazem absurdního fungování tuzemského podnikatelského prostředí, v němž malí dlužníci končí bez majetků a těm velkým se nakonec nic moc nestane.

Charouz má totiž nyní několik zdravých společností: například hokejová Sparta, v níž má poloviční podíl, není na seznamu dlužníků státu, který má MF DNES k dispozici.

Konsolidační agentura nyní prodává pohledávky za firmami JL Motorsport, MTX RS a Autodrom Sosnová, které dluží částky v řádech desítek milionů korun a nemají na zbytek impéria příliš silné vazby. "U prvních dvou byla soutěž vyhlášena, v třetím případě již zájemci podali minulý týden své nabídky," uvedl mluvčí agentury Jiří Pekárek.

Následovat by měl prodej balíku pohledávek ostatních dlužníků ze skupiny - zejména jednotlivých dealerů automobilů Ford a dalších značek, strojírenských firem Jihostroj a Jawa. Na seznamu dlužníků, které stát převzal, je 43 firem, které dluží 4,2 miliardy korun. Další dvě firmy, dlužící 1,4 miliardy, stačil Charouz před pádem IPB prodat.

"Zadali jsme vedení agentury vypracovat několik variant, jak problém vyřešit. Nejpravděpodobněji vypadá prodej všech pohledávek v celku. Skupina je velmi složitě provázána a nabídnout jednotlivé pohledávky je složité," uvedl člen dozorčí rady agentury Jiří Doležal.

Problém je v tom, že ve skupině se vyzná jen Charouz a jemu blízcí lidé a jen on sám ví, co má opravdovou cenu. To jasně vyplývá z důvěrné zprávy o situaci ve skupině, kterou pro Konsolidační agenturu vypracovala ČSOB. Ta dluhy skupiny Charouz Group převzala po pádu IPB a loni je státu předala.

"Skupina není majetkově propojena, společnosti jsou ovládány prostřednictvím ručení, malé majetkové účasti Charouze a tichého společenství. Existují modely, kdy vlastník nemovitosti, vlastník pozemku a vlastník dealerství jsou odlišné osoby. Tato konstrukce je obtížně napadnutelná," píše ČSOB.

Jinými slovy - kdo bude chtít dluhy koupit, bude se s Charouzem muset později dohodnout nebo přímo předem spojit. Nepřátelské řešení by kupci pohledávek jeho peníze nevrátilo. Dohodou s dlužníkem přitom podle odborníků končí většina prodaných pohledávek z agentury.

Lidé z ČSOB, kteří s Charouzem dříve o dluzích jednali, míní, že zvolená varianta je pro něj extrémně výhodná. Model připravovaný ČSOB byl odlišný: Charouz odevzdá majetkové podíly ve všech firmách, banka do společného koše dá své pohledávky, skupina se ozdraví a nabídne k prodeji.

Charouzovi měla zbýt jen malá část firem, které by navíc musely dluhy splácet. Charouz loni na jaře dohodu s ČSOB podepsal, nikdy však nevstoupila v platnost, protože ji neodsouhlasila konsolidační agentura a pohledávky raději sama převzala.

"Bylo to moc složité a například s převody dealerství by musela souhlasit zastoupení značek," uvedl zdroj z agentury. Charouz se k jednáním nevyjadřuje do chvíle, kdy se případ dluhů skupiny uzavře.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...Najdete na iDNES.cz