Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát prodává Charouzovy dluhy

  0:01aktualizováno  0:01
Teprve dva a půl roku po pádu IPB se začíná rýsovat konečné řešení případu jednoho z jejích největších dlužníků - skupiny firem kolem sportovního mecenáše a podnikatele Antonína Charouze. Stát, který dluhy firem z Charouzova uskupení zhruba za šest miliard korun loni v létě převzal, zahájil prodej pohledávek za prvními třemi podniky. A prodávat bude podle všeho ještě letos i další dluhy celkem 40 firem skupiny.

Neustálé průtahy při jednáních na téma "co s dlužníkem" přitom způsobily, že Charouz po pádu IPB nejenže nebyl odsunut z podnikatelského výsluní, ale dál je jedním z nejmocnějších mužů českého sportovního byznysu.

Případ někdejšího automobilového závodníka se tak stává důkazem absurdního fungování tuzemského podnikatelského prostředí, v němž malí dlužníci končí bez majetků a těm velkým se nakonec nic moc nestane.

Charouz má totiž nyní několik zdravých společností: například hokejová Sparta, v níž má poloviční podíl, není na seznamu dlužníků státu, který má MF DNES k dispozici.

Konsolidační agentura nyní prodává pohledávky za firmami JL Motorsport, MTX RS a Autodrom Sosnová, které dluží částky v řádech desítek milionů korun a nemají na zbytek impéria příliš silné vazby. "U prvních dvou byla soutěž vyhlášena, v třetím případě již zájemci podali minulý týden své nabídky," uvedl mluvčí agentury Jiří Pekárek.

Následovat by měl prodej balíku pohledávek ostatních dlužníků ze skupiny - zejména jednotlivých dealerů automobilů Ford a dalších značek, strojírenských firem Jihostroj a Jawa. Na seznamu dlužníků, které stát převzal, je 43 firem, které dluží 4,2 miliardy korun. Další dvě firmy, dlužící 1,4 miliardy, stačil Charouz před pádem IPB prodat.

"Zadali jsme vedení agentury vypracovat několik variant, jak problém vyřešit. Nejpravděpodobněji vypadá prodej všech pohledávek v celku. Skupina je velmi složitě provázána a nabídnout jednotlivé pohledávky je složité," uvedl člen dozorčí rady agentury Jiří Doležal.

Problém je v tom, že ve skupině se vyzná jen Charouz a jemu blízcí lidé a jen on sám ví, co má opravdovou cenu. To jasně vyplývá z důvěrné zprávy o situaci ve skupině, kterou pro Konsolidační agenturu vypracovala ČSOB. Ta dluhy skupiny Charouz Group převzala po pádu IPB a loni je státu předala.

"Skupina není majetkově propojena, společnosti jsou ovládány prostřednictvím ručení, malé majetkové účasti Charouze a tichého společenství. Existují modely, kdy vlastník nemovitosti, vlastník pozemku a vlastník dealerství jsou odlišné osoby. Tato konstrukce je obtížně napadnutelná," píše ČSOB.

Jinými slovy - kdo bude chtít dluhy koupit, bude se s Charouzem muset později dohodnout nebo přímo předem spojit. Nepřátelské řešení by kupci pohledávek jeho peníze nevrátilo. Dohodou s dlužníkem přitom podle odborníků končí většina prodaných pohledávek z agentury.

Lidé z ČSOB, kteří s Charouzem dříve o dluzích jednali, míní, že zvolená varianta je pro něj extrémně výhodná. Model připravovaný ČSOB byl odlišný: Charouz odevzdá majetkové podíly ve všech firmách, banka do společného koše dá své pohledávky, skupina se ozdraví a nabídne k prodeji.

Charouzovi měla zbýt jen malá část firem, které by navíc musely dluhy splácet. Charouz loni na jaře dohodu s ČSOB podepsal, nikdy však nevstoupila v platnost, protože ji neodsouhlasila konsolidační agentura a pohledávky raději sama převzala.

"Bylo to moc složité a například s převody dealerství by musela souhlasit zastoupení značek," uvedl zdroj z agentury. Charouz se k jednáním nevyjadřuje do chvíle, kdy se případ dluhů skupiny uzavře.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz