Stát prodělává při výběru pokut

  0:01aktualizováno  0:01
Stát přichází na drobných pokutách o stovky milionů korun ročně. Například pokud policista nedostane za přestupek zaplaceno přímo na místě činu, dodatečný výběr tisícikorunového penále přijde stát od 1800 do 2400 korun. Loni stát vymohl z neuhrazených pokut 703 milionů korun, což je nejvíce za poslední roky. Na nákladech ho to však stálo zhruba 1,5 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy meziresortní komise vypracované pro vládu.

Hlavním problémem, který brání efektivnímu vymáhání, je podle ministerstva financí stávající systém, kdy jeden státní orgán pokutu ukládá a jiný ji po nezaplacení vymáhá.

Největší díl peněžitých trestů pochází od policie, ale stejné právo má i Česká obchodní inspekce, soudy, zemědělská inspekce a další orgány. Pokud ovšem nedostanou za zjištěný přestupek zaplaceno přímo na místě, přebírají vymáhání finanční úřady.

Pokusy výběr zefektivnit začaly už v polovině 90. let, ale bezúspěšně. "Počty nezaplacených pokut, které jsou předávány finančním úřadům k vybrání, neustále razantně narůstají," konstatuje ministerstvo financí ve zprávě pro vládu.

Na nedůsledný výběr sankcí loni upozornil i Nejvyšší kontrolní úřad. Vláda proto na podzim uložila meziresortní komisi najít řešení.

Komise po půl roce práce dospěla k tomu, že vzhledem k probíhajícím pracím na zákonu o správním trestání, exekučním správním řádu a daňovém řádu nemá smysl, aby přišla s vlastními návrhy legislativních změn.

Letos v březnu kabinet komisi zadal, aby se zaměřila na analýzu rozdělení kompetencí mezi úřady. V červnu komise přišla s několika závěry: nedělat nic, změnit legislativu a umožnit především okamžitý výběr pokut, nebo posílit počet pracovníků na finančních úřadech.

Požadované zvýšení státních úředníků o 185 lidí by stálo rozpočet dalších 73 milionů korun. Ministr financí jej proto odmítl. Vláda nakonec minulý týden rozhodla využít k vymáhání pokut soudní exekutory. Co to přesně znamená, není zatím ministerstvo financí schopno vysvětlit. "Musíme to přesně analyzovat," říká mluvčí ministra financí Libor Vacek.

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Antimonopolní úřad povolil Agrofertu koupit vydavatelství Bauer Media

Anděl media centrum (AMC), kde sídlí redakce vydavatelství MAFRA (3. ledna 2012)

Holding Agrofert může prostřednictvím své mediální společnosti Mafra koupit vydavatelství volnočasových časopisů Bauer...

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

V Česku bude víc cítit plyn. Řízená akce má odhalit úniky

Plyn (ilustrační foto)

V Česku bude příští týden více zapáchat zemní plyn, aby odběratelé mohli snadněji na začátku topné sezony zjistit...

Najdete na iDNES.cz