Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát řeší, kdo obsadil plynovod z Německa

  1:04aktualizováno  1:04
Energetický regulační úřad řeší kuriózní problém, který však může ohrozit fungování tuzemského trhu s plynem. Někdo v Německu totiž od ledna do října příštího roku vykoupil celou volnou kapacitu plynovodu na německé straně ve směru do Česka.
Energetický regulační úřad řeší, kdo v Německu koupil volnou plynovou kapacitu ve směru do Česka.

Energetický regulační úřad řeší, kdo v Německu koupil volnou plynovou kapacitu ve směru do Česka. | foto: Profimedia.cz

Konkrétně by mělo jít o vstupní místo v obci Deutschneudorf, které je propojeno s tuzemskou předávací stanicí plynu Hora sv. Kateřiny. Toto místo je jedním ze dvou klíčových vstupů plynu z Norska, ale i ruského plynu tekoucího z Německa a Polska k nám.

Pokud by někdo na tři čtvrtě roku celou kapacitu tohoto místa skoupil, žádný plyn by se tudy do Česka buď nedostal, nebo by mohl chtít za uvolnění zaplatit.

"Budeme nyní oficiálně žádat od německých úřadů zpřesnění informace, co se vlastně s kapacitou na německé straně děje. Abychom tak vyloučili možnost ohrožení konečných zákazníků v České republice," řekl MF DNES předseda ERÚ Josef Fiřt.

Dovoz plynu přes Horu sv. Kateřiny by mohl být důležitý v případě, že by na začátku roku došlo opět ke kolapsu dodávek z Ruska kvůli sporům s Ukrajinou. Letos v lednu přestal téct ruský plyn přes Ukrajinu na celé tři týdny a Česko se před nedostatkem této komodity zachránilo jednak díky čerpání z podzemních zásobníků a jednak právě dodatečnými dodávkami ruského plynu tzv. severní cestou, tedy přes Horu sv. Kateřiny.

Na německé straně vedou do tuzemského plynovodu dva vstupy – přes Olbernhau s větší kapacitou a přes kapacitně menší, nyní údajně zablokovaný Deutschneudorf.

Rezervace plynovodu nedává smysl

Dominantní dodavatel plynu u nás, RWE Transgas, nicméně podle svých slov žádný problém na německé straně hranic necítí.

"Nás se to netýká. Máme s přepravci na německé straně uzavřeny standardní a pevné kontrakty, které nám přepravu zemního plynu garantují," uvedl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Podle něj má firma smlouvy na takové množství, že se do něj vejdou i dodatečné dodávky plynu v případě, že by na přelomu roku došlo k výpadku dovozu plynu přes Ukrajinu.

Problém s kapacitou plynovodu naopak pocítil nezávislý obchodník s plynem Česká plynárenská. "Ano, dostali jsme informaci od našeho obchodního partnera, že v Německu došlo k vykoupení kapacity pro dodávky do Česka," uvedl spolumajitel firmy Ladislav Dráb.

Kdo si zarezervoval vstup plynu do Česka, podle něj není známo, jisté je, že to není nikdo, kdo by nyní měl na dodávky plynu k nám uzavřený nějaký kontrakt. Rezervace "nedává smysl" z obchodního hlediska i proto, že na české straně je pro celý příští rok kapacita plynovodu zcela volná, což potvrdila dceřiná firma RWE, RWE Transgas Net, která tuzemské plynovody spravuje.

Přípravy na zimu

Podle obchodníků s plynem mohou být důvody zablokování celé kapacity tedy buď spekulace, nebo obchodní boj. Někdo se například může chystat plyn z Německa začít dovážet, anebo chce někdo naopak jinému obchodníkovi znemožnit, aby plyn do Česka nebo přes Česko dál na východ vozil.

"Pokud někdo koupí kapacitu a nikoho do systému nepustí, tak se třeba nějaký obchod vůbec nerozjede," upozorňuje i šéf regulačního úřadu Fiřt.

Trh s plynem se otevřel konkurenci teprve před třemi lety a podle Fiřta se i z tohoto důvodu mohou objevit nesrovnalosti s fungováním přeshraničního obchodu.

Tuzemští obchodníci s plynem se letos připravují na zimu mnohem dříve než loni a jsou citliví na jakékoliv komplikace v dodávkách právě kvůli sporům Ruska s Ukrajinou. Dohady o platbách za plyn mezi oběma zeměmi totiž stále trvají a nebezpečí, že na začátku roku dojde opět k výpadkům dodávek, nezmizelo.

"Po zkušenostech z letošního ledna se naši obchodníci připravují na možnost, že znovu dojde ke krizové situaci a bude nutné zajistit zásobování Česka plynem pouze tzv. severní cestou a z podzemních zásobníků. Ty jsou v tuto chvíli už naplněny přibližně z 90 procent," uvedl Chalupský z RWE Transgas.

V zemi také přibývá projektů jak na rozšíření zásobníků, tak výstavby nových. Plynaři nyní například zkoumají možnost využít pro skladování plynu i uranový důl Rožná na Žďársku.

Česká plynárenská pak připravuje s kanadskými investory stavbu zásobníku v jihočeské Radouni, který by chtěla propojit novým plynovodem pojmenovaným Mozart s rakouskou plynárenskou soustavou. Od státu nyní žádá o povolení, aby mohla vést plynovod po státní hranicí s Rakouskem.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Sucho trápí české zemědělce, sklidí méně obilí. Řepky bude naopak více

Vinice lemovaná zlátnoucím obilím

Sklizeň obilí bude letos o 7,5 procenta nižší než loni, zemědělci ho sklidí 6,345 milionu tun. Vyplývá to z odhadu,...

Lesy ČR mění generálního ředitele, stane se jím Vojáček

Lesy ČR otevřou novou budovu v Hořicích, která je celá ze dřeva

Novým generálním ředitelem státního podniku Lesů ČR se stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR Josef Vojáček....

Mladé rodiny mohou od středy žádat stát o levnou půjčku na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Najdete na iDNES.cz