Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát řeší, zda zaplatí miliardy ČSOB

  1:00aktualizováno  1:00
Banka ČSOB se dostala do vážného sporu se státem, ve kterém jde o miliardy korun kvůli bývalé IPB a v nejzazším případě může zemi hrozit i další arbitráž. ČSOB totiž musela letos vrátit celkem 2,17 miliardy Kč do státní České konsolidační agentury, a to za sporné pohledávky právě po bývalé IPB.
ČSOB  a stát se přou o miliardy. Ilustrační foto

ČSOB a stát se přou o miliardy. Ilustrační foto | foto: Tomáš VenturaiDNES.cz

Tu ČSOB převzala před pěti lety. Špatných úvěrů se banka zbavila jejich převodem na agenturu, která teď říká, že část z nich převedla neoprávněně a chce státní peníze zpátky.

Agentura doposud za ztráty IPB zaplatila 122 miliard korun. Hrozí přitom, že ČSOB bude muset agentuře vrátit ještě další peníze za problematické pohledávky, zhruba za 15,5 miliardy korun.

ČSOB nyní chce, aby jí stát tyto peníze v rámci vystavených záruk za IPB vrátil, to se ale dosud nestalo a stát stále váhá.

Podle informací ze dvou nezávislých zdrojů také již ČSOB v jednáních se státem několikrát zmínila možnost, že pokud peníze nedostane, nelze vyloučit arbitrážní žalobu belgických majitelů, společnosti KBC, na stát, kvůli neochránění její investice v Česku.

"Zatím jsme zaplaceno nedostali, ale jednání pokračují," uvedl mluvčí ČSOB Milan Tománek s tím, že dopis o plnění záruk poslalo ministerstvu už na jaře.
Banka podle něj považuje za největší problém postup konsolidační agentury, která jí začala právě letos sporné pohledávky vracet.

"Máme záruky státu, takže jde jenom o přelévání státních peněz z jedné kapsy do druhé," řekl Tománek.

Ministerstvo financí se nechtělo k problému vyjádřit. "Rozhodneme se ve čtvrtek, jak dál," řekl náměstek ministra financí Eduard Janota.

Vrácené pohledávky však podle konsolidační agentury mají ten problém, že je nelze vymáhat a musí se vrátit, protože v jejich případě pochybila samotná ČSOB. Záruky státu za ztráty po IPB se na ně tudíž nemají vztahovat."Stát se nikdy nezavázal, že bude platit za pochybení na straně ČSOB. A pro agenturu je to příjem, který jsme použili na snížení ztrát," uvedl ředitel agentury Zdeněk Čáp.

ČSOB už jednou prohrála
Například u největší letos vrácené pohledávky, za firmou J.Ring v hodnotě 1,65 miliardy korun, rozhodčí soud už rozhodl, že při jejím převodu z ČSOB na agenturu pochybila právě banka a proto je neplatná.

ČSOB je ale přesvědčena, že na sporné pohledávky se záruky státu vztahují a musí být proplaceny. Problém vidí v přístupu konsolidační agentury.

"Její management se chová jako obchodní firma, vedená jen motivačním programem bonusů ke svým platům," tvrdí zdroj z banky. Obchodníci agentury totiž mají příplatky podle toho, za kolik se jim podaří pohledávku prodat. A protože ČSOB musí vrácené pohledávky proplatit v plné výši, mají z nich největší bonusy. "Tyto pohledávky byly z motivačního programu vyjmuty," odmítá to Čáp.

ČSOB považuje za nebezpečný také další soud o pohledávku, který vyvolala agentura. Tentokrát chce po bance vrátit peníze za pohledávku ve výši 200 miliónů korun u zbankrotované Spalovny průmyslových odpadů s tím, že je řádně započtena a tudíž neexistuje. Banka ale tvrdí, že pohledávka je započtena kontroverzní Neméthovou pohledávkou.

"Jestli agentura považuje Neméthovy pohledávky za platné, pak je ohrožena i další pohledávka, a to vůči Setuze, která je také započtena Neméthem," upozornil Tománek. Pohledávku za Setuzou ve výši 4,1 miliardy korun má podle rozhodnutí vlády agentura převést na podpůrný rolnický fond, jež má s majitelem Setuzy, jednat o oddlužení a získání podílu ve firmě.

"Agentura nikdy Neméthovy pohledávky neuznávala a neuznává. Žalobu jsme podali jen v tomto konkrétním případě, abychom ochránili naše zájmy a nevypadli do rozhodnutí jiného soudu z konkurzu," řekl Čáp.

Spory ohledně pohledávek mezi agenturou a ČSOB stály podle zdrojů blízkých státu také za krachem dohody o mimosoudním vyrovnání mezi bývalým majitelem IPB Nomurou, státem, ČNB a právě ČSOB. Dohoda měla odvrátit arbitráž, jež má být v těchto dnech ukončena v Londýně. V ní se Nomura domáhá verdiktu, zda byla v Česku poškozena její investice do IPB. Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...Najdete na iDNES.cz