Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát řeší, zda zaplatí miliardy ČSOB

  1:00aktualizováno  1:00
Banka ČSOB se dostala do vážného sporu se státem, ve kterém jde o miliardy korun kvůli bývalé IPB a v nejzazším případě může zemi hrozit i další arbitráž. ČSOB totiž musela letos vrátit celkem 2,17 miliardy Kč do státní České konsolidační agentury, a to za sporné pohledávky právě po bývalé IPB.
ČSOB  a stát se přou o miliardy. Ilustrační foto

ČSOB a stát se přou o miliardy. Ilustrační foto | foto: Tomáš VenturaiDNES.cz

Tu ČSOB převzala před pěti lety. Špatných úvěrů se banka zbavila jejich převodem na agenturu, která teď říká, že část z nich převedla neoprávněně a chce státní peníze zpátky.

Agentura doposud za ztráty IPB zaplatila 122 miliard korun. Hrozí přitom, že ČSOB bude muset agentuře vrátit ještě další peníze za problematické pohledávky, zhruba za 15,5 miliardy korun.

ČSOB nyní chce, aby jí stát tyto peníze v rámci vystavených záruk za IPB vrátil, to se ale dosud nestalo a stát stále váhá.

Podle informací ze dvou nezávislých zdrojů také již ČSOB v jednáních se státem několikrát zmínila možnost, že pokud peníze nedostane, nelze vyloučit arbitrážní žalobu belgických majitelů, společnosti KBC, na stát, kvůli neochránění její investice v Česku.

"Zatím jsme zaplaceno nedostali, ale jednání pokračují," uvedl mluvčí ČSOB Milan Tománek s tím, že dopis o plnění záruk poslalo ministerstvu už na jaře.
Banka podle něj považuje za největší problém postup konsolidační agentury, která jí začala právě letos sporné pohledávky vracet.

"Máme záruky státu, takže jde jenom o přelévání státních peněz z jedné kapsy do druhé," řekl Tománek.

Ministerstvo financí se nechtělo k problému vyjádřit. "Rozhodneme se ve čtvrtek, jak dál," řekl náměstek ministra financí Eduard Janota.

Vrácené pohledávky však podle konsolidační agentury mají ten problém, že je nelze vymáhat a musí se vrátit, protože v jejich případě pochybila samotná ČSOB. Záruky státu za ztráty po IPB se na ně tudíž nemají vztahovat."Stát se nikdy nezavázal, že bude platit za pochybení na straně ČSOB. A pro agenturu je to příjem, který jsme použili na snížení ztrát," uvedl ředitel agentury Zdeněk Čáp.

ČSOB už jednou prohrála
Například u největší letos vrácené pohledávky, za firmou J.Ring v hodnotě 1,65 miliardy korun, rozhodčí soud už rozhodl, že při jejím převodu z ČSOB na agenturu pochybila právě banka a proto je neplatná.

ČSOB je ale přesvědčena, že na sporné pohledávky se záruky státu vztahují a musí být proplaceny. Problém vidí v přístupu konsolidační agentury.

"Její management se chová jako obchodní firma, vedená jen motivačním programem bonusů ke svým platům," tvrdí zdroj z banky. Obchodníci agentury totiž mají příplatky podle toho, za kolik se jim podaří pohledávku prodat. A protože ČSOB musí vrácené pohledávky proplatit v plné výši, mají z nich největší bonusy. "Tyto pohledávky byly z motivačního programu vyjmuty," odmítá to Čáp.

ČSOB považuje za nebezpečný také další soud o pohledávku, který vyvolala agentura. Tentokrát chce po bance vrátit peníze za pohledávku ve výši 200 miliónů korun u zbankrotované Spalovny průmyslových odpadů s tím, že je řádně započtena a tudíž neexistuje. Banka ale tvrdí, že pohledávka je započtena kontroverzní Neméthovou pohledávkou.

"Jestli agentura považuje Neméthovy pohledávky za platné, pak je ohrožena i další pohledávka, a to vůči Setuze, která je také započtena Neméthem," upozornil Tománek. Pohledávku za Setuzou ve výši 4,1 miliardy korun má podle rozhodnutí vlády agentura převést na podpůrný rolnický fond, jež má s majitelem Setuzy, jednat o oddlužení a získání podílu ve firmě.

"Agentura nikdy Neméthovy pohledávky neuznávala a neuznává. Žalobu jsme podali jen v tomto konkrétním případě, abychom ochránili naše zájmy a nevypadli do rozhodnutí jiného soudu z konkurzu," řekl Čáp.

Spory ohledně pohledávek mezi agenturou a ČSOB stály podle zdrojů blízkých státu také za krachem dohody o mimosoudním vyrovnání mezi bývalým majitelem IPB Nomurou, státem, ČNB a právě ČSOB. Dohoda měla odvrátit arbitráž, jež má být v těchto dnech ukončena v Londýně. V ní se Nomura domáhá verdiktu, zda byla v Česku poškozena její investice do IPB. 
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Najdete na iDNES.cz