Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát ruší velké odměny v Telecomu

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr financí Bohuslav Sobotka prosadil svůj záměr a po půl roce zrušil to, k čemu se nejprve hrdě hlásil: vysoké odměny pro dozorčí radu Českého Telecomu odvíjející se od rostoucí ceny akcií firmy na burze. Pěti lidem bránil v přijetí odměn zákon o střetu zájmů.

Dalších pět už loni v září prohlásilo, že jsou ochotni se jich vzdát, aby firmu nepoškozovali.

Ministr však raději nechal o motivačním programu znovu hlasovat akcionáře na valné hromadě. Stát si na ní prosadil, že dozorčí rada bude z motivačního programu vyřazena.

"Mechanismus odměňování pro dozorčí radu vyvolal tak negativní debatu, že jsme v ní Telecom nechtěli nechat. Chápu ministra, že s takovým krokem přišel. To napětí by špatně dolehlo na proces privatizace," řekl po valné hromadě předseda Fondu národního majetku Jan Juchelka, který v dozorčí radě Telecomu sedí.

Sám je nadále přesvědčen o tom, že zainteresovat členy dozorčí rady na co nejrychlejším růstu hodnoty firmy je jedna z mála správných cest, jak je platit.

Dozorčí rada Telecomu si za svou práci od června 2004 rozdělí 17,5 milionu korun. Kromě toho však měli mít její členové nárok na desítky milionů korun za to, že od loňského června cena akcií vystoupila.

Nadále bude motivační program platit jen pro pětičlenné představenstvo, jehož členové jsou však placeni také měsíčně podle svých manažerských smluv. Celkem si mohli lidé z představenstva i dozorčí rady v nejlepším případě přijít až na dvě stě milionů korun.

V prosinci ještě dozorčí rada schválila rozšíření programu na skupinu asi dvou desítek špičkových manažerů z vyššího vedení firmy.

Teď přijde na řadu ČEZ
Sobotka se pokusí zkrotit vyplácení odměn také v elektrárenské firmě ČEZ, kterou stát ovládá a která je druhým podnikem, jenž se vydal na průkopnickou cestu odměňování pomocí akcií.

Členové představenstva i dozorčí rady ČEZ mohou výhodně obchodovat statisíce akcií a na každé vydělat podle současného kurzu zhruba 200 korun. Ti nejvýše postavení si tak k platu mohou jednorázově přivydělat padesát, ale i sedmdesát milionů korun.

"Máme v úmyslu to zrušit i v ČEZ, ale nové nastavení bude až od doby, kdy bude sestavena nová dozorčí rada," potvrdil mluvčí ministra Marek Zeman.

Řada politiků, ale i ekonomů začala loni uvažovat o tom, zda nejsou odměny přehnané a zda by měl motivační program dovolovat vydělat takové sumy lidem, kteří se scházejí jednou do měsíce a mají oponovat manažerským rozhodnutím.

"Mají být schopni a ochotni postavit se managementu, pokud je to v zájmu akcionářů. V ideálním případě by měli být nezávislí na svém příjmu z členství v dozorčí radě.V žádném případě by však jejich příjem neměl záviset na stejném faktoru jako příjem členů představenstva," myslí si ekonom Ondřej Schneider z Fakulty sociálních věd.

Jeden z nejvýše postavených Čechů v zahraničních firmách Jan Mühlfeit z Microsoftu si zase myslí, že podobné motivační programy je lépe nastavovat na delší dobu.

"Šéfové by se měli hodnotit podle dlouhodobých měřítek, protože některé věci se dají vyhnat prášky. Tři až pět let je rozumný časový horizont, jestli existuje nějaká přidaná hodnota pro akcionáře," říká.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Hrdá končí ve vedení české CEFC. Z představenstva odešla z vlastní vůle

Marcela Hrdá

Po dvou a půl letech skončila ve vedení české společnosti CEFC Group (Europe) Company čínské skupiny CEFC China...

Pošta bojuje s nedostatkem zaměstnanců, mnohdy pracují až dvanáct hodin

Česká pošta. ilustrační snímek

Loni opustil Českou poštu každý čtvrtý zaměstnanec. Většinu odradil nízký plat v kombinaci s neplacenými přesčasy. I...

Učíme pít naše pivo Chorvaty i Němce, říká ředitel pivovaru Svijany

Ředitel pivovaru Svijany Roman Havlík

Export ze Svijan v posledních letech silně roste. Avšak plné ruce práce má pivovar také se sháněním nových lidí....

Najdete na iDNES.cz