Pro stát by půjčování mohlo vyjít levněji, než za kolik dnes získá peníze na kapitálovém trhu. Ilustrační foto

Pro stát by půjčování mohlo vyjít levněji, než za kolik dnes získá peníze na kapitálovém trhu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stát si chce začít půjčovat od lidí

  • 71
Ministerstvo financí připravuje dluhopisy, které nabídne k odkupu občanům. MF DNES to potvrdil náměstek ministra financí pro veřejné finance Eduard Janota. Cenný papír by lidem mohl přinést vyšší úrok než vklad v bance.

"Je vytvořena expertní skupina, kterou zastřešujeme s členem NERV Jiřím Schwarzem," uvedl Janota. Ta by během jednoho až dvou měsíců měla říct, zda zavedení dluhopisů nějak brání současná legislativa, jak budou vypadat a jak by jejich vydávání a správa měly fungovat.

Pro stát by půjčování mohlo vyjít levněji, než za kolik dnes získá peníze na kapitálovém trhu. Ročně nyní platí stát z dluhu zhruba pětiprocentní úrok. Podle odborníků by státní dluhopisy lidem mohly vynést až čtyři procenta, což je více, než nyní nabízejí bankovní domy na termínovaných vkladech. Ty peníze nyní úročí maximálně třemi až čtyřmi procenty. Navíc státní dluhopisy představují nejbezpečnější uložení peněz - státy, na rozdíl od bank, téměř nekrachují.

Jak by mohly dluhopisy vypadat

ODHAD MF DNES

Nominální hodnota 1 000-10 000 Kč

Forma zaknihované (elektronická podoba)

Splatnost 5-10 let

Celková emise 5-10 miliard

Pro bankéře by státní dluhopisy pro obyvatele znamenaly konkurenci. Museli by se klientům snažit nabídnout lepší úrok, aby si u nich peníze uložili.

Občané už s dluhopisy zkušenost mají - v roce 1997 se vydávaly povodňové obligace v nominálních hodnotách tisíc a deset tisíc korun. Prodalo se jich za pět miliard korun, částečně obyvatelstvu, zčásti institucím.

Zatímco povodňové dluhopisy byly navázány na výši inflace, ty chystané by měly mít fixní úrok. Podle Pavla Makovce z Arca Capital, který je koordinátor expertní skupiny NERV, by takové nastavení bylo transparentnější. Podle Janoty nemá oživení myšlenky státních obligací pro drobné střadatele nic společného s krizí. Od občanů si touto cestou půjčují vyspělé státy běžně.

"Nemá jít o jednorázovou záležitost, ale o model, který by doplňoval současné dluhopisové emise v eurech a v korunách," říká náměstek. Ty však stát prodává po balících, jejichž hodnoty dosahují milionových částek a běžní lidé na ně nedosáhnou. Prostřednictvím fondů Češi drží v dluhopisech zhruba deset miliard korun.

Na rozdíl od povodňových obligací, které měly papírovou podobu, se nyní uvažuje o elektronické podobě. Dluhopisy by byly zapsány na příslušného majitele ve Středisku cenných papírů, kde se dnes evidují vlastníci akcií.

Experti také řeší, jakým způsobem by se dluhopisy dostaly k občanům a také jak zařídit, aby se daly kdykoliv před splatností na trhu prodat nebo nakoupit. Právě distribuce může vyjít draho - dnes si banky účtují za prodej již existujících obligací poplatek ve výši desetin procenta z ceny. Jednou ze zvažovaných variant je nabízet je v pobočkách pošty.

Státní dluhopis

Jde o cenný papír, který představuje úvěr - majitel dluhopisu půjčuje peníze státu. Zatímco dosud se dluhopisy českého státu daly pořídit jen v milionových balících a drobní střadatelé na ně nedosáhli, nyní chce ministerstvo financí zavést dluhopisy s cenou v řádu tisícikorun. Pro státní obligace je typické, že mají dlouhou splatnost: pět, deset i 50 let. Majitel dostává pravidelný úrok a dluhopis může kdykoliv prodat na trhu - například přes banky či obchodníka s cennými papíry.