Majitel a šéf společnosti ha-vel Pavel Halfar.

Majitel a šéf společnosti ha-vel Pavel Halfar. | foto: Michal Šula, MAFRA

Stát šikanoval rodinnou IT firmu ha-vel, rozhodl antimonopolní úřad

  • 65
Ministerstvo vnitra nemělo právo ptát se na použité technologie a ani ostravskou IT firmu ha-vel internet vyloučit z několika vyhraných tendrů. Ve sporu, který trvá již několik měsíců, tak rozhodl Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Firma už dříve podala proti státu žalobu na náhradu škody.

Podle prohlášení společnosti ha-vel internet firma obdržela rozhodnutí ÚOHS ve středu. V něm předseda úřadu potvrdil prvoinstanční rozhodnutí z listopadu loňského roku, které konstatovalo, že ministerstvo vnitra vůbec nemělo právo se ptát na konkrétní technologie a nemělo právo firmu z tendrů vyloučit. ,

„Toto rozhodnutí je naprosto klíčové a potvrzuje to, co ha-vel internet celou dobu tvrdil, tedy, že postup ministerstva vnitra nebyl oprávněný,“ říká šéf a spolumajitel skupiny Pavel Halfar.

„Můžeme potvrdit, že jsme v pondělí 16. listopadu obdrželi rozhodnutí předsedy ÚOHS v řízení o rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS v řízení na návrh ha-vel internet s.r.o. S obsahem tohoto rozhodnutí se nejprve musíme detailně seznámit a zvážit další kroky,“ uvedla Hana Malá z oddělení komunikace ministerstva vnitra pro iDNES.cz.

Po první vlně aukcí v druhé polovině loňského roku ministerstvo vnitra společnost ha-vel internet z drtivé většiny vyhraných aukcí vyloučilo. Z 15 aukcí jí úředníci nechali realizovat jen tři. V případě těchto zakázek však v dubnu ministerstvo přišlo s kritikou dodaných technologií a na firmu dokonce podalo trestní oznámení.

Vzduchem ne, rozhodli úředníci

Jádro sporu spočívá v tahanicích o technologie. Firma ha-vel operuje s bezdrátovou technologií na frekvenčním pásmu 5 GHz. Právě touto technologií od začátku roku firma ministerstvu vnitra dodávala vzduchem vedené datové připojení. A právě s tím narazila.

„Aniž by nám někdo z ministerstva poslal nějakou stížnost, stali jsme se součástí trestního řízení. Je to nesmysl,“ uvedl Halfar už před několika měsíci. Podle něj stát nemá řešit, jakým způsobem je služba provedena, hlavní je výsledek a kvalita služby. Ta podle něj splnila zadání, stejně jako tomu bylo u 12 tendrů, ze kterých byla firma už loni úplně vyloučena.

Ministerstvo vnitra nicméně trvalo na svém. Dodaná technologie byla podle něj nedostatečná. „Ministerstvo zjistilo, že společnost použila ve třech lokalitách naprosto nedostačující bezdrátovou přístupovou technologii ve frekvenčním pásmu 5 GHz, tedy negarantovanou wi-fi technologii. Podobné nedostatky byly později zjištěny u šesti dalších lokalit,“ uvedl v polovině roku mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel.

Trestní oznámení ministerstva vnitra bylo nakonec odloženo. Koncem září naopak společnost ha-vel podala na ministerstvo vnitra žalobu na náhradu škody pět milionů korun. Předmětem žaloby ale není loňské vyloučení z 12 tendrů, ale právě až dubnový útok ministerstva a podané trestní oznámení, které podle Halfara firmu poškodilo. To, zda firma rozšíří žalobu i škodu způsobenou vyloučením z tendrů, zatím Halfar neví.

„Čekáme, jak se k tomu postaví zadavatel. Nechceme se pouštět za každou cenu do další žalob, náš zájem je primárně tyto služby pro stát realizovat, protože jsme výběrová řízení vyhráli a ÚOHS potvrdil, že naše vyloučení nebylo v souladu se zákonem,“ dodává Halfar.