Stát uměle stlačuje regulované nájmy

  11:34aktualizováno  11:34
Proč ani za dva roky, kdy skončí regulace nájmů, nedojde na řadě míst v těchto bytech k jejich srovnání s tržním nájemným? Důvodem je způsob, jakým se určuje základní cena bytu v jednotlivých lokalitách, z níž se následně vypočítává cílová hodnota měsíčního nájemného.
Dům, byt, nemovitost, nájemné

Dům, byt, nemovitost, nájemné | foto: MF DNES

"Tyto údaje nám dodává ministerstvo financí, které vypočítává průměrnou kupní cenu během posledních tří let,“ vysvětluje Pavel Rakouš, ředitel odboru bytové politiky na ministerstvu pro místní rozvoj.Aktuálně uváděná cena, z níž se počítá maximálně přípustné nájemné v roce 2010, nyní vychází z průměrných prodejních cen v období květen 2005 až duben 2008. Současné ceny bytů se však od ní mohou lišit i o desítky procent.

Třeba v Kladně by měl podle tabulek stát metr čtvereční bytu 19 254 korun. "Reálné ceny však nyní začínají zhruba na 27 tisících za metr,“ říká odhadkyně nemovitostí Petra Jeřábková. Jinde mohou být rozdíly ještě výraznější.

Tabulková cena pro Liberec činí necelých 13 tisíc, ale realitní kanceláře běžně nabízejí i byty za dvojnásobnou cenu. "Z těchto vyvolávacích cen kanceláře zpravidla slevují. Navíc přes ně jdou spíše dražší prodeje, proto může vznikat klamné zdání o úrovni reálných nájmů,“ upozorňuje Rakouš.

Cenová hladina vadí také pronajímatelům. Nižší základní cena pro ně totiž znamená, že nebudou moci nájemné zvednout tak, jak by chtěli. "Výpočet průměrných cen za tříleté období znamená, že se do tabulek nepromítnou aktuální změny ve vývoji cen,“ říká Libor Dellin, místopředseda Občanského sdružení majitelů domů a bytů v České republice. Tomu vadí také určování jednotné ceny pro rozsáhlá území.

Činži určují ceny bytů za poslední 3 roky
"Vzorovým příkladem je Středočeský kraj. Je nesmyslné zprůměrovat blízké okolí Prahy zároveň s výrazně levnějšími oblastmi třeba na Čáslavsku,“ dodal Dellin.

Zástupci obou ministerstev vylučují, že by statistickou cenu snižovaly odprodeje obecních bytů jejich nájemníkům, ke kterým zpravidla dochází za zlomek tržní ceny. Výslednou hodnotu však může snižovat výběr bytů.

Do tabulek se započítávají především byty postavené před rokem 1993, jejichž opotřebení může dosahovat až 85 procent. To však znamená prakticky vybydlený objekt. "Už zhruba při 65procentním opotřebení musí dojít ke kompletní rekonstrukci,“ vysvětluje Jeřábková.

Nízké tabulkové ceny mohou mít ještě jednu příčinu – podle zprávy o finanční stabilitě od ČNB za nimi může stát snaha o daňovou optimalizaci, tedy úsporu daně z převodu nemovitostí tím, že se prodávající s kupujícím dohodnou na papírově nižší ceně, než za jakou ve skutečnosti k prodeji dojde. Daň z převodu nemovitostí činí tři procenta z prodejní ceny bytu či domu.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Největší nedobrovolná dražba. Pinkasův palác míří do aukce za 470 milionů

Pinkasův palác v Praze na Kampě

Pinkasův palác na pražské Kampě jde do nedobrovolné dražby. Vyvolávací cena je 470 milionů korun a podle realitní...

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Najdete na iDNES.cz